Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control Garda Financiara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 15

Salt la continut


Control Garda Financiara

352 replies to this topic

#281 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 July 2009 - 05:37 PM

ce sa mai spunem.......
traim in Romanica......... :lostit (13):



#282 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2009 - 10:46 AM

Vezi postareai_daniel, la Jul 21 2009, 03:00 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 26 2009, 04:56 PM, a spus:

ai scapat fara amenda fiindca cf unei ord. din 2001 (am uitat nr ei dar pot sa o caut) nu pot amenda cauze mai vechi de 6 luni ... :biggrin:

Te rog sa-mi dai si mie ordonanta, poate o gasesti. Poate le mai dam peste nas celor de la control care dau amenda si celui corect.
e ord. 2/2001, privind regimul juridic al contravențiilor

da o cautare ca s-a mai discutat de ea, chiar eu am cerut-o :biggrin:

uite un link aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...p;hl=ord+2/2001

si mai este asta : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...p;hl=ord+2/2001

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 July 2009 - 10:51 AM




#283 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 04 August 2009 - 12:00 PM

Buna,
am si eu o intrebare: conform legii contabilitatii detinerea de BO/CEC neinreg.in contabilitate sunt interzise, dar emiterea unui BO unui furnizor si care nu este inreg.in contul 403 este contraventie?Tocmai am primit o amenda pe chestia asta............
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#284 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 05 August 2009 - 10:04 AM

Vezi postareateofilia, la Jun 15 2009, 02:25 PM, a spus:

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 14 2009, 08:29 PM, a spus:

Dar revin, pe og 92 tot nu puteau sa dea amenda, sau gresesc eu? Garda este imputernicita pentru asta og 15, stiam eu demult...dar pentru og92 nu prea, doar pentru accize sau fapte penale
Ce fapte anume au constatat?
Au constatat ca la momentul controlului nu aveam actele la sediu. In urma controlului ( in ziua urmatoare la ei la sediu) au facut nota din aia de a lor ca n-au avut ce sa-mi faca. Am avut reclamatie de la o pacienta ca nu i-am dat chitanta. S-a verificat chitantierul si registrul de incasari si plati si s-a constatat ca i-am emis 4 chitante in 2008 pt serviciile medicale prestate.deci reclamatia era neintemeiata. Totusi amenda a fost incorect aplicata si motivata ca nu puteau sa nu-mi dea si ei o amanda ca doar am avut sesizare.... si de aceea au trebuit sa-mi dea maximul adica 1000 lei si fara sa pot plati 1/2 in 48 ore. Doctorita al carei era cabinetul a vrut sa [platesca amenda pt ca ii era teama ca dupa aceea nu mai scapa dse ei. Si au si speriat-o cu amenda mai mare pe og 92 pe care nu aveau voie oricum sa i-o aplice dar ea e doctor nu economist si crede tot ce zic ei. A preferat sa platesca in urma intimidarii amenintarilor si presiunilor exercitate in biroul lor de catre alt coleg decat cei in cauza ( care au desfasurat controlul). A sarit sa le i-a apararea spunand ca eu vreau sa-i intimidez pe ei in timpul desfasurarii controlului amenintandu-i cu vicii de procedura, fapta complet neadevarata. Mi s-a reprosat ca de ce mi-am permis sa citesc og 15 si sa vin cu listarea la mine pt a cere explicatii. Deci oamenii imi refuzau dreptul la informare.
Traim in Romania..........


Trebuia sa spuna ca la cabionetul medical Legea x / anul y nu permite pastrarea documentatiei intrucat se lucreaza in mediu steril. Doar ca sa isi bata joc de ei, macar.
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#285 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2009 - 03:43 PM

Cred ca Da ! Azi am primit si eu o veste asemanatoare. Vezi art.41 (1) din Leg.82/1991 :
Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1000 lei la 10000 lei ,"Detinerea , cu orice titlu, de bunuri materiale, titluri de valoare , numerar si alte drepturi si obligatii , precum si efectuarea de operatiuni economice, fara sa fie inregistrate in contabilitate " .
TITLU DE VALOARE = BO,CEC,CAMBIE,etc.
Cati dintre noi, inregistreaza aceste titluri, care defapt sunt inprobabile pana la scadenta, dar asta este legislatia ?

bafta !



#286 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2009 - 02:35 PM

dragilor,
din pacate aici au dreptate cei de la garda, biletele la ordin se inreg. in 403, partea proasta e ca nu stim intotdeauna ca au emise catre furnizor fiindca adeseori nu ni se aduce la cunostinta (noua-contabililor) eu am patit-o de-a lungul vremii si nu doar o data, desi le-am tot atras atentia ...
daca va uitati la fct contului 403 veti intelege imediat de ce au avut dreptate si de ce se inreg. neaparat aceste efecte de plata.



#287 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 07 August 2009 - 03:14 PM

Asa este, numai ca eu mi-am dat seama din extrasul de cont ca e vorba de un BO/CEC;s-a dovedit dupa vreo 2 luni, cand mi-a adus o copie, ca e un CEC.Initial am inreg.plata in 401 si nu am modificat cand mi-a adus CEC-ul(dupa multe rugaminti), adica dupa luni "lumina".La control au dat amenda pentru acest fapt si pt.ca pe factura nu era trecut capitalul social.......... in total 5.000 lei.(asa mult pentru ca si-au masurat puterile ambele parti).Binenteles , urmeaza contestatia PVC ........
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#288 e_declaratii

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 September 2009 - 02:05 PM

Vezi postareamonyfgr, la Jun 9 2009, 04:13 PM, a spus:

voi ati auzit cum ca cei de la finante ar face controale pe tema chitantei, care mai nou trebuie intocmita la sfarsitul zilei pe baza Z-ului, cu totalul inacasrilor din ziua respectiva?
Nu este nevoie. Vezi linkul de mai jos
http://www.finantevalcea.ro/component/opti...,view/id,18/#21



#289 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2009 - 12:39 PM

uff, ce bine ... rasp. astea nu sunt opozabile tertilor, dar sunt bune fiindca avem si baza legala acolo, doar sa fie solutia acceptata si de alti "controlori"

multumim mult pt. link :lostit (13):



#290 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 06 November 2009 - 02:42 PM

Am avut control de la garda si printre altele mi-a spus ca ,pentru facturile pe care le eliberez din magazinul cu amanuntul ,unde am casa de marcaj, in loc de bon fiscal trebuie sa dau chitanta fiscala.I-am spus ca nu este asa si mi-a spus ca s-a schimbat legea.Stiti ceva de asta?
vivi



#291 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 November 2009 - 07:51 PM

dar tu la postarea anterioara te-ai uitat? ai toate raspunsurile, nici nu iti mai trebuie "cautare"



#292 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 08 November 2009 - 08:24 AM

Cred ca ai dat tu un raspuns fara sa citesti continutul mesajului meu.Este vorba de chitanta la factura ,in loc de bon fiscal,Nu este vorba de chitanta la Z-tul de sfarsit de zi.
Eu rod.28 o cunosc destul de bine, dar am crezut ca s-a schimbat ceva intre timp.
Daca poti sa dai un raspuns , il dai , daca nu poti nu fii ironica .
vivi



#293 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2009 - 08:31 PM

Nu sa schimbat legea, un pic de abuz din partea garzii, cand va anunta ca sa schimbat vreo lege rugatii sa va dea si numarul ei ca sa va puneti la curent ( si daca comenteaza , aproape sigur nu sa schimbat legea si cautau un motiv de spaga si amenda )



#294 vero_mica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 05 December 2009 - 04:13 PM

Urgent, va rog, poate garda financiara sa controleze o asociatie non profit?
vero



#295 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 06 December 2009 - 02:34 PM

De ce credeti ca nu poate?
Poate controla orice.

sper ca asemenea reclame sa ne fie de bun augur si respect pentru toate echipele civilizate din Romania.



#296 vero_mica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 07 December 2009 - 11:24 AM

Vezi postareadoiny, la Dec 6 2009, 02:34 PM, a spus:

De ce credeti ca nu poate?
Poate controla orice.

sper ca asemenea reclame sa ne fie de bun augur si respect pentru toate echipele civilizate din Romania.

Daca ong-ul nu desfasoara activitati economice aducatoare de profit sau orice fapte de comert, iar cf regulamentului de functionare, garda desfasoara activitati de control privind comert ilicit sau combaterea evaziunii fiscale, ......
nu datorez impozite, nu fac comert? ce poate controla?


Multumesc mult pentru orice raspuns.
vero



#297 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 07 December 2009 - 01:10 PM

Dar aveti aviz de control?



#298 vero_mica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 08 December 2009 - 10:28 AM

Vezi postareadoiny, la Dec 7 2009, 01:10 PM, a spus:

Dar aveti aviz de control?
da, avem o invitatie.
va rog mult, ajutati-ma

multumiri anticipate
vero



#299 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 08 December 2009 - 01:03 PM

Si in invitatie nu scrie care este obiectul controlului ?
Cu ce acte va invita sa va prezentati?
Pot sa va verifice sursele de finantare,pe ce ati cheltuit banii etc.

Aceasta postare a fost editata de VIVI1968: 08 December 2009 - 01:04 PM

vivi



#300 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 08 December 2009 - 02:25 PM

Cred ca trebuie sa te pregatesti.... te duci cu ce scrie in invitatie.... minim...
Daca nu te prezinti, se poate interpreta. Te poate controla si daca nu rezulta ceva semnificativ , poti pleca linistita.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL