Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NOI declaratii CAS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


NOI declaratii CAS

10 replies to this topic

#1 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 22 July 2005 - 10:37 AM

21 iulie 2005

Începând cu raportarea aferentã lunii iulie 2005 „Declaraþiile privind evidenþa nominalã a asiguraþilor ºi a obligaþiilor de platã cãtre bugetul asigurãrilor sociale de stat� se completeazã în RON.
Declaraþiile nominale rectificative aferente unor perioade anterioare datei de 1 iulie 2005, se completeazã în moneda veche

Salariul de bazã minim brut pe þarã, folosit la calculul contribuþiei pentru asigurãrile sociale de sãnãtate aferentã concediilor medicale incepând cu raportarea aferentã lunii iulie 2005, este de 310 lei
Incepand cu 1.07.2005, nr. mediu de asiguraþi se modificã þinând seama de prevederile OuG nr. 65/2005 privind modificarea ºi completarea Codului Muncii, în ceea ce priveºte stabilirea stagiului de cotizare în cazul persoanelor care desfãºoarã activitãþi pe bazã de contract individual de muncã cu timp parþial (formula de calcul este prezentatã în Anexa A1.4.)

Concediile medicale (zile prestaþii ºi cuantum indemnizaþii) se înscriu în declaraþiile nominale corespunzãtoare lunii în care persoana a beneficiat de respectiva indemnizaþie de asigurãri sociale

In cazul în care un asigurat deþine un certificat medical pentru toatã luna, dar nu poate beneficia de indemnizaþie pentru incapacitate temporarã de muncã întrucât nu a realizat stagiul de cotizare prevãzut de lege, toate zilele lucrãtoare din lunã sunt considerate zile de concediu fãrã platã ºi nu se înregistreazã în Anexa 1.1 a Declaraþiei nominale.
In cazul în care asiguratul a lucrat o parte din lunã, iar cealaltã parte din lunã este în situaþia expusã mai sus, în Anexa nr.1.1 a Declaraþiei nominale vor fi înregistrate doar zilele lucrate de salariat, precum ºi venitul obþinut de acesta, celelalte zile fiind considerate zile de concediu fãrã platã.

Noile executabile de programe, cât ºi Anexa nr 1.4 pot fi descãrcate de pe site-ul CNPAS.
Link catre noile declaratii
http://www.cnpas.org/cnpas/jsp/content.jsp?chapterId=125




#2 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2005 - 11:00 AM

Deci contractul colectiv de munca la nivel national inregistrat legal este un fas, desi cf. legilor este aplicabil tuturor angajatilor oriunde in aceasta tara!
Atunci sa ni se spuna ca este anulat, sau poate s-a revenit la el si eu nu am aflat :? .




#3 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 July 2005 - 11:33 AM

stai putin si nu sari!
este o deosebire intre cele salarii minime! cel prevazut prin lege, garantat in plata, este folosit si pt calculul la sanatate, celalalt este o intelegere intre patronat si sindicate si nu poate fi o baza pt toate chestiile care se calculeaza functie de sal minim. gandeste-te ca pot si firme unde se negociaza un salariu minim de 10 mil :lol:, acestea sa calculeze contributia ai ala sanatate cu aceasta valoare?



#4 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 28 July 2005 - 03:53 PM

Si daca ai control de la ITM ei ce salariu minim pe economie o sa iti spuna ca este corect ? :twisted:
(la noi la Arad pe usa de la Camera de munca troneaza un afis cum ca de la 1 iulie 2005 salariul minim pe economie este de ...... 310 Ron) :shock:



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 July 2005 - 02:03 PM

eu fac parte din categoria celor care considera obligatorie aplicarea ccmn
adica 330 :P



#6 Camelia2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 August 2005 - 04:15 PM

Aveti idee de ca in noua declaratie CAS, in cazul unui angajat cu contract de munca cu timp partial (2 ore), in anexa 1.2, numarul mediu de angajati esti automat trecut 1 si nu 0.25, cum genera vechea declaratie CAS?
Va multumesc anticipat.



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 August 2005 - 04:51 PM

stim http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#8 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 11 August 2005 - 08:17 AM

Cica sa gresit la programul de CAS vers. 5.03 la calculul "Nr. mediu de salariati".
Programul: in luna Iunie la un salariat cu 2 ore, calculeaza = 0.25
in luna Iulie la un salariat cu 2 ore, calculeaza = 1

Am sunat si eu, dar DL. MANOLE DANAILA este in concediu :( asa ca mai asteptam pana vine din concediu si modifica programul.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#9 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 August 2005 - 09:57 AM

precizare la
http://www.reclama.ro/forum.html?view=tree...0timp%20partial



#10 Camelia2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 August 2005 - 01:01 PM

Multumesc mult.



#11 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 11 August 2005 - 06:40 PM

Citat:
Incepand cu data de 1 iulie 2005, numarul mediu de asigurati reprezinta media aritmetica simpla rezultata din suma efectivelor zilnice de asigurati din luna respectiva, indiferent de tipul contractului individual de munca cu care sunt incadrati, exclusiv zilele de repaus saptamanal si de sarbatori legale, raportata la numarul total de zile lucratoare din luna, stabilit conform Legii nr.53/2003.

Acum am inteles si eu.

Merci Cornell.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL