Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
desfiintare punct de lucru - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

desfiintare punct de lucru

8 replies to this topic

#1 Anahit

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 March 2019 - 06:17 PM

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. O societate, respectiv un service auto, si-a deschis un punct de lucru intro alta localitate - magazin comert cu amanuntul marfuri alimentare si nealimentare, neplatitoare de tva, magazin pe care doreste sa-l inchida din motive economice. Pana la data inchiderii a ramas cu marfa pe stoc. Cum poate proceda pentru a lichida stocul de marfa, se poate face transfer intre gestiuni, chiar daca obiectul de activitate al societatii mama nu este de comert cu amanuntul? Marfa neputand fi revanduta, daca este posibil acest transfer, se pot face actele (pe aviz de expeditie si eventual nir de intrare) cu pretul de achizitie?

Va multumesc mult pentru ajutor



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2019 - 11:08 PM

NU se putea infiinta un punct de lucru al carui obiect de activitate sa nu fie cuprins si in in cele ale societatii. Mie una mi se pare f logic sa fie asa.

Daca activitatea pe care urma sa o desfasurati la sediul secundar nu era cuprinsa in obiectul de activitate al societatii, trebuia modificat si actul constitutiv al societatii, prin adaugarea acestui nou obiect de activitate. Hotararea AGA urma sa cuprinda 2 puncte: primul era completarea obiectului de activitate, iar al 2-lea autorizarea desfasurarii activitatii la sediul secundar. La infiintarea punctului de lucru se depunea actul constitutiv actualizat.

Prin urmare, eu zic sa te uiti mai bine in acte fiindca eu nu cred ca la Registrul Comertului va inregistra cineva un ob. de activitate la pct de lucru fara ca acel obiect sa fie si in actul constitutiv al societatii ... asa ca se poate transfera stocul de marfa intre gestiuni, prin aviz de expeditie.




#3 Mada Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 17 January 2020 - 08:34 AM

Buna ziua,

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o parere legata de urmatoarea situatie :

- Punct de lucru in S6 deschis 2018 cu peste 5 salariati ramane din 13 ianuarie cu 4 salariati.
- La anaf S6 mi-au spus ca trebuie radiat punct de lucru si declarat la S2 ( unde este sediul social) ca punct de lucru sub 5 salariati.

Avand in vedere ca D112 pe ianuarie se depune de abia in februarie si tot atunci se platesc si taxele aferente (de la S6 cere fisa fara debite la radierea punctului de lucru ) cand se depune D060 de radiere la S6 si cand se depune D 061 la S2 pentru punct de lucru. Cu ce data se face radierea punctului de lucru S6 si declararea punctului de lucru S2.

Eu ma gandeam sa depun D112 la inceput februarie , sa fac platile aferente sa scot fisa pe zero si sa depun la S6 , D060 undeva pana in 15 februarie , dar cu radiere incepand cu 1 februarie.

La S2 se poate depune pentru punct de lucru incepand cu 1 februarie , sau doar dupa finalizarea tuturor opratiunilor de radiere punct lucru S6. Si care ar fi termenul de depunere ?

Va multumesc !



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2020 - 10:35 AM

Si eu zic la fel, cu 1 febr. ambele, chiar daca actele pt radiere ar putea sa dureze mai mult de atat. pe decl. treci 1 febr. si daca nu le "place" la S6, modifici dupa aceea, dar cred ca nu va fi nevoie. :smile:
Dna de la AF te-a indrumat f bine, se procedeaza cum ti-a spus.

Din instructiunile de completare a D060 aflam ca :
V. DATE PRIVIND STAREA SEDIULUI SECUNDAR
..................
Atenție! Declarația de radiere va fi însoțită de actul doveditor referitor la încetarea calității de subiect de
drept fiscal, precum și de certificatul de înregistrare fiscală, în vederea anulării acestuia.



#5 Mada Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 17 January 2020 - 12:01 PM

Multumesc !

De la S6 au zis D060 , Certificatul de inregistrare , fisa fara debite si declaratie ca au ramas sub 5 salariati.


O zi frumoasa !



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2020 - 12:11 PM

Cu drag si alta, Mada ! :smile:

La S6 se radiaza doar ca subiect de drept fiscal, nu se radiaza pct. de lucru cu totul, ca loc de desfasurare a activitatii cum a fost declarat la ONRC, el ramane tot acolo si de aceea nu ai nevoie de hot. AGA. E numai o chestiune de inreg. a lui la admin. fin. si atat.

Cat timp ai avut de declarat si virat impoz. pe salarii la S6, a trebuit sa figurezi acolo cu acest vector fiscal si de aceea ti-au dat si un CUI + certificat de inreg. separat pt pct de lucru. Din luna in care nu mai ai obligatia ref la impoz pe salarii si nicio alta obligatie fiscala la S6 (la tine inseamna luna febr. fiindca in ian inca mai ai avut 5 sal. acolo), este firesc sa te scoata din evidenta si sa ramai inregistrata exclusiv acolo unde ai de dat dari la stat, adica S2 in cazul tau.
Asta ca sa intelegi mai bine mecanismul... :wink:

Spor mare !



#7 Mada Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 23 January 2020 - 11:31 AM

Va multumesc mult !



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2020 - 02:44 PM

Spor mare ! :smile:



#9 Mada Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 14 February 2020 - 03:32 PM

Buna ziua,

Revin cu update legat de sediul secundar. La S6 unde aveam depus D 060 nu am reusit inca sa inchid, din cauza fisei unde imi apar 48 lei sume neconfirmate. Desi i-am platit, nu s-au stins s-a dus pe plata in avans. Am fost la S2 doamna de acolo zice ca le-a confirmat , dar nici acum nu apar confirmate pe fisa . Eu am platiti in avans 1456 lei , din care trebuie sa se inchida impozitul pe ianuarie , pentru care am depus deja declaratia si cei 48 lei neconfirmati ( Total 1372 lei ). Reglarile am inteles ca le fac dupa 25 februarie, deci banii aia raman in avans pana pe 25 cand se inchid cu suma declarata in D112. Problema mea sunt cei 48 lei de ce nu apar confirmati. Nu stiu daca la S6 imi va primi asa pentru radierea fiscala a punctului de lucru.

Alt aspect , la S2 cand am fost sa depun D061 pentru punct de lucru cu mai putin de 5 salariati, mi-au spus ca trebuia sa depun de anul trecut cand am depus si D060 la S6. Acum eram cu intarziere...pana la urma mi-au luat asa ....am scapat. Trebuie depus si D060 si D 061 daca ai mai mult de 5 salariati?
Este vorba de un ONG deci nu am avut treaba cu Registrul Comertului.

Un sfat , va rog cum ar trebui sa fac cu radierea la S6, sa ma duc din nou la S2 sa imi confirme cei 48 lei. Este o decizie accesorii si apare cu rosu , suma neconfirmata in fisa .

Multumesc !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL