Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Stabilirea rezidentei fiscale a persoanelor fizice la sosirea în România - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Stabilirea rezidentei fiscale a persoanelor fizice la sosirea în România

  • Topic inchis Acest topic e inchis
No replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2019 - 11:53 AM

Sesiune online ANAF, din 17 iulie 2019

Intrebare : Cetatean francez sosit in Romania in anul 2008. Avand in vedere prevederile legale la momentul la care s-a introdus obligativitatea depunerii chestionarului la sosire pentru cetatenii straini, acesta nu avea obligatia sa il depuna. Incepand cu 2012 persoana respectiva este rezidenta fiscal in Romania (in Franta este nerezident fiscal) indeplinindu-si obligatiile fiscale ca atare in Romania. In anul 218 paraseste definitiv Romania. Intrebare: La momentul plecarii din Romania in 2018, are sau nu obligatia de a depune chestionarul de placare din Romania? El fiind un rezident fiscal al Romaniei pana la momentul plecarii. Multumesc!

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Da. Are obligația de a depune a Chestionarului pentru stabilirea rezidenței fiscale la plecarea din România.

Raspuns persoana privata : Singurul document care stabilește dacă este rezident sau nerezident Fiscal în România, este Notificarea emisa de ANAF privind stabilirea rezidentei fiscale, care se emite urmare depunerii Chestionarului. Faptul ca are NIF sau locuiește aici, nu îl face și rezident fiscal. Rezident în România nu este același lucru cu rezident fiscal. Rezident fiscal poți fi doar într-un singur stat și asta înseamnă că în acel stat declari veniturile mondiale. Statele își rețin impozitul pe sursa de venit, apoi, acolo unde sunt rezident fiscal, îmi declar veniturile obținute din celelalte tari.
__________________________________________________________________

Intrebare : Buna ziua,in cazul in care ma intorc in tara definitiv dupa 16 ani,tinand cont ca,cand am plecat eram inca minora iar acum sunt mama a doi copii,ce obligatii am si fata de care institutie ?si daca puteti sa mi spuneti si ce drepturi am,daca am.

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Buna ziua! Dvs va trebui sa depuneti "Chestionarul pentru stabilirea rezidenței fiscale a persoanei fizice la sosirea în România". Chestionarul va trebui sa il inregistrati la organul fiscal central competent, în 30 de zile de la împlinirea termenului de 183 de zile de prezență în România. Chestionarul poate fi descarcat accesand urmatorul link: https://static.anaf.ro/.../formulare/A1_OMFP_1099_2016.pdf

Organul fiscal va analiza îndeplinirea condițiilor de rezidență în funcție de situația dvs concretă, luând în considerare prevederile convenției de evitare a dublei impuneri sau prevederile Codului fiscal, după caz, precum și documentația prezentată, respectiv chestionarul pentru stabilirea rezidentei, certificatul de rezidență fiscală emis de autoritatea fiscală străină sau un alt document eliberat de către o altă autoritate decât cea fiscală, care are atribuții în domeniul certificării rezidenței fiscale, conform legislației interne a acelui stat, și orice alte documente care pot sta la baza determinării rezidenței persoanei fizice.

In urma analizei efectuate, organul fiscal va stabili dacă dvs, va veti păstra rezidența statului străin potrivit convenției de evitare a dublei impuneri sau veti devini persoană fizică rezidentă în România.

In termen de 30 de zile de la depunerea chestionarului, veti fi notificata dacă aveti obligație fiscală integrală în România sau va fi impusă numai pentru veniturile obținute din România.
__________________________________________________________________

Intrebare : Buna ziua, daca formularul a fost depus si nu am primit niciun raspuns dupa 30 zile ce trebuie facut?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Puteti sa intrebati organul fiscal. In acest scop va recomandam sa ne scrieti pe formularul de contact ce este disponibil pe site-ul nostru la urmatorul link: https://www.anaf.ro/asistpublic/


  • Topic inchis Acest topic e inchis




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL