Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Composesorat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Composesorat

4 replies to this topic

#1 Amper

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 June 2019 - 03:55 PM

Un composesorat desfasoara activitate din anul 2006 conform cod CAEN 6820 de inchiriere de terenuri agricole, pasuni, fanete, deci realizeaza venituri numai din chirii si subventii APIA, respectiv efectueaza numai cheltuieli aferente activitatii economice.
1. In perioada 2006-2018 cu ocazia intocmirii situatiilor financiare la forma de proprietate s-a completat codul 36 “societai agricole” (conform indicatiilor primite de la Finante);
2. s-a calculate impozit pe profit conform reglementarilor din Codul Fiscal, ca la orice societate comerciala, inclusiv asupra veniturilor din subventii, sumele calculate fiind declarate trimestrial in D100, respectiv anual in D101;
3. conform hotararii Adunarii Generale a Composesorilor, anual din profitul net s-au repartizat sume catre membrii composesori in functie de partile indivize detinute de catre fiecare, calculandu-se impozit conform legislatiei aplicate dividendelor.
Studiind legislatia, citind intrebarile si raspunsurile de pe diferite site-uri de fiscalitate si contabilitate, ne-am dat seama ca:
  • aceasta entitate ar intra in categoria ONG-lor;
  • la calculul impozitului pe profit trebuia sa tinem cont de faptul ca ONG-le sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru veniturile din activitati economice realizate pana la nivelul echivalentului in lei a 15.000 Euro intr-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite de la plata impozitului pe profit, dar noi nu realizam alte venituri in afara celor din activitati economice si subventii;
  • in planul de conturi al ONG-lor nici nu apare contul 457 “Dividende de plata”, atunci in care cont se inregistreaza partea din profit repartizata composesorilor si care este cota de impozitare?

Fata de cele de mai sus, va intrebam cum sa procedam de acum inainte? Sa recalculam retroactiv (incepand cu anul 2006) impozitul pe profit sau sa aplicam legislatia specifica ONG-lor incepand cu anul 2019?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 June 2019 - 05:14 PM

ONG-urile nu distribuie profitul. :blink2:
De fapt nu se numesc ONG ci AFSP, adica Asociatii FARA Scop Patrimonial (adica fara scop de a obtine beneficii personale/ castiguri).

Daca un membru intr-o asociatie de acest gen isi ia "partea" pe persoana fizica ... se poate alege cu dosar penal!

Nu stiu daca un composesorat este mai apropiat de o asociatie de proprietari (de bloc :biggrin: ) sau de o asociatie agricola.
Nu m-am lovit de acest domeniu si nu stiu cum este corect, dar eu personal le vad ca pe niste asociatii agricole (chiar daca "juristii" le interpreteaza invers!).

Asocierea (composesoratul) in cazul tau exploateaza proprietatile in scop lucrativ, in vederea obtinerii de venituri personale (nu poti spune ca doar le intretine ca sa nu se "strice"!), deci sunt mai degraba cooperative dupa parerea mea!




#3 Amper

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 June 2019 - 07:16 AM

Conform Statutului composesoratului profitul net se repartizeaza astfel:
- pana la 10% se repartizeaza membrilor Consiliului de administratie;
- pana la 20% pentru fondul de rezerva pt.acoperirea cheltuielilor in caz de calamitati sau catastrofe naturale;
- pana la 20% pentru sponsorizari;
- pana la 20% pentru investitii proprii;
- suma ramasa se va repartiza membrilor composesori proportional cu drepturile fiecaruia.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 June 2019 - 04:59 PM

Pai dupa cum arata statutul tau este mai degraba o asociatie agricola sau o cooperativa!
Composesoratul are scop patrimonial, asta-i clar ... deci n-ai legatura cu ONG-urile, functionezi ca orice "comerciant", si platiti impozit micro sau pe profit.

Parerea mea :) ... daca are cineva idee despre asa ceva ... ar prinde bine o opinie in plus.



#5 Amper

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 July 2019 - 07:30 AM

Va multumesc pt.raspuns! :smile:

Astept si alte pareri!!!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL