Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce obligatii am in legatura cu casa de marcat veche, inlocuita ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ce obligatii am in legatura cu casa de marcat veche, inlocuita ?

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14272 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2019 - 01:40 PM

Intrebare : Buna ziua, imi puteti spune ce obligatii am cu privire la vechea casa de marcat, cea pe care am folosit-o inainte de achizitionarea, fiscalizarea si instalarea casei de marcat fiscale?Multumesc

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Potrivit art. 62, alin. (1) din HG 479/2003 in cazul încetãrii activitãtilor de livrãri de bunuri cu amãnuntul si prestãri de servicii direct cãtre populatie, utilizatorii aparatelor de marcat electronice fiscale definite la art. 3 alin. (1) din ordonanta de urgentã vor solicita în scris organului fiscal care a atribuit numãrul de ordine anularea acestuia, anexând la cerere documente probatoare ale motivelor încetãrii activitãtii, respectiv închiderea punctului de lucru, înstrãinarea aparatului, lichidarea, dizolvarea, fuziunea, divizarea societãtii sau altele, dupã caz. Utilizatorii aflati în aceastã situatie sunt obligati sã arhiveze memoria fiscalã pe perioada prevãzutã de lege.
Art. 66, alin. (6) din acelasi act normativ precizeaza ca memoria fiscalã se pãstreazã de cãtre utilizator pe perioada de arhivare prevãzutã de lege, în plicuri sigilate pe care aplicã o etichetã cuprinzând datele de identificare ale utilizatorului, precum si intervalul de utilizare a acestora.
In ceea ce priveste perioada de pastrare si arhivare a memoriei fiscale aceasta este de 10 ani in conformitate cu art 4, alin. (9) din OUG 28/1999.
Conform prevederilor art. 10, lit. r) coroborate cu cele ale art. 11, alin. (1), lit. g) din OUG nr. 28/1999, nerespectarea obligatiei de a pãstra si arhiva memoria fiscalã, în conditii care sã permitã citirea acestora de cãtre organul fiscal competent, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 30.000 lei la 50.000 lei.
Potrivit art. II, alin. (6) din OUG 91/2014 pentru modificarea si completarea OUG nr. 28/1999, utilizatorii aparatelor de marcat electronice fiscale definite la art. 3 alin. (1) din Ordonanta de urgentã a Guvernului nr. 28/1999, republicatã, cu modificãrile si completãrile ulterioare, pot comercializa aparatele scoase din uz cãtre distribuitori autorizaþi sau cãtre operatori economici care sunt direct implicati în colectarea, tratarea, reciclarea, valorificarea si eliminarea nepoluantã a deseurilor de echipamente electrice si electronice, cu conditia pãstrãrii si arhivãrii memoriilor fiscale pe perioada prevãzutã de lege.

__________________________________________________________________

Intrebare : Am închis magazinul. Mi-a rămas casa de marcat. Am fost cu ea la ANAF si mi-au spus sa merg la firma de unde am cumparat-o sa ii scoată memoria fiscală și sa o aduc la ei. Dar firma respectiva nu mai există. Cum procedez în acest caz?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală In conformitate cu prevederile alin art. 116 din HG nr. 479/2003, utilizatorii pot vinde aparatele de marcat electronice fiscale achiziţionate numai distribuitorilor autorizaţi sau unităţilor acreditate de aceştia, de la care au cumpărat aparatele respective. Aceste prevederi se aplică şi în cazul încetării activităţii utilizatorului în condiţiile legii.
De asemenea, in cazul în care distribuitorii autorizaţi au încetat activitatea sau au fost radiaţi din registrul comerţului şi nu au cedat drepturile şi obligaţiile ce le revin în condiţiile legii pentru efectuarea operaţiunilor de service la aparatele de marcat electronice fiscale livrate, utilizatorii se pot adresa oricărui alt distribuitor autorizat, asa cum prevede art. 8, alin. (3) din OUG nr. 28/1999.
Potrivit dispozițiilor art. 68 și 70 din HG nr. 479/2003 memoria fiscală se păstrează de către utilizator, acest fapt fiind consemnat într-un proces verbal.

_______________________________________________________________________


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL