Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
suma eronata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

suma eronata

1 reply to this topic

#1 daniela iani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 August 2019 - 12:19 PM

buna ziua ,
in luna iunie 2019 am contabilizat cu 12000 mai mult amortizarea . cum fac corectia ? si trebuie sa fac corectia in luna iunie sau o pot face in luna iulie ( ma gandesc ca am depus declaratia 100).
Si inca o intrebare , in luna iunie am primit un mijloc fix pe care l-am montat in luna iulie . factura pentru montarea usii cum o contabilizez ?
va multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2019 - 01:05 PM

Parerea mea este sa faci corectia in luna iunie pt a nu afecta rezultatul financiar al sem I (inclusiv la bilantul de la 30.06.2019). Rectificativa la D100 este de preferat si chiar nu-i un capat de tara s-o refaci.

Despre montarea usii cred ca am mai vb noi acum ceva vreme, ea ar trebui inclusa in investitia cu usa fiindca fara montaj nu se poate pune in functiune usa respectiva, adica ea nu se poate folosi. Mai tii minte ct. 231 despre care vb noi in niste mesaje anterioare ? Montajul nu este nici reparatie, nici altceva ce poate fi inregistrat separat, ci un element esential in punerea in fct a investitiei, in darea ei in folosinta.
Prin urmare, atat usa cat si montajul intra in 231, iar dupa montaj se face pv de receptie si se da in folosinta mijlocul fix, prin 214 = 231. E simplu ...







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL