Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA la factura de recuperare prejudiciu salariat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

TVA la factura de recuperare prejudiciu salariat

prejudiciu salariat
5 replies to this topic

#1 CosminaR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 13 March 2019 - 05:38 PM

Buna ziua,

Va rog din suflet sa ma ajutati cu o parere pentru urmatoarea situatie.
Un angajat a stricat un laptop si trebuie sa-i facturam costul reparatiei.
Acest prejudiciu trebuie facturat catre angajat, din ce am gasit in lege si am inteles eu, trebuie sa punem tva. nu am inteles exact daca pe factura emisa pt angajat trebuie sa pune sau nu TVA.

Mai exact trebuie sa-i facturam 200 lei + TVA 38 lei=238. Pe factura pune baza 238 lei si nu punem tva, sau facem factura cu tva si baza este 200 lei?

Multumesc mult,
Cosmina



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 13 March 2019 - 06:03 PM

Eu nu as folosi nici cheltuiala si nici tva, ci as face urmatoarele contari :

461 = 401 ... cu baza
461 = 401 ... cu tva
5311 = 461 cu incasarea prejudiciului in baza unui angajament de plata (in care recunoaste paguba si se angajeaza sa o acopere).
401 = 5311 cu aceeasi suma incasata de la salariat
Si basta !
Deci, fara cheltuieli, fara tva si fara venituri impozabile (la recuperare), mai ales cand esti micro. :smile: Totul pe principiul "ce-am avut si ce-am pierdut" fiindca eu cred ca reflecta cel mai bine fenomenul economic produs - in esenta nici nu e cheltuiala/tva/venitul firmei, ci ale salariatului. Parerea mea este ca acest incident ar trebui sa afecteze MINIMAL contabilitatea firmei.

Sa nu mai zicem ca salariatul putea sa duca singur laptop-ul la reparat si platea direct din buzunarul lui daca tot a "comis-o", fara alte acte si demersuri contabile/ de personal. Pt 238 lei va "omorati" atata prin firma ... :blush2: Sa se duca singur sa repare laptop-ul !




#3 CosminaR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 13 March 2019 - 06:16 PM

E simplu asa cum spuneti si pare si logic, doar ca asa se doreste intrucat angajatul pleaca si se doteste facturarea acestui prejudiciu. In acest moment avem pareri impartite: unii spun sa punem TVA pe factura, unii sa nu punem si in baza sa tinem cont de TVA.:( am spus sa mai cer o parere.

Multumesc din suflet!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 13 March 2019 - 06:23 PM

OK, atunci procedeaza ca la utilitati refacturate, pune-i TVA dar nu te incarca tu cu cheltuiala si tva fiindca chiar este o refacturare pana la urma, e acelasi principiu vreau sa zic.
Ideea de baza este ca operatiunea trebuie sa treaca prin firma fara sa va afecteze in vreun fel la tva/chelt/venituri.

Contari :
461 = 401
4426 = 401
401= 5311

4111 = 461
4111 = 4427
5311 = 4111



#5 CosminaR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 13 March 2019 - 06:27 PM

Multumesc mult pentru ajutor.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 13 March 2019 - 06:29 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL