Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contractor IT in Germania - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contractor IT in Germania

1 reply to this topic

#1 Bogdan90

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 October 2019 - 03:48 PM

Buna ziua,

As avea nevoie de un sfat din partea dumneavoastra. Sunt in urmatoarea situatie:

Prestez servicii IT in Germania (90 de zile lucratoare conform contractului pe 6 luni).
In acest scop, am deschis PFA in Romania cu cod TVA (CAEN 6202, norma de venit).

As avea 2 intrebari:
1. Este posibil sa-mi ceara si statul german sa platesc taxe pe venit, pentru aceasta durata limitata de sedere, tinand cont ca eu imi platesc taxele deja in Romania? Ma gandesc la acordul de dubla impunere.

2. In cazul unui nou contract , tot pe durata limitata de 3 sau 6 luni, as prefera sa continui cu aceeasi rezidenta fiscala in Romania, evident mai favorabila comparativ cu freelancing in Germania.
Ar fi in regula s-o mai lungesc?
Nu stiu momentan daca voi depasi 183 zile de stat aici intr-un an..

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat!

Bogdan



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2019 - 12:45 PM

Vezi aici : Ghid privind rezidența fiscală a persoanelor fizice - actualizat în data de 10.07.2019

Rezidenta fiscala in Germania : https://romde.eu/ind...ala-in-germania

Fisiere atasate







1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL