Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Retur marfa furnizor - marfa deja vanduta (grau) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Retur marfa furnizor - marfa deja vanduta (grau)

6 replies to this topic

#1 AstridB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 11 September 2019 - 11:20 AM

Buna.
Am achizitionat in august marfa (grau) de la un furnizor, sa zicem cu 100 lei/tona.
Marfa am vandut-o imediat catre un client.
In septembrie, furnizorul imi emite factura de storno pentru aceeasi cantitate, tot cu 100 lei/tona.
Eu in gestiune mai am doar grau achizitionat de la alti furnizori cu 80 lei/tona.
Saga imi da un mesaj ca trebuie creat un articol contabil pentru a regla diferenta (sa zicem ca diferenta per total este de 2000 lei).

Imi spuneti va rog cum se creeaza acel articol contabil?
607=371 2000 lei ?
Multumesc



#2 AstridB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 11 September 2019 - 02:17 PM

607 = 371 -2000 lei***




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2019 - 06:04 PM

Nu e chiar asa simplu ... De ce iti storneaza marfa ? Vrea cantitatea inapoi sau ce ? Ca nu se poate accepta stornarea fara un motiv serios ! Ai platit furnizorul ?

In functie de motivul stornarii si de consecintele asupra gestiunii cantitative iti putem da un sfat asupra reglarii valorice a stocului/tranzactiei.
:smile:



#4 AstridB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 12 September 2019 - 01:58 PM

Nu a fost platit furnizorul.
Si nici nu stiu exact de ce vrea marfa inapoi :)))
:angry2: :biggrin:
Stiu doar ca noi i-am dat marfa inapoi, dar fiind vorba de grau si tinut in hale impreuna cu alte loturi de la alti furnizori.. nu i-am dat exact acelasi grau (cel mai probabil).
Descarcarea gestiunii noi am facut-o FIFO.
Si mie mi se pare complicata speta. Nu am gasit niciun raspuns :(



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2019 - 09:48 AM

Dupa parerea mea, ai 2 optiuni : una "babeasca" si alta globala.
Daca esti incepatoare, fa-o pe cea babeasca. In locul tau, as reface descacarea de gestiune la vanzarea respectiva, scazand alte cantitati decat cele care ti se cer acum inapoi, adica as storna descarcarea initiala (inreg. in rosu exact ce am inreg. initial in negru), apoi as descarca gestiunea normal, cu alte loturi, astfel incat sa raman pe stoc cu lotul mai scump (care mi se cere inapoi) ca sa-l pot scadea la factura de retur. Aceasta metoda e "pas cu pas" si ofera un control mai bun.

Pt cei mai avansati, a doua varianta, cea grosso modo, este preferabila si presupune sa scazi gestiunea cu ce ai, compensarea diferentei ducandu-se in venituri - pe care le-ai fi obtinut (prin diferenta de pret) inca de la prima tranzactie daca te descarcai cu cerealele mai ieftine in loc de cele mai scumpe.
Tu te-ai scazut initial cu o val. mai mare si trebuie acum s-o pui inapoi in gestiune, asa ca vei avea fie venituri directe prin art. contabil 371 = 758 cu acei 2000 si apoi 607 = 371 cu val de 100 lei/tona pret corespunzator facturii storno, fie o cheltuiala mai mica la 607 = 371 cu - 2.000 lei (cum te-ai gandit si tu), vezi ce varianta ti se accepta in program/ care functioneaza mai bine.

Imi cer scuze daca am explicat prea in detaliu, am dorit doar sa justific rationamentul economic fiindca poate citesc topicul si alti colegi mai incepatori in ale contabilitatii.

:smile:



#6 AstridB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 17 September 2019 - 10:31 AM

Multumesc frumos pentru raspuns :biggrin: :wub:



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2019 - 04:22 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL