Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deductibilitate bilete avion - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

deductibilitate bilete avion

1 reply to this topic

#1 teosofia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 March 2019 - 02:33 PM

Buna ziua,
O firma achizitioneaza bilete de avion pe care le achita cu cardul bancar.
Societatile de la care au fost achizitionate, ex. British Airways, Lufthansa nu emit facturi, singurele documente justificative fiind eticketul si passanger receipt. In acest caz valoarea biletelor de avion este deductibila la calculul impozitului pe profit?
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2019 - 03:15 PM

Dupa parerea mea, la (ne)acordarea deductibilitatii aplici principiul de baza cf caruia cheltuiala trebuie sa fie in folosul activitatii economice a firmei respective. Daca poti dovedi ca deplasarea s-a facut astfel, atunci deduci.
Trebuie sa ai ordin de deplasare, decont, minuta incheiata cu partenerul de afaceri, corespondenta e-mail care sa sustina necesitatea deplasarii si orice alte mijloace de proba. Daca nu le ai, nu deduci fiindca sigur Fiscul ti le considera neded., recalculeaza impozit, mai aplica si majorari.

Din pacate, ANAF are ( iar ) site-ul pe butuci, asa ca nu am cum sa-ti postez art. din CF pe care mi-am bazat parerea. Pfuu ... :sad:







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL