Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Lamuriri impozit profit activitati ilicite - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Lamuriri impozit profit activitati ilicite

1 reply to this topic

#1 Alex3333

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 June 2019 - 04:52 PM

Buna ziua,

Recent am auzit de termenul "impozit pe profit activitati ilicite". Exista asa ceva? Daca s-a dispus confiscarea in totalitate a veniturilor din activitati ilicite (cum stiu ca se face), se mai aplica si vreun astfel de impozit (sau altceva similar)?

Am mai citit prin legislaţie şi se pare că ,"venituri obtinute din activitati comerciale ilicite" si-au schimbat titulatura in "impozit pe profit obtinut din activitati comerciale ilicite sau din nerespectarea legii privind protectia consumatorilor" din 2004. Deci se pare că sunt acelaşi lucru, adică confiscarea veniturilor ilicite este un impozit de 100% pe venitul ilicit considerat in totalitate ca profit. Aşa este?

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 June 2019 - 10:59 AM
Unire postari succesive




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2019 - 01:05 PM

Exista acest impozit, el figureaza in sinteza Bugetului de stat pt per 2019-2022 (in OUG 50/2019) si in acte similare din anii precedenti. Exista si conturi de Trezorerie in care se vireaza acest impozit, doar ca el nu figureaza in Codul fiscal/ Codul de procedura fiscala.
Din cate am vb la Asistenta Contribuabil ANAF, impozitul este de natura juridica, ANAF doar il colecteaza fiind un venit la bugetul de stat; de aceea nu figureaza in codurile fiscale !

Cat priveste aplicarea unor sanctiuni suplimentare celei de confiscare a veniturilor obtinute ilicit, cf legii 12/1990 privind protejarea populației împotriva unor activități de producție, comerț sau prestări de servicii ilicite, republicată, art. 3 : “Bunurile care au servit sau au fost destinate să servească la săvârșirea vreuneia dintre faptele prevăzute la art. 1, dacă sunt ale contravenientului, precum și sumele de bani și bunurile dobândite prin săvârșirea contravenției se confiscă.”
Cf art. 2 (1) din aceeasi lege : Contravenţiile prevăzute la art. 1 săvârşite de către persoane fizice se sancţionează cu amendă de la 500 lei la 5.000 lei, iar dacă sunt săvârşite de persoane juridice, cu amendă de la 2.000 lei la 20.000 lei.

Pe de alta parte, https://static.anaf....%20-%20PRFR.pdf : Orice venituri constatate de organele fiscale, a caror sursa nu a fost identificata, se impun cu cota de 16%, conform Codului Fiscal. Prin decizia de impunere se calculeaza si penalitatile si dobanzile. Mai mult, daca se constata indicii care ar putea intruni elementele constitutive ale unei infractiuni, se sesizeaza organele de urmarire penala competente.

Asta-i tot ce-am gasit pana acum ...







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL