Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Recunoașterea in UE a calificărilor profesionale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Recunoașterea in UE a calificărilor profesionale

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2019 - 05:01 PM

https://europa.eu/yo...ns/index_ro.htm

Calificări profesionale

Este posibil ca profesia dumneavoastră să fie reglementată în țara din UE în care vă mutați. Dacă vreți să lucrați în țara respectivă, este posibil să trebuiască să solicitați recunoașterea oficială a calificărilor dumneavoastră profesionale înainte de a putea profesa. Condițiile pot fi diferite în funcție de profesie și de durata șederii.

Ce sunt profesiile reglementate?

În general, profesiile reglementate sunt acele profesii pe care nu le puteți practica decât dacă dețineți o anumită diplomă care dă acces la profesie, dacă ați trecut o serie de examene specifice (cum ar fi cele organizate de stat) și/sau dacă v-ați înregistrat într-o organizație profesională.
Dacă profesia dumneavoastră este reglementată în țara din UE în care doriți să o practicați, este posibil să trebuiască să obțineți recunoașterea calificărilor dumneavoastră profesionale în țara respectivă.
Profesiile reglementate sunt diferite de la un stat membru la altul. Puteți consulta baza de date a profesiilor reglementate pentru a afla dacă profesia dumneavoastră este reglementată în țara din UE în care vă mutați.

Cum să utilizați baza de date a profesiilor reglementate
  • Selectați țara din UE în care ați primit calificarea și țara din UE în care doriți să lucrați
  • Căutați denumirea profesiei în limba dumneavoastră maternă
Dacă profesia pe care doriți să o practicați nu apare, este posibil să nu fie reglementată în țara respectivă.
Dacă nu găsiți nicio informație despre profesia dumneavoastră în baza de date, puteți lua legătura cu unul dintre punctele de contact pentru recunoașterea calificărilor profesionaleen din țara în care doriți să lucrați. Consilierii vă pot ajuta să înțelegeți normele care se aplică în cazul dumneavoastră.
Pentru recunoașterea calificărilor profesionale asociate anumitor profesii – jurist, controlor de trafic aerian, pilot etc – se aplică norme UE specifice.
Verificați dacă trebuie să solicitați recunoașterea calificărilor profesionale și ce tip de cerere trebuie să depuneți.

_______________________________________________________________

Întrebări şi răspunsuri - Profesii reglementate

Profesia pe care o exercit nu este reglementată în ţara mea de origine. Pot lucra într-o ţară în care această profesie este reglementată?
Dacă nici profesia, nici cursurile de formare nu sunt reglementate în ţara de origine, va trebui probabil să dovediţi că aţi practicat profesia respectivă timp de cel puţin 1 an în ultimii 10, înainte de a vă stabili în altă ţară sau chiar de a furniza temporar servicii în ţara respectivă.


Profesia pe care vreau s-o practic în Finlanda nu este reglementată în această ţară: pot să merg pur şi simplu acolo şi să încep să lucrez fără a solicita recunoaşterea calificărilor obţinute în Estonia?
DA — Puteţi practica o profesie în Finlanda, în aceleaşi condiţii ca şi finlandezii. Totuşi, chiar dacă profesia dumneavoastră nu este reglementată ca atare în Finlanda, este posibil ca ea să nu fie o profesie independentă, ci parte a altei profesii care estereglementată. Consultaţi punctul finlandez de contact pentru recunoaşterea calificărilor profesionale pentru a afla dacă profesia dumneavoastră este reglementată în Finlanda.

Sunt artizan german şi doresc să-mi extind activitatea în Elveţia. Normele UE privind recunoaşterea calificărilor profesionale se aplică în acest caz?
DA — Aceste norme se aplică prin extensie şi altor ţări care nu fac parte din UE. Este vorba de Islanda, Liechtenstein, Norvegia (toate trei membre ale Spaţiului Economic European) şi Elveţia. Totuşi, în cazul Elveţiei, se aplică reglementări speciale. Pentru detalii, consultaţi punctul elveţian de contact pentru recunoaşterea calificărilor profesionale.

Sunt cetăţean italian. Am studiat medicina în Argentina şi ulterior mi-am deschis un cabinet în Spania. Pot lucra în Italia, în baza normelor UE?
Normele UE vizează doar recunoaşterea calificărilor obţinute în ţările din UE, şi Elveţia (ţară pentru care există prevederi specifice). Recunoaşterea de către Spania a diplomei eliberate în Argentina nu obligă Italia să facă acelaşi lucru, decât în cazul în care aţi practicat medicina în Spania, timp de cel puţin 3 ani, înainte de a solicita recunoaşterea calificărilor în Italia.


Profesia mea nu este reglementată în Belgia, ţara mea de origine. Pot lucra în Franţa, unde profesia respectivă este reglementată?
Dacă nici profesia, nici cursurile de formare nu sunt reglementate în Belgia, va trebui probabil să dovediţi că aţi practicat profesia respectivă timp de cel puţin 2 ani în ultimii 10, înainte de a vă stabili sau chiar de a furniza temporar servicii în Franţa. Fişele de salariu sau declaraţiile angajatorilor constituie astfel de dovezi, atâta timp cât precizează clar activitatea profesională pe care aţi desfăşurat-o.



  • Nu puteti replica pe acest topic



1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL