Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
alte venituri strainatate 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

alte venituri strainatate 2014

3 replies to this topic

#1 GeoGeo88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 March 2019 - 05:04 PM

Nu stiu daca am postat unde trebuie, am o nedumerire cu privire la contributia de pensie(CAS):
Pentru venituri din 2014 declarate cu 201 la categoria de venit "comerciala" ce taxa CAS se aplica pentru P.F. care nu este si salariata:
- Contribuia individuala 10.5%
- Contributia intreaga 31.3%

De impozit pe venit 16% si cass 5.5% stiu, alea imi sunt clare, dar pensia este o dilema si diferenta intre cele doua este destul de mare.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2019 - 12:57 PM

Pt anul 2014, au existat cateva categorii de PFA care nu datorau contributia la pensii, si anume:
- PFA al caror venit net anual, obtinut in anul fiscal precedent, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, a fost sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ( 35% x 2298 = 804 lei)
- PFA care au fost asigurate ale sistemului public de pensii ca urmare a obtinerii de venituri salariale sau indemnizatii somaj
- PFA care beneficiau de una dintre categoriile de pensii acordate in sistemul public de pensii.
- PFA care nu erau integrate in sistemul public de pensii, ele achitand contributii catre sisteme profesionale proprii de pensii - cum ar fi avocatii sau personalul clerical.

Daca PFA nu se incadra la niciuna dintre exceptiile de mai sus, atunci datora la CAS o contributie de 31,3% din venitul ales sa se asigure, insa acest venit nu putea fi mai mic de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat in anul respectiv.
Salariul mediu a fost de 2298 de lei, astfel ca baza de calcul (35%) a fost de 804 lei.

Suma lunara a fost de 252 de lei (35% x 2298 x 31.3%), platibila trimestrial (cate 756 lei), in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru.




#3 GeoGeo88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 March 2019 - 08:16 PM

Multumesc frumos pentru raspuns, insa eu ma intrebam de situatia pentru P.F.(persoana fizica) nu pentru PFA.(imi cer scuze daca nu am fost suficient de clar in intrebare)
Oare persoana fizica are obligatia la 31.3% din intreg venitul ?

Stiu ca nu are sens intrebarea insa sunt cazuri in care inspectorii fiscali considera veniturile din vanzari masini(sau altele) ale unei persoane fizice ca fiind venit impozabil si aplica toate taxele posibile.

Aceasta postare a fost editata de GeoGeo88: 17 March 2019 - 08:20 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2019 - 12:36 PM

Sunt incadrate la fel, ca venituri din activitati independente. :sad: Ai dreptate, trebuia sa-ti mentionez si asta fiindca nu esti de specialitate ! Scuza-ma, te rog ! :blush:
Daca in perioada obtinerii venitului din activitati economice nu ai fost intr-una dintre situatiile de exceptie, atunci datorezi statului CAS.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL