Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura livrare intracomunitara de bunuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Factura livrare intracomunitara de bunuri

3 replies to this topic

#1 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 04 October 2019 - 11:08 AM

Buna ziua! Pe o factura intracomunitara de bunuri fara TVA ( pentru o firma din Italia) ce mentiune trebuie trecuta? Este corect scutita de tva cf art 294(2) lit a din CF sau livrare intracomunitara cf art 294(2) lit a CF? Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14154 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2019 - 09:32 AM

Eu as scrie "livrare scutita de tva cf art 294(2) lit a din CF."

Vezi si :
ORDIN Nr. 103/2016 din 22 ianuarie 2016 privind aprobarea Instrucţiunilor de aplicare a scutirii de taxă pe valoarea adăugată pentru operaţiunile prevăzute la art. 294 alin. (1) lit. a) - i), art. 294 alin. (2) şi art. 296 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal
EMITENT: MINISTERUL FINANŢELOR PUBLICE
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 106 din 11 februarie 2016

art. 10 este pt livrarile cf art. 294(2) din CF.

http://discutii.mfin...FP_103_2016.pdf

https://www.ccfiscal...F_nr54_site.pdf
dr. Dragoș PĂTROI - consultant fisca

În România, livrările intracomunitare de bunuri sau exporturile de bunuri (efectuate de titularii operațiunilor de livrare intracomunitară sau titularii operațiunilor de export) se califică – din punct de vedere fiscal – în categoria operațiunilor scutite de TVA cu drept de deducere, prin raportare însă la respectarea cerințelor formale și a criteriilor de fond, așa cum acestea se regăsesc enumerate în cuprinsul art. 294 alin. (1) lit. a) și b) și ale art. 294 alin. (2) lit. a) – d) din Codul fiscal.
Prevederile de mai sus trebuie însă analizate în mod corelativ și cu reglementările de la art. 275 alin.(1) lit.a) cod fiscal și a normelor metodologice date în aplicarea acestuia. Astfel, în funcție de locul din care are loc livrarea efectivă și de căreia dintre societăți îi revine sarcina transportului, putem încadra operațiunea ca fiind scutită sau nu de taxă. În esență, acordarea scutirii de TVA – fără a avea efect fiscal în anularea dreptului de deducere la nivelul taxei – presupune, ca și criteriu de fond, operațiunea de transport a bunurilor în afara teritoriului național, respectiv fie într-un alt stat membru, fie în afara Comunității.

Raportat la nivelul cerințelor formale, condițiile justificative în acest sens se regăsesc sintetizate în cuprinsul normelor date în aplicarea art. 294 din Codul fiscal și regăsite ca atare la pct. 65 din H.G. nr. 01/2016, prin care se face trimitere la documentele prevăzute de instrucțiuni aprobate prin O.M.F.P. nr. 103 / 2016.
Pentru exemplificare, în prima situație, să presupunem că o firmă din Constanța livrează bunurile către o firmă din Madrid – desigur, ambele firme fiind înregistrate în scopuri de TVA în țările lor de rezidență fiscală – bunurile respective fiind transportate și puse la dispoziția firmei din Madrid în portul Varna din Bulgaria, de unde aceasta efectuează operațiunea de export către un beneficiar din Chile. Practic, prin îndeplinirea cumulativă a condițiilor privind transportul bunurilor din România într-un alt stat membru (în speță, Bulgaria) și privind faptul că beneficiarul din Madrid comunică societății furnizoare din Constanța un cod valid de TVA, ne aflăm în circumstanțele reglementate de art. 294 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal.
Condițiile justificative pentru acordarea scutirii de TVA sunt enumerate în cuprinsul O.M.F.P. nr. 103/2016, privind aprobarea instrucțiunilor de scutire de TVA pentru livrări intracomunitare și exporturi, iar societatea din România – în scopul justificării operațiunii ca fiind scutită de TVA cu drept de deducere - trebuie să dețină următoarele documente:
  • factură corect întocmită, pe care va fi menționat codul de TVA al societății din statul membru și o trimitere la temeiul normativ din Codul fiscal sau din directiva TVA, ce menționează scutirea de TVA;
  • documentul care atestă transportul efectiv al bunurilor din România în celălalt stat membru (respectiv, Bulgaria);
  • documentele justificative privind tranzacția, cum ar fi contract, comandă, order, asigurări internaționale etc., acestea având scopul stabilirii valorii livrării și a responsabilităților privind condițiile de livrare.
În contextul analizei, nu lipsite de importanță sunt și reglementările de la art.4 din O.M.F.P. nr. 103/2016, conform cărora prezentarea documentelor pentru justificarea scutirii de taxă se poate face în termen de maximum 90 de zile calendaristice de la data la care a intervenit faptul generator de taxă pentru operațiunea în cauză.
Practic, societatea din România efectuează o livrare intracomunitară de bunuri scutită de TVA, care se declară la rândul 1 din decontul de TVA formular 300, respectiv în declarația recapitulativă 390 privind achizițiile și livrările intracomunitare.
Apreciem că raționamentul fiscal nu suferă modificări nici în situația în care bunurile sunt puse la dispoziția beneficiarului din Madrid în Constanța și, ulterior, sunt transportate de acesta în portul din Varna – sau, evident, în oricare alt port de pe teritoriul Uniunii Europene – de unde se efectuează exportul către beneficiarul din Chile

:smile:




#3 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 10 October 2019 - 05:59 PM

Multumesc!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14154 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2019 - 10:31 AM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL