Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia unica pt vouchere diverse - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia unica pt vouchere diverse


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14208 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2019 - 02:24 PM

Intrebare : Buna ziua, voucherele materna acordate de DGASMB se declara prin declaratia unica sau intra sub incidenta art. 62. litera a din Legea 227/2015? "a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specială, primite de la bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice sau colectate public, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum şi cele de aceeaşi natură primite de la organizaţii neguvernamentale, potrivit statutelor proprii, sau de la alte persoane;" fiind venituri NEIMPOZABILE?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Buna ziua! Voucherele materna intra sub incidenta prevederilor art. 62, lit. a) din Cod fiscal, reprezentând ajutoare sau forme de sprijin cu destinație specială primite de la bugetul local.
_____________________________________________

Intrebare : Buna ziua, trebuie declarat voucheru pentru bicicleta primit in 2018? Daca da va rog sa-mi oferiți mai multe informatii.

Raspuns : Agenția Națională de Administrare FiscalăVeniturile sub forma voucherelor pentru biciclete se încadrează în categoria veniturilor din alte surse care se declară şi se impozitează prin depunerea Declaraţiei unicede către beneficiarul veniturilor (persoana fizică), în anul următor celui de realizare a venitului.
Astfel, pentru veniturile de această natură obţinute în anul 2018, persoana fizică are obligaţia depunerii Declaraţiei unice în anul 2019, prin completarea Capitolului I - Date privind impozitul pe veniturile realizate şi contribuţiile sociale datorate în anul 2018 - Secţiunea 1 - Date privind impozitul pe veniturile realizate din România în anul 2018.
________________________________________________________

Intrebare : In cazul in care voucherul pentru bicicleta a fost singurul venit din categoria altor surse de venit (beneficiind de venituri din salariu lunare peste media pe economie) se mai completeaza declaratia unica? Sau exista un minim de venituri din alte surse pentru care nu se completeaza aceasta declaratie unica (in cazul in care sunt inregistrate exclusiv venituri salariale)?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Chiar daca a fost singurul venit (voucherul de bicicleta) tot trebuie sa depuneti declaratia unica.



  • Nu puteti replica pe acest topic



1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL