Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Adresa ANAFpt. neconcordata date bilant/ D101 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Adresa ANAFpt. neconcordata date bilant/ D101

corespondenta de la d-l anaf
4 replies to this topic

#1 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 02 October 2019 - 02:30 PM

Tot mai multe firme primesc de la d-l ANAF instiintarea care este atasata. Firmele nu au facut sponsorizari si nici nu au diferente intre datele raportate in D.101 si cele din bilant.
Oare ce vrea d-l ANAF ?
Voi va dati seama ?

Fisiere atasate





#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2019 - 07:00 PM

ANAF te anunta ca ai diferente intre datele din D101 si cele din bilant, cel putin la cifra de afaceri. Eu zic sa te uiti rand cu rand la ce-ti spun ei in adresa si sa vezi daca cifrele corespund cu cele inscrise de tine la acele randuri. Daca da, atunci sigur e vb despre firma ta, iar daca nu - atunci este posibil sa nu fie vb despre voi, ci despre o alta firma, o eroare a ANAF.

Daca e vb despre voi, atunci trebuie sa vezi unde ai gresit la cifre fiindca CA din bilant trebuie sa fie egala cu cea din D101.
Cat despre sponsorizari, vezi daca nu cumva ai trecut ceva la randurile aferente, chiar daca nu ai sponsorizari in 2018.

Deci, ia rand cu rand la mana si nu te speria, ANAF te invita sa-ti rezolvi problema si atata tot, lor nu le corespund datele din sistem si trebuie lamurita treaba asta.

Succes ! :smile:




#3 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 02 October 2019 - 08:58 PM

Multumesc Otilia,
Cu siguranta sunt erori de citire. Am verificat si ras-verificat. Nu exista diferente intre raportari.
Am inteles, "pe surse", ca acste adrese sunt "conceptia" functionarilor ANAF.
Mai...sapam !



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2019 - 10:03 AM

Cu drag ! :smile:

Succes !



#5 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 03 October 2019 - 10:22 AM

Daca declaratiile sunt completate in mod corect e din nou o mare prostie, tipica anafului. Ce legatura are impozitul pe profit (rd. 43 din D101) cu cifra de afaceri din F20? Te crucesti...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL