Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facilitati salariati in constructii care sunt in CFP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut

- - - - -

facilitati salariati in constructii care sunt in CFP

1 reply to this topic

#1 cristina2410

Nou

• Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 June 2019 - 09:04 AM

Buna ziua,

Imi cer scuze ca am deschis un topic nou.
Va rog sa imi spuneti daca au aparut ceva modificari la facilitatile in constructii si anume: beneficiaza de facilitati si salariatii care se afla in CFP, CM cu 75%, timp partial si angajatii sau plecatii in cursul lunii, adica ptr aceste motive au sub 3000 lei venit brut.

Multumesc mult si va doresc o saptamana frumoasa si spor la treaba. Imagine postata

#2 Otilia Alupei

Membru senior

• Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13857 Postari:

Postat 10 June 2019 - 01:47 PM

Pentru acordarea facilitatilor prevazute de OUG nr. 114/2018, trebuie indeplinite cumulativ toate conditiile prevazute la art. 60 pct. 5 din CF. Daca veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1) - (3) din CF, realizate de persoanele fizice pentru care se aplica scutirea, scad sub 3.000 lei, conditia prevazuta la art. 60 pct. 5, lit. c) nu este indeplinita si facilitatile nu pot fi acordate !
Pt perioada redusa din luna in care contractul a fost activ, stabilirea obligatiilor privind CAS si CASS se va face cf art. 146 alin. (5 1) si art. 168 alin. (5 1) din CF, in cazul in care aceste contributii se situeaza sub nivelul calculat in raport cu salariul minim.

ATENTIE : veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1) - (3) din CF includ veniturile din salarii, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca, veniturile asimilate salariilor si avantajele impozabile!
Important este si codul indemnizatiei de concediu medical, intrucat indemnizatiile pentru risc maternal (cod indemnizatie 15), maternitate (cod indemnizatie 08) si ingrijirea copilului bolnav (cod indemnizatie 09) reprezinta venituri neimpozabile si nu influenteaza venitul brut lunar din salarii.

Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL