Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant iunie 2005 ???? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


bilant iunie 2005 ????

30 replies to this topic

#21 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 31 July 2005 - 11:23 AM

Fundatiile (soc. fara scop patrimonial) depun bilant la 30.06? Nu am gasit nici un program pe site-ul Ministerului de finante.

Multumesc!
Andrea



#22 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 31 July 2005 - 11:30 AM

fundatiile depun doar situatii financiare anuale pe care le depune si la judecatoria locala care detine registrul fundatiilor si al organizatiilor non-profit




#23 arisaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 01 August 2005 - 02:57 PM

am si eu o intrebare. Dividendele cum sunt considerate in bilant< datorii ce trebuie platite intr-o perioada mai mica sau mai mare de 1 an? unde le trec? am dividende din 2003 si din 2004? cum fac?
va multumesc.



#24 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 01 August 2005 - 09:33 PM

Eu mereu am trecut dividendele la datorii ce trebuiesc platite intr-un an.
Andrea



#25 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 01 August 2005 - 10:03 PM

Legea 31/1990R:

Art. 67. - (1) Cota-parte din profit ce se plãteºte fiecãrui asociat constituie dividend.
(2) Dividendele se plãtesc asociaþilor proporþional cu cota de participare la capitalul social vãrsat, dacã prin actul constitutiv nu se prevede altfel. Ele se plãtesc în termenul stabilit de cãtre adunarea generalã a asociaþilor sau, dupã caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai târziu de 8 luni de la data aprobãrii situaþiei financiare anuale aferente exerciþiului financiar încheiat. În caz contrar, societatea comercialã va plãti o penalitate aferentã perioadei de întârziere, la nivelul dobânzii legale.



#26 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 August 2005 - 10:23 PM

penalitatea se plateste beneficiarului la solicitare, nicidecum la stat.
(ex la o SA, actionarii, dar si la SRL, asociatii le pot pretinde pt neplata in termenul legal - 8 luni)



#27 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 01 August 2005 - 10:41 PM

Asa este. Eu am vrut sa subliniez ca sunt datorii care trebuie platite intr-o perioada mai mica de 1an.



#28 arisaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 02 August 2005 - 08:18 AM

va multumesc mult.
mai am o intrebare. daca am stocuri de natura ob de inventar in contul 8039 nu se mentioneaza acestea nicaieri, in nici un raport care insoteste bilantul?



#29 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 02 August 2005 - 09:04 AM

Bilantul la 30.06.2005 se semneaza neaparat de un expert contabil ,daca esti director economic are ceva daca semnezi bilantul ?



#30 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 August 2005 - 10:18 AM

arisaro a spus:

va multumesc mult.
mai am o intrebare. daca am stocuri de natura ob de inventar in contul 8039 nu se mentioneaza acestea nicaieri, in nici un raport care insoteste bilantul?

in bilant se trec soldurile contabile... cum la 303 nu ai sold...

multa bafta



#31 arisaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 02 August 2005 - 01:30 PM

multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL