Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONDICA PREZENTA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CONDICA PREZENTA

10 replies to this topic

#1 CristinaI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 21 July 2005 - 07:57 PM

:wall: buna.am inceput bine. am fost la un forum legat de modificarile aduse Codului Muncii in care ni s-a prezentat cam asa situatia:
-ITM-ul va vana de acum incolo toate problemele legate de timpul de lucru in general(repaus saptamanal, ore suplim, munca de noapte etc)

Eu nu aveam pana acum condici de prezenta dar zilele astea am facut. este ingrozitor.am cateva intrebari la voi:
1. voi aveti condici de prezenta? siti daca ITM-ul accepta varianta cu cartele magnetic ept pontaj? daca aveti condici cum convingeti salariatii sa scrie 9:00 - 17:00 si nu 8:45 -18:20 de ex.
2. daca am o delegatie care se prelungeste sambata si primese si pt sambata diurna, eu ii trec la salarii: 21 zile, 168 ore normale, 8 ore suplimentare si aceleasi 8 ore cu spor de sambata-duminica?
3 sporul de sambata duminica tre sa fie 100% cum e in CCM sau pot sa il stabilesc prin ROI mai mic?
4. faceti cumva salarizare pt magazine deschise si sambata si duminica? daca da cum reusiti sa ii pontati ai sa respectati si legea (2 zile libere consecutive si 40h pe saptamana)? pt cei care lucreaza la magazine sambata duminica le dati spor de 100% pt orele alea?
5. daca am o menajera care lucreaza 6h/zi 6 zile/saptamana si are doar 1 zi libera cum fac sa fie legal pontajul ei?

cam atata:). as aprecia niste reactii pt ca se apropie sf de luna si nu stiu ce modificari sa fac la plata. multzam

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 29 January 2011 - 01:25 PM




#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 July 2005 - 08:24 PM

CristinaI a spus:

1. voi aveti condici de prezenta? siti daca ITM-ul accepta varianta cu cartele magnetic ept pontaj? daca aveti condici cum convingeti salariatii sa scrie 9:00 - 17:00 si nu 8:45 -18:20 de ex.  

nu mai tineti salariati peste program si o sa scrie 9:00 - 17:00 :lol:




#3 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2005 - 09:34 AM

septimiu..e offtopic..!!! 8)

1. eu nu tin condica de prezenta..e ingrozitor,trebuie sa pandesti pe toata lumea sa-ti semneze ca nu se sinchisesc sa vina voluntar..bla bla..stiu insa ca e obligatorie foaia colectiva de prezenta (pontajul practic) pe baza careia se face statul de salarii si fac numai foaia aia atat!
2. salariatii care raman cel mult 48 ore in localitate,in situatia in care delegarea sau detasarea expira intr-o zi de vineri sau intr-o zi care precede o zi de sarbatoare legala nu beneficiaza de indemnizatia de delegare sau detasare..eu asa stiu
3. sporul e cel stabilit cfm CM si majoritatea dau zile libere nu platesc.
4. am program in ture la magazin cu respectarea medie pe 3 saptamani cfm CM si cu program de la 9-22 cu 1 ora pauza de masa si nu peste 22 ca sa n-am spor de noapte.
5. daca are contract de munca cu repartizare inegalã a timpului de munca o pontezi pe tura exact ca acum. Media pe 3 saptamani a orelor lucrate se incadreaza sub 48 ore maxima admisa pe saptamana cfm CM.



#4 CristinaI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 22 July 2005 - 09:50 AM

1. CICA LA CONTROL OR SA INTREBE IN 1 RAND DE CONDICA DE PREZENTA UNDE AI SEMNATURA OMULUI. de cele electronice (cartele magnetice sau similar) nu stiti nimic?
2.. stii unde sa ma uit ca sa verific? economicul la noi le plateste diurna pt sambata respectiva, deci ma obliga si pe mine sa le dau ore suplim si ore de sambata duminica
4. la magazin respecti cele doua zile libere consecutiv?
5. la 5 tot aceeasi problema am cu zilele libere consecutiv.
multzam de raspuns si astept si alte comentarii. poate ne spune cineva care a si trecut printr-un control.



#5 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2005 - 10:02 AM

1. cei de la control de la ITM mi-au explicat de foaia colectiva de prezenta si atat acum 2 ani in iulie cand am avut control.. crezi ca pe un santier sta cineva cu condica de prezenta sa alerge muncitorii? Nu! Sefu de echipa face pontarea pe foaie colectiva de prezenta !
4. programul e facut cfm CM insa fetele fac mereu schimb de ture cum le convine lor(deci se respecta cca 60%)..dc te intereseaza iti trimit o versiune de program..dc vine controlul se descurca singure sa justifice de ce sunt schimbate pe tura(o fac pe raspunderea lor)
5. nu enecesar sa dai zile consecutive..lucreaza in ture 36 ore pe saptamana se incadreaza in grafic..



#6 CristinaI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 22 July 2005 - 10:18 AM

deci sa nu ma cramponez asa de zilele consecutive.

deci la magazin sa fac un pontaj-orar legal si daca nu il respecta se justifica ei in fata controlului. trimite-mi daca poti model pe cristina.ilinca@gmail.com

cu partea cu diurna acordata sambata daca ai cum sa ma mai lamuresti.



#7 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2005 - 10:37 AM

pt mai multe lamuriri...

SECÞIUNEA 1
Durata timpului de muncã

Art. 108. - Timpul de muncã reprezintã timpul pe care salariatul îl foloseºte pentru îndeplinirea sarcinilor de muncã.
Art. 109. - (1) Pentru salariaþii angajaþi cu normã întreagã durata normalã a timpului de muncã este de 8 ore pe zi ºi de 40 de ore pe sãptãmânã.
(2) În cazul tinerilor în vârstã de pânã la 18 ani durata timpului de muncã este de 6 ore pe zi ºi de 30 de ore pe sãptãmânã.
Art. 110. - (1) Repartizarea timpului de muncã în cadrul sãptãmânii este, de regulã, uniformã, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu douã zile de repaus.
(2) În funcþie de specificul unitãþii sau al muncii prestate, se poate opta ºi pentru o repartizare inegalã a timpului de muncã, cu respectarea duratei normale a timpului de muncã de 40 de ore pe sãptãmânã.
Art. 111. - (1) Durata maximã legalã a timpului de muncã nu poate depãºi 48 de ore pe sãptãmânã, inclusiv orele suplimentare.
″(2) Prin excepþie, durata timpului de muncã poate fi prelungitã peste 48 de ore pe sãptãmânã, care include ºi rele suplimentare, cu condiþia ca media orelor de muncã, calculatã pe o perioadã de referinþã de maxim o lunã calendaristicã, sã nu depãºeascã 48 de ore pe sãptãmânã.″ (O.U.G. nr. 65/2005)
(21) Pentru anumite sectoare de activitate, unitãþi sau profesii stabilite prin contractul colectiv de muncã unic la nivel naþional, se pot negocia, prin contractul colectiv de muncã la nivel de ramurã de activitate aplicabil, perioade de referinþã mai mari de o lunã, dar care sã nu depãºeascã 12 luni.
(22) La stabilirea perioadelor de referinþã prevãzute la alin. (2 ºi (21) u se iau în calcul durata concediului de odihnã aannualºi situaþiile de suspendare a contractului indivudual de muncã.
(3) Prevederile alin. (1) ºi (2) (21) nu se aplicã tinerilor care nu au împlinit vârsta de 18 ani. ″(O.U.G. nr. 65/2005)
Art. 112. - (1) Pentru anumite sectoare de activitate, unitãþi sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o duratã zilnicã a timpului de muncã mai micã sau mai mare de 8 ore.
(2) Durata zilnicã a timpului de muncã de 12 ore va fi urmatã de o perioadã de repaus de 24 de ore.
Art. 113. - (1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul sãptãmânii de lucru de 40 de ore, precum ºi în cadrul sãptãmânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncã la nivelul angajatorului sau, în absenþa acestuia, va fi prevãzut în regulamentul intern.
(2) Programul de lucru inegal poate funcþiona numai dacã este specificat expres în contractul individual de muncã.
Art. 114. - Programul de muncã ºi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoºtinþã salariaþilor ºi sunt afiºate la sediul angajatorului.
Art. 115. - (1) Angajatorul poate stabili programe individualizate de muncã, cu acordul sau la solicitarea salariatului în cauzã, dacã aceastã posibilitate este prevãzutã în contractele colective de muncã aplicabile la nivelul angajatorului sau, în absenþa acestora, în regulamentele interne.
(2) Programele individualizate de muncã presupun un mod de organizare flexibil a timpului de muncã.
(3) Durata zilnicã a timpului de muncã este împãrþitã în douã perioade: o perioadã fixã în care personalul se aflã simultan la locul de muncã ºi o perioadã variabilã, mobilã, în care salariatul îºi alege orele de sosire ºi de plecare, cu respectarea timpului de muncã zilnic.
(4) Programul individualizat de muncã poate funcþiona numai cu respectarea dispoziþiilor art. 109 ºi 111.
Art. 116. - Angajatorul are obligaþia de a þine evidenþa orelor de muncã prestate de fiecare salariat ºi de a supune controlului inspecþiei muncii aceastã evidenþã ori de câte ori este solicitat.



#8 speranta_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:resurse umane

Postat 17 February 2006 - 04:17 PM

E obligatorie condica de prezenta?imi puteti trimite suportul legal......va rog mult de tot



#9 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 17 February 2006 - 05:22 PM

Tine de rigurozitatea urmarii programului, de organizarea interna.



#10 speranta_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:resurse umane

Postat 17 February 2006 - 06:01 PM

Si in cazul in care e vreo inspectie, e obligatoriu sa ai condica de prezenta, daca spui ca e o chestiune de ordine interna ....stiu pe cineva care la un control a luat amenda tocmai ca nu era intocmita condica de prezenta...exista la toata chestia asta vreun temei legal?



#11 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 17 February 2006 - 06:25 PM

Nu sunt foarte sigura dar cred ca tine de Decretul 31/1954, ifiintarea persoanelor juridice, unde e prevazuta existenta ROI si ROF.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL