Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturez cu TVA sau fara in lei sau in euro - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

facturez cu TVA sau fara in lei sau in euro

3 replies to this topic

#1 paulbi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 January 2019 - 09:16 AM

Daca trebuie sa facturez catre o firma din UE iar livrarea se face prin curier (plata ramburs) cum trebuie facturat in lei sau in euro, cu tva sau fara? Firma care emite factura este din Romania, platitoare de TVA.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14207 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2019 - 12:46 PM

Depinde catre cine facturezi : persoana fizica sau juridica si daca e juridica - este si platitoare de tva sau nu ?

Ca reguli generale, daca cumparatorul este persoana impozabila din UE si comunica vanzatorului din Romania (adica firmei tale) un cod de inregistrare in scopuri de TVA eliberat de autoritatea fiscala din statul respectiv, el isi asuma astfel responsabilitatea achitarii/ impozitarii achizitiei intracomunitare de bunuri efectuate pe teritoriul sau.
In acest caz, tu (furnizorul bunurilor din Romania) esti obligat sa verifici valabilitatea codului comunicat de catre cumparator. Daca codul este invalid sau cumparatorul este o persoana neimpozabila (adica este o institutie publica, o persoana fizica, o entitate non profit), atunci livrarea efectuata de catre firma ta nu se mai incadreaza la operatiuni scutite cu drept de deducere (art. 294(2) din CF), ci la operatiuni taxabile in Romania, pentru care vei factura cu TVA (vei colecta TVA) aplicand cota corespunzatoare din Romania.

Facturezi in euro, mentionand cursul de schimb pe factura. De asemenea, daca ai un cod valid de TVA al cumparatorului, mentionezi pe factura " Scutit de taxa cf. art. 294 (2) din Codul fiscal"

ART. 294 - Scutiri pentru exporturi sau alte operațiuni similare, pentru livrări intracomunitare și pentru transportul internațional și intracomunitar
........................
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:
a) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană care îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru, cu excepția:
..........

Justificarea realizarii unei operatiuni scutite cu drept de deducere (L.I.C.) se efectueaza de catre furnizor cu urmatoarele documente :
a) factura in care trebuie sa fie mentionat codul de inregistrare in scopuri de TVA atribuit cumparatorului in alt stat membru;
b) documentul care atesta ca bunurile au fost transportate din Romania in alt stat membru; si, dupa caz,
c) orice alte documente, cum ar fi: contractul/comanda de vanzare/ cumparare, documentele de asigurare.

Valoarea L.I.C. se raporteaza atat prin decontul de TVA cod 300, la randul 1 alocat pentru “Livrari intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 294 alin. (2) lit. a) si d) din Codul fiscal”, cat si prin declaratia recapitulativa cod 390, VIES, cu simbolul L.


:smile:




#3 paulbi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 January 2019 - 12:58 PM

Multumesc mult!

E complicata.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14207 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2019 - 01:51 PM

Da, este complicat, mai ales pt o persoana neavizata ! Si celor avizati le pune pbl. aceasta taxa imbarligata in multe prevederi si exceptii.

Vezi ca am modificat un pic raspunsul de mai sus, am pus baza legala si o alta mentiune de scris pe factura.

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL