Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Transfer bani intre contul PFA si contul personal al titularului PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Transfer bani intre contul PFA si contul personal al titularului PFA

pfa transfer online cont personal vs cont pfa legea 344/2018
3 replies to this topic

#1 andth

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 August 2019 - 06:01 PM

Buna ziua,
Am si eu o intrebare pentru care as avea nevoie de putin ajutor - consultare, va rog frumos.

Am un PFA in sistem real pe cod caen 6201. Vreau sa stiu daca am voie sa transfer online, prin internet banking, bani din contul de PFA din banca in contul meu personal, luna-de-luna, conform cu actualizarile din 2019 ale legii 344/2018 si 70/2015 ? Acolo spune ca as avea nevoie de acte justificative - dar faptul ca sunt titularul pfa-ului si contul personal e al meu, nu e de ajuns?

Nu am nici salarii, nici dividente, sunt PFA si atat – cum pot legal sa transfer bani in contul meu personal? Vreau sa las in contul PFA doar banii de CAS, CASS si impozit, iar in rest sa am banii pe cont personal, de unde cumpar si platesc ca un om obisnuit lucruri care oricum n-ar fi deduse daca le-as lua pe pfa, in fiecare luna.

Scriu la motiv transfer "utilizare venit pfa", "transfer in cont personal"? O sa am probleme cu ANAF din cauza asta - amenda e 3 mii de ron! Ce pot sa fac? Ce ma sfatuiti?

Multumesc frumos,
Andrei.




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 August 2019 - 09:57 PM

De ce sa iei amenda?

Treci transfer venit pfa catre titular, sau ceva de acest gen.




#3 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2019 - 10:46 PM

Retragerile sau transferurile de bani din contul PFA reprezinta sume pe care le folosesti cum vrei, sunt banii tai personali.
Operatiunile respective nu se inregistreaza in RJIP.
Daca folosesti Saga ai acolo un tip de operatiune numit Decontari, care nu se duce in RJIP.

La explicatii poti trece "Transfer pt. nevoi personale"
Dan



#4 andth

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 August 2019 - 10:32 AM

Buna ziua,

Am inteles. Mi-era teama sa nu comenteze ANAF-ul pe viitor ceva si sa ma amendeze. Din ianuarie a intrat legea 344/2018 in vigoare si s-au inasprit conditiile la transferul dintre PFA si persoana fizica.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Andrei.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL