Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 010


5 replies to this topic

#1 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 27 August 2019 - 05:06 PM

La una din societati am depus anul asta 010 pentru trecere de la impozit profit la impozit venit microintreprinderi, din anul 2019.

Astazi am primit notificare ANAF cum ca nu am depus 010 pentru anul 2018 si au dreptate. Efectiv, trebuia sa fim microintreprindere din 2018.

Ma poate ajuta cineva cu tot ce trebuie facut pentru a rezolva situatia?

1) Depun D700, completand scoatere evidenta imp profit 31.12.2017 si luare in evidenta imp venit 01.01.2018?
E de ajuns, suprascriind 010-ele depus anul asta in care fac schimbarea incepand cu 2019, sau ii dau peste cap de tot si trebuie sa fac si altceva?

2) Avand in vedere ca s-au depus D100 trim 1-3, D101 final de an si bilanturile pe 2018 cu impozit profit, trebuie sa corectez vreuna?
Sau depun doar un D710 pe anul 2018 perioada 12 cu:
- impozit profit suma initiala datorata = total rulaj ct. 691 & suma corectata = 0;
- impozit venit suma initiala 0 & suma datorata = total rulaj clasa 7 * 1% (am doar venit vanzari marfa si dobanzi)

Si apoi le platesc diferenta (care o sa fie de vreo 700 lei), asteptand apoi notificarea cu plata dobanzilor si penalitatilor?

3) Fiind prima data cand se intampla asta ma incadrez doar la avertisment sau primesc automat amenda pentru nedepunerea la termen a schimbarii vectorului fiscal?

Mai e ceva ce am omis? Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 27 August 2019 - 05:07 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2019 - 10:48 AM

Da, depui D700 pt 2018 si corectezi toate D100, faci 4 D710 evidentiind impozitul trimestrial pe veniturile microintreprinderilor. D010 de anul asta ramane depus, nu mai ai ce-i face si nu cred sa fie vreo problema ca e in plus.

Pt corectarea bilantului, vezi fisier atasat. Cred ca te incadrezi aici :
4. întocmirea şi transmiterea electronică de situaţii financiare anuale/raportări contabile anuale folosind date eronate, determinate inclusiv de procesele de extragere şi prezentare a informaţiilor din bazele de date.

Situaţiile financiare anuale/raportările contabile anuale prin care sunt corectate aceste tipuri de erori pot fi depuse cel târziu până la termenul maxim de depunere a situaţiilor financiare anuale/raportările contabile anuale aferente exerciţiului financiar/anului următor celui la care se referă situaţiile financiare anuale/raportările contabile anuale la care s-au constatat aceste tipuri de erori.

In cazul corectării erorilor ulterior depunerii situaţiilor financiare anuale/raportărilor contabile anuale, operatorii economici şi persoanele juridice fără scop patrimonial pot depune numai la registratura unităţilor teritoriale ale MFP, în format hârtie şi în format electronic, un alt set de situaţii financiare anuale şi documentele cerute de lege, respectiv raportări contabile anuale, după caz, care vor cuprinde informaţii corectate


Concomitent, administratorul trebuie să depună şi o declaraţie pe propria răspundere, din care să rezulte că documentele respective au fost retransmise ca urmare a corectării erorilor constatate, cu indicarea naturii erorii corectate, precum şi faptul că acestea reflectă realitatea entităţii raportoare. Această declaraţie pe propria răspundere se va include în fişierul zip ataşat bilanţului PDF. Un exemplar în format tipărit al acestei declaraţii va fi depus la registraturile unităţilor teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice, împreună cu situaţiile financiare/raportările anuale corectate.

Cat despre amenda ... e greu de spus daca vei scapa doar cu avertisment, eroarea e destul importanta, nu-i vb doar de omisiunea unei decl. pe zero .... DAAAR depinde f mult de respectiva Administratie Financiara si sunt chiar sunt sanse sa scapi daca gasesti bunavointa din partea lor. :smile:

Fisiere atasate





#3 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 28 August 2019 - 04:02 PM

Multumesc pentru raspuns.

Totusi eu momentan am depuse 3 D100 pentru trim. 1,2 si 3, si D101 pentru anul 2018.

Deci ca sa inchid tot, ar trebui sa fac 3 D710 sa corectez D100ele, si apoi sa fac un D101 rectificativa cu 0 impozit profit (?), si un D100 nou pentru trimestrul 4 in care trec doar impozitul pe venit (?).

Apoi raportarea semestriala din iunie 2018 aia e, ramane asa; si corectez doar bilantul pe 2018, in format hartie/electronic, depus direct la fisc.

Iar in fiecare D710 o sa trec la impozit profit ca suma initiala ce am declarat in D100 iar suma corectata = 0; iar la impozit venit sa trec la suma corectata la deductibila = impozitul pe profit scris mai sus, ca sa ramana doar diferenta de plata la care o sa-mi aplice dobanzile si penalitatile (daca exista)

Gresesc undeva?

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 28 August 2019 - 04:11 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2019 - 05:42 PM

Nu cred ca ai voie sa faci tu compensarea directa intre impozitele platite.
Vezi aici : http://www.conta.ro/...e-brosura-2019/

Cf CPF, compensarea se constată de către organul fiscal competent, la cererea debitorului sau din oficiu.
Compensarea se efectuează de către organul fiscal competent în a cărui administrare se află contribuabilul până la concurența celei mai mici sume, când ambele părți dobândesc reciproc atât calitatea de creditor, cât și pe cea de debitor, cu condiția ca respectivele creanțe să fie administrate de aceeași autoritate publică, inclusiv unitățile subordonate acesteia.

Compensarea la cererea debitorului se soluționează în termen de 45 de zile de la înregistrarea cererii. Organul fiscal comunică debitorului decizia cu privire la efectuarea compensării, în termen de 7 zile de la data efectuării operațiunii.



#5 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 04 September 2019 - 06:42 AM

Da, se pare ca a insistat sa facem 710 pentru trim 1-3 si 101 pentru 2018 in 0, apoi sa fac alte 4 D100 ca sa incarc codurile bugetare corecte cu declaratia initiala. Asta dupa ce am depus 010, normal.

O sa vedem in cateva zile dupa ce opereaza 010, ce a rezultat si ce mai urmeaza.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2019 - 09:01 AM

Multumim ! :smile:

Bafta !






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL