Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rezerva legala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

rezerva legala

5 replies to this topic

#1 claudiamihai91

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 January 2019 - 09:33 AM

In 2017 (platitor impozit profit)am majorat capitalul social,
Am constituit rezerva legala 5% din profit in decembrie 2017.
In 2018 am trecut obligatoriu la microintreprindere,trimestrul 1, iar din 01.04.2018 am revenit la profit.
Cum constitui rezerva legala?
Pe perioada aprilie-decembrie constitui 5% din profitul perioadei,se deduce la impizt profit.
DAR,ce fac cu trim 1 cand eram micro?Si ca micro ai obligativitate de constituire rezerva legala.
Va multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2019 - 02:17 PM

Dupa parerea mea, poti sa faci calculul in functie de profitul contabil al fiecarei per. in discutie, adica trim I separat si celelalte 3 trim. separat, apoi le aduni (cred ca arata mai riguros asa).

Daca calculul impozitului pe profit s-ar fi facut anual (cumulat de la inceputul anului) atunci si rezerva de 5% ar fi fost deductibila integral, insa cum aici e vb de doar 3 trimestre, ma gandesc sa tratezi per. separat fiindca la impozitul pe venit nu conteaza deductibilitatea rezervei, ci doar sa ai de unde sa o constitui.
In felul asta, Fiscul nu-ti poate reprosa ca ai dedus prea mult la calc. impozitului pe profit ... fiindca, pana la urma, aici se pune doar pbl. partii deductibile din rezerva constituita pt tot anul, adica a ceea ce scoti din baza impozabila a impozitului pe profit.

:smile:




#3 claudiamihai91

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 January 2019 - 04:08 PM

Multumesc mult.Asa m-am gandit si eu ca ar fi logic.Sunt doua perioade diferite.Dar un ajutor nu strica.Multumesc din suflet



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2019 - 10:31 AM

Cu drag si alta data ! :smile:



#5 teosofia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 April 2019 - 12:58 PM

Buna ziua.
Va supun atentiei urmatoarea problema:calculul rezervei legale pentru o companie nationala, care repartizeaza profitul confotm OG 64/2001 cu completarile si modificarile ulterioare.
In OG 64/2001, printr-o prevedere din 2005-neabrogata , se prevede calculul rezervei legale 5% la profitul contabil-venituri neimpozabile+ch aferente ven neimpozabile. Asa era in l571/2003- prevederea pt rezerva legala deductibila.

O data cu 227/2015, rezerva legala e deductibila la nivelul 5%la profitul contabil. fara imp profit.

Inteleg ca prevederea og64 avea corespondeta in l571/2003
Din 2016 og 64 nu mai are corespondenta in codul fiscal.

Va rog, ajutati-ma cu calculul corect al rezervei legale.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2019 - 03:47 PM

Obligatia de a constitui rezerva legala este prevazuta de Legea societatilor 31/1990. Potrivit art. 183 din aceasta lege, din profitul societatii se va prelua, in fiecare an, cel putin 5% pentru formarea fondului de rezerva, pana ce acesta va atinge minimum 1/5 (adica 20%) din capitalul social. Daca fondul de rezerva, dupa constituire, s-a micsorat din orice cauza, va fi completat, cu respectarea acestor prevederi.

Dupa parerea mea, pt calculul rezervei legale se aplica prevederile ambelor acte normative la care faci referire si anume CF actualizat (L227/2015), art. 26, alin. 1), lit. a) si OG 64, art. 2.

ART. 26 - Provizioane/ajustări pentru depreciere și rezerve
(1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor și provizioanelor/ajustărilor pentru depreciere, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:
a) rezerva legală este deductibilă în limita unei cote de 5% aplicate asupra profitului contabil, la care se adaugă cheltuielile cu impozitul pe profit, până ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris și vărsat sau din patrimoniu, după caz;


Este aceeasi prevedere ca in OG 64/2001, art. 2 :
ART. 2 Începând cu exerciţiul financiar al anului 2001 regiile autonome constituie anual fond de rezervă prin aplicarea unei cote de 5% asupra profitului contabil neinfluenţat de cheltuiala cu impozitul pe profit. Rezervele astfel calculate sunt deductibile fiscal până la a cincea parte din patrimoniul regiei autonome, exclusiv patrimoniul public.

ATENTIE, aici e vb de cota deductibila de 5% = cota minima cf. L31/1990, dar aceasta cota poate fi si mai mare de 5%, insa ceea ce depaseste 5% nu mai este deductibil.
La microintreprinderi platitoare de impozit pe venit nu se pune pbl deductibilitatii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL