Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
preaviz si concediu de odihna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


preaviz si concediu de odihna

3 replies to this topic

#1 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 21 July 2005 - 11:14 PM

Buna ziua,
am si eu cateva intrebari legate de preaviz, concediere si concediul de odihna.

1. Daca se emite un preaviz pentru un salariat si acesta vine si isi face cerere pentru efectuarea concediului de odihna (presupunand ca este deja programat) , se prelungeste preavizul? Sau se poate anula preavizul, emitand decizia de concediere, urmand a i se da bani pe concediul neefectuat?

2. Compensarea in bani pentru neacordarea preavizului se aplica si la salariatii care sunt concediati din motive care nu tin de persoana lor? (imi puteti da si articolul din codul muncii , va rog)

Multumesc, Diana



#2 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 July 2005 - 01:21 PM

1. concediul suspenda preavizul asa ca pana la urma il prelungeste!
2. compensarea aia in bani se aplica atunci cand firma nu da preaviz desi este obligata




#3 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2005 - 11:30 AM

1. Din cate stiu eu doar CONCEDIUL MEDICAl suspenda preavizul, nu si concediul de odihna



#4 R.U. Bucuresti

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2005 - 02:06 PM

concediul se acorda cu aprobarea conducatorului unitatii ! nu il aprobati mentineti preavizul din "motive economice", iar banii pe zilele de concediu tot cu cerere aprobata de director .. neaparat dati drepturile banesti

ideea finala cu acordul angajatorului






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL