Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Indemnizatie administrator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Indemnizatie administrator

17 replies to this topic

#1 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 20 July 2005 - 03:03 PM

Cum poate fi platit un administrator (cetatean strain), fara a i se intocmi contract de munca ?

Precizez ca nu e unic asociat. Sub ce forma poate fi platit (altfel decat dividende) si ce contributii trebuie varsate la stat, eventual sub ce forma ?



#2 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 July 2005 - 11:18 AM

printr-un contract de administrare sau in baza unei hotariri a adunarii generale daca este sa tinem cont de art. 148 din Legea 31/1990care precizeaza ca salarii fixe si orice alte sume sau avantaje vor putea fi acordate administratorilor numai in baza unei hotarari a adunarii generale.




#3 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 27 July 2005 - 03:17 PM

Si eu vin cu aceeasi intrebare, dar pentru administrator cu cetatenie romana. Administratorul este angajat cu carte de munca in alta parte, eu cum pot sa-i dau bani (vrea o indemnizatie de 2.000 euro/luna)? Trebuie sa-l angajez cu contract de munca? Daca nu, atunci in ce baza, ce acte trebuie facute si ce dari trebuiesc platite la stat?

Multumesc!
Andrea



#4 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 July 2005 - 07:34 PM

reglementarile fiscale asimileaza veniturile realizate de administratori ca fiind venituri din salarii in vederea impunerii. Aceste sume se includ in fondul de salarii.



#5 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 27 July 2005 - 08:14 PM

florina. a spus:

Aceste sume se includ in fondul de salarii.

Esti sigura ?
Eu am gasit in legislatie ca nu se datoreaza somaj pentru aceste sume, iar pt. pensii trebuie sa mearga persoana si sa plateasca 31.5%, nu firma.
Cu sanatatea a aparut acuma OUG 107 care zice ca se procedeaza ca si cu salariile (6,5% retinut de la om si 7% datorat de firma).
Impozitul se retine la sursa, fiind venit asimilat salariilor in acceptiunea codului fiscal.



#6 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 July 2005 - 01:16 PM

Nu am spus sa calculezi somaj si celelalte . Normal ca adm. are contract individual cu Casa de sanatate. Dar pe centralizator state eu trec si suma admin. cu contrib. aferente.



#7 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 28 July 2005 - 01:49 PM

Se poate explica mai clar si chiar babeste de felul cum procedez daca administratorul,asociat unic,care in cazul meu se afla si in somaj ,vrea sa ridice niste bani din firma ca urmare a serviciului pe care il presteaza pentru firma ,neavand nici un fel de contract(se exclude c.de munca fiind somer).Cum se procedeaza ?



#8 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 July 2005 - 04:51 PM

Cum adica? nu inteleg! asociatul unic care este si administrator s-a dat singur in somaj? Inseamna ca soc. si-a incetat activitatea sau ce?



#9 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 28 July 2005 - 11:03 PM

Deci,administratorul se afla in somaj cand si-a infiintat societatea si se afla si in momentul de fata.Daca se va angaja la propria firma atunci va primi doar cei 30% .Oricum pt.o siguranta mai multa am sa-l intreb daca totusi mai figureaza ca si somer cu indemnizatie ,,,,insa tocmai asta nu am inteles daca adm.nu are nici un fel de contract ,care este modalitatea mai exacta de a ridica bani din firma.(in afara de "restituire creditare firma ").Doresc o detaliere deoarece nu m-am lovit de o astfel de situatie pana in prezent .



#10 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 28 July 2005 - 11:26 PM

SARINA a spus:

Se poate explica mai clar si chiar babeste de felul cum procedez daca administratorul,asociat unic,care in cazul meu se afla si in somaj ,vrea sa ridice niste bani din firma ca urmare a serviciului pe care il presteaza pentru firma ,neavand nici un fel de contract(se exclude c.de munca fiind somer).Cum se procedeaza ?

Ai grija, ca este putin in afara legii situatia in care se afla domnul asociat unic. Nu poate beneficia de ajutor de somaj o persoana care este asociat intr-o societate comerciala.



#11 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 05 August 2005 - 10:09 PM

Seara buna !

Am revenit cu problema mea legata de somajul administratorului.M-am informat mai clar la respectiva persoana care este in cauza si se pare ca cei de la AJOFM i-au spus ca va mai beneficia de somaj (integral) timp de trei luni,dupa care va trebui sa duca o dovada de la contabilul firmei cu venitul realizat de firma in aceste trei luni,daca venitul este mai mare decat indemnizatia primita in cele trei luni atunci,,,NEMA somaj.Deci se pare ca e legal ca cineva care isi deschide o firma (si care are statutul de somer),sa mai primeasca indemnizatie de somaj si sa figureze ca fiind somer.Dupa atata pledoarie ,revin la intrebare: poate primi administratorul indemnizatie din partea firmei ? exista o limita ? se intocmeste un contract intre firma si administrator,,,sau cum se procedeaza ca nu stiu ?(scuze daca s-a mai explicat pe forum,dar nu am gasit ceva concret desi am cautat)



#12 haflo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:contabilitate

Postat 10 August 2005 - 05:14 PM

Buna seara!
Am o nelamurire. Sint microintreprindere, 4 asociati, unul din asociati este student si angajat cu CM timp partial. Incepind cu 01.07.2005, mai este valabil acest tip de CM si in situatia mea?
Vreau sa stiu cit mai multe!



#13 alex garbu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 August 2005 - 11:01 PM

nota contab parere proprie( asta pt ca scriu din sua)
621=401 cu analitic( 401.28)
remuneratia colaboratorilor
si da ..se plateste sanatate, se depune decl la casa de pensii separat pt adm, se depune decl la sanatate separat pt adm, si bineinteles nu se plateste somaj, si nu se intoduce pe statul de plata impreuna cu salariatii( cel putin in cazul sa-urilor se poate introduce impreuna cu cenzorii pe acelasi stat de plata)



#14 alex garbu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 August 2005 - 11:02 PM

nota contab parere proprie( asta pt ca scriu din sua)
621=401 cu analitic( 401.28)
remuneratia colaboratorilor
si da ..se plateste sanatate, se depune decl la casa de pensii separat pt adm, se depune decl la sanatate separat pt adm, si bineinteles nu se plateste somaj, si nu se intoduce pe statul de plata impreuna cu salariatii( cel putin in cazul sa-urilor se poate introduce impreuna cu cenzorii pe acelasi stat de plata)



#15 alex garbu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 August 2005 - 11:04 PM

si se plateste si impozit pt salarii si alte dr asimilate salariilor



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 August 2005 - 11:12 PM

alex garbu a spus:

nota contab parere proprie( asta pt ca scriu din sua)

daca nu erai in sua nu mai era proprie parerea ? :shock:



#17 zuza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:urziceni

Postat 29 August 2005 - 11:27 PM

:lol:



#18 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2006 - 11:08 AM

Revin si eu cu intrebarea, deoarece nu mi-e prea clar, poate intre timp cineva a mai studiat cazul: cum poate fi platit un cetatean strain, asociat unic intr-un srl, fara a i se intocmi contract de munca ?

Sub ce forma poate fi platit (altfel decat dividende) si ce contributii trebuie varsate la stat, eventual sub ce forma ?

Ideea este ca el vrea sa ia bani si in timpul anului, zice el ca sa traiasca, si mi se pare normal. Daca ia indemnizatie de administrare, ii trebuie permis de munca si suporta toate contributiile?
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL