Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie mijloc fix in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitie mijloc fix in valuta

7 replies to this topic

#1 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 July 2005 - 12:28 PM

Va rog frumos daca stie cineva cum se inregistreaza achizitia (fara factura, pe baza de contract la notariat) si platile unui mijloc fix cu valoarea de 4000 eur care se plateste in 8 rate lunare egale de 500 eur.
Multumesc!



#2 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 21 July 2005 - 05:07 PM

212=462
Nu deduci TVA ,pt ca inteleg ca l-ai luat de la o pers fizica.
462=5121 (5311) timp de 8 rate lunare pana la achitarea integrala

da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#3 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 July 2005 - 08:21 PM

nu ar trebui sa inreg. si dif. de curs valutar la fiecare plata? plata se face la alt curs fata de cursul de le data acizitiei!



#4 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 21 July 2005 - 09:21 PM

Depinde de contract daca e specificat cursul valutar si faptul ca se calc sau nu diferente de curs valutar.
Daca nu este specificat plata se va face in lei (echivalentul a 4000 eur) la cursul de la data incheierii contractului.Nu calcula tu din oficiu dif de curs pt ca nu este o plata catre un furnizor extern ,caz in care indiferent de curs tu tot 4000 eur tb sa ii dai , si at se justificau dif de curs.
Eu la firmele mele tot asa fac.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#5 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 July 2005 - 10:07 AM

Da, cred ca ai dreptate! dar daca am calculat diferente de curs, acum ce fac? le-am inreg. la venituri si am platit si 3%! e vorba si de diferente de curs mari de 10 mil. lei in total.



#6 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 22 July 2005 - 05:23 PM

Daca nu ai depus bilantul,poti sa faci storno la ven aferant si o declaratie rectificativa la decl 100,in sensul ca declari mai putin imp.Daca l-ai platit o sa ramai cu plata in plus si platesti luna viit mai putin.
Daca ai depus bilantul poti sa faci storno in iulie si la trim 3 o da ai de plata mai putin .
Cum iti e mai comod...
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#7 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 July 2005 - 06:19 PM

multumesc dana 77!



#8 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 28 June 2006 - 01:29 PM

daca se plateesc euro nu trebuie 5124 ???






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL