Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D700 "Declarație pentru înregistrarea/modificarea categoriilor de obligații fiscale declarative înscrise în vectorul fiscal" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

D700 "Declarație pentru înregistrarea/modificarea categoriilor de obligații fiscale declarative înscrise în vectorul fiscal"

13 replies to this topic

#1 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 10 March 2018 - 11:21 AM

Buna ziua

Stie cineva cum se depune electronic declaratia D700 ?

Sper ca nu la etajul 2 ...

Din pdf-ul de pe site-ul ANAF lipseste sectiunea de semnatura electonica

Multumesc

Numai bine



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 10 March 2018 - 11:50 AM

Nu s-a inventat inca formularul inteligent. Cei de la finante nu au timp, probabil isi numara banii dupa majorarile de salarii, de ce naiba sa mai faca 700 sau 112? Cine s-ar mai milogi pe la ghisee?




#3 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 24 March 2018 - 04:06 PM

A aparut formularul inteligent pentru declaratia D700 pe site-ul ANAF



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2018 - 01:59 PM

Sesiune online din 28.03.2018

INTREBARE : Daca o societate comerciala are la 31.12.2017 un capital social 45.000 lei si respectiv mai mult de 2 angajati cu norma intreaga, dar CA 1.000.000 euro, iar in anul 2017 a fost platitoare de impozit pe profit,trebuie sa depuna D700 pentru trecere la impozitul pe veniturile microintreprinderilor incepand cu 01.01.2018 si ulterior poate opta pentru trecerea din nou la impozitul pe profit (dupa aprobarea ordonantei de urgenta emisa in acest sens)?
Dar daca are si cod CAEN de restaurant si este obligata incepand cu anul 2018 sa aplice si impozitul specific in connditiile in care opteaza pentru aplicarea impozitului pe profit? Pana la ce data se poate inregistra si pentru aplicarea impozitul specific?


RASPUNS : Dacă totalul veniturilor realizate de firmă la 31.12.2017 este mai mic de 1.000.000 Euro, societatea are obligația să treacă la impozitarea pe veniturile microintreprinderilor incepand cu 01.01.2018 și va depune solicitarea de modificare a vectorului fiscal (prin formularul 010 sau formularul 700) pană la data de 31.03.2018. Data de 31 martie 2018 fiind intr-o zi nelucrătoare, termenul limită de depunere a formularului de menţiuni este data de 02.04.2018.
În ceea ce privește opțiunea de a solicita reinregistrarea la sistemul de impozitare la profit, deoarece capitalul social este mai mare de 45.000 lei, această posibilitate a fost eliminată odată cu publicarea OUG 79/2017 de modificare a Codului fiscal. La publicarea in Monitorul Oficial a altor reglementări privind obligațiile fiscale, pentru modificarea vectorului fiscal va fi necesar să se depună noi declarații de mențiuni.
______________________________________________________________________

INTREBARE : Daca dorim sa facem trecerea de la profit la micro trebuie sa completam in 700 toate elementele din vectorul fiscal sau doar ce dorim sa modificam? In cazul in care selectam toate obligatiile din vector, la TVA spre exemplu , formularul bifeaza automat "modifica perioada fiscala" desi nu dorim sa facem asta si nici nu poate fi debifat.

RASPUNS : Formularul 700 se completează numai cu datele modificate incepand cu 1 ianuarie 2018. Dacă celelalte obligaţii fiscale declarate inainte de această dată răman neschimbate, atunci, in cazul menţionat de dumneavoastră se completează numai randul 2.2. scoaterea din evidență ca plătitor de impozit pe profit şi respectiv randul 3.1. luare in evidenţă ca plătitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor.
_____________________________________________________________________

INTREBARE : Cand va functiona D700 si pentru tva? Macar pentru scoaterea de la platitor ?

RASPUNS :Propunerea dvs. a fost transmisă direcţiei de specialitate din cadrul Agenţiei pentru a fi analizată şi pentru a decide in consecinţă
_____________________________________________________________________

INTREBARE : Avem o firma la care trecem de la profit la micro cu 01.01.2018. Trebuie completat cu impozit profit iesire cu 31.12.2017 si intrare la micro cu 01.01.2018 SAU trebuie completate toate campurile si referitoare la TVA, etc care nu se modifica cu aceasta ocazie?

RASPUNS :Așa cum se precizează in Instructiunile de completare a formularului 700, declarația se completează NUMAI cu datele modificate față de datele declarate anterior.

alt RASPUNS de la o PF :Doar modificarea. Iesire din evidenta la 31.12.2017 de la profit, si luare in evidenta la micro cu 01.01.2018.. La impozit pe micro nu selectati perioada fiscala (e unica si da eroare daca ii puneti trimestru). Modificarea apare pe loc in vectorul fiscal din SPV. Nu se trec restul de obligatii existente deja si la care nu se modifica nimic (salarii/TVA, nu mentionati nimic). Nu se trece nici CA, pentru ca acolo, campul din D700 este prevazut doar pentru optiunea 1d (adica la modificari de TVA, nu de impozit profit/micro).
_____________________________________________________________________

INTREBARE : In situatia in care o societate a fost platitoare de impozit profit si impozit specific, pentru trecerea la micro in D700,se completeaza si iesire de la specific?Sau doar iesire profit,luare in evidenta micro?

RASPUNS de la o PF: Iesire de la ambele (specific si profit)- intrare micro. Daca nu faceti iesire de la specific, veti ramane cu micro si specific. Si va da eroare. Am avut depus 010 asa luna aceasta, si a fost ok. Iesire din doua 2 impozite, intrare in micro.
_____________________________________________________________________

INTREBARE : Pentru contributii salariale:cu exceptia contributiilor introduse la 1 ianuarie 2018 unde data luarii in evidenta este normal sa fie 1 ianuarie 2018 la impozitul pe venitul din salarii formularul nu permite selectarea datei luarii in evidenta anterioara datei de 1 ianuarie, spre exemplu iunie 2015.
INTREBARE : Exact, aceeasi problema, la impozit pe profit din 01.07.2009 nu putem prelua data initiala. Cum procedam? O lasam necompletata?

RASPUNS de la o PF: Nu completati decat ceea ce se modifica. Nu se pune tot istoricul, asa cum faceam in 010. Se pun doar modificarile. Si nu va permite sa modificati ceva dinainte de 31.12.2017, de aceea nu va permite sa puneti date anterioare.

RASPUNS ANAF :Formularul 700 se utilizează pentru evenimentele (luare in evidență / scoatere din evidență) care au loc incepand cu 1 ianuarie 2018. Pentru corecții ale vectorului fiscal anterioare acestei date trebuie să depuneți declarațiile corespunzătoare la organul fiscal competent. Formularul 700 conține numai contribuțiile conform legislației in vigoare incepand cu 01.01.2018.
_____________________________________________________________________

I
NTREBARE : In vederea trecerii de la platitor de impozit pe profit la micro s-a depus un formular 010 dar in vector nu apare modificarea. Se depune si un D 700 ?

RASPUNS :IŽn cazul in care s-a depus formularul 010, nu mai există obligaţia depunerii formularului 700
_____________________________________________________________________

INTREBARE : Va rog,sa mi spuneti in d700 unde se trece cine este rasponsabil cu partea contabila deoarece trebuia declarat in 010.

RASPUNS : Formularul 700 - "Declaraţia pentru ĂŽnregistrarea/modificarea ĂŽn mediu electronic a categoriilor de obligaţii fiscale declarative ĂŽnscrise ĂŽn vectorul fiscal" se completează şi se transmite ori de câte ori contribuabilii/plătitorii solicită, ulterior ĂŽnregistrării fiscale, ĂŽnregistrarea ĂŽn vectorul fiscal a unor noi categorii de obligaţii fiscale sau modificarea categoriilor de obligaţii fiscale declarative ĂŽnscrise iniţial ĂŽn vectorul fiscal. Alte informaţii ce sunt modificate si care nu sunt cuprinse ĂŽn formularul 700 nu pot fi transmise electronic.
_____________________________________________________________________

INTREBARE : Unde gasim formularul?

RASPUNS :Formularul se gaseste pe site-ul ANAF la urmatorul link: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Declaratii_R/700.html
_____________________________________________________________________


INTREBARE : Am incercat sa depun un formular D700 cu inregistrare salariati incepand cu data de 28.03.2018. Nu am reusit , recipisa avand urmatoarele erori pentru fiecare contributie in parte: ex: Data de luare in evidenta la categoria de impozit<impozit pe venitul din salarii si pe venituri asimilate salariilor >:28032018> data curenta- nu se opereaza corectie. Care este motivul acestor erori?

RASPUNS :Vă rugăm să comunicați problema întâmpinată prin formularul de contact disponibil la adresa https://www.anaf.ro/asistpublic/ , alegând la categoria solicitării „Asistență tehnică servicii informatice” și atașând capturi de ecran cu erorile pe care le primiți la încercarea de validare a formularului.

RASPUNS de la o PF: Incercati sa depuneti maine. Stiu ca la 010 nu il primeau decat dupa ce trecea ziua inregistrarii. El are termen 15 zile de depunere de cand se produce modificarea. Si chiar daca eu aveam deja REVISAL trimis inainte de contract, 010 nu puteam sa-l depun decat dupa ce trecea ziua respectiva (a angajarii). De aceea, sfatul meu ar fi sa incercati redepunere maine, cu data luare in evidenta 28.03.2018 si sa vedeti daca va mai da eroare. Dati un semn daca a mers...sunt chiar curioasa daca asta e problema... si invat si eu pentru viitor.
_____________________________________________________________________

INTREBARE : Va rog frumos ca sa ma ajutati cu raspunsul la o intrebare. Ce venituri se iau in considerare pentru ca o societate sa treaca de la plata impozitului pe venitul microintreprinderilor la plata impozitului pe profit. Se ia in considerare baza impozabila definita la art.53 doar alin(1) sau art.53 alin(1), alin(2) si alin(3) din Codul fiscal? In ceea ce priveste calculul impozitului pe venitul microintreprinderilor este clar ca se iau in considerare cele trei alineate, insa in cazul determinarii plafonului este interpretabil.

RASPUNS :Solicitarea dvs nu se încadrează în tema de astăzi. Totuşi vă menţionăm că pentru stabilirea plafonului de 1.000.000 euro, în vederea trecerii de la plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor la plata impozitului pe profit, să aveţi în vedere prevederile punctului 1 din Normele metodologice date în aplicarea art. 47 din Codul fiscal. Pentru a beneficia de asistență este necesar să folosiți formularul de asistență de la următorul link: https://www.anaf.ro/asistpublic/
_____________________________________________________________________


INTREBARE : Consider ca ar fi de mare ajutor daca declaratia 700 ar avea si buton de rectificativa, asa incat fiecare sa isi modifice vectorul de cate ori este necesar si apar modificari asupra datelor entitatii, intrari iesiri de salariati...s.a. asemenea. nu vad logica depunerii o singura data si pe urma pe masura ce intervin modificari sa mergi tot la ghiseu.

RASPUNS :Referitor la propunerea "ca ar fi de mare ajutor daca declaratia 700 ar avea si buton de rectificativa," vă menţionăm că potrivit Codului de procedură fiscală, prin declaraţie rectificativă se poate corecta de către contribuabil declarația de impunere sau declarația informativă nu şi declaraţia de înregistrare fiscală. Modificările ulterioare ale datelor din declarația de înregistrare fiscală trebuie aduse la cunoștință organului fiscal central, în termen de 15 zile de la data producerii acestora, prin completarea și depunerea declarației de mențiuni.
Declaraţia 700 se depune exclusiv prin mijloace sau sisteme electronice de transmitere la distanţă, deci nu mai este necesară deplasarea la sediul unităţii fiscale.

_____________________________________________________________________


INTREBARE : Firmei mele nu i s-a facut actualizarea automata a vectorului fiscal la inceputul anului, pentru noile contributii pentru salarii, asa ca pe recipisa la D112 imi scrie ca nu este inregistrata pentru codurile respectivelor contributii, desi suntem platitori de 9ani . Ar trebui sa depun eu D700 pt actualizarea vectorului ?

RASPUNS :În vederea soluţionării aspectelor prezentate de dvs. este necesar să vă adresaţi organului fiscal în evidenţa căruia sunteţi înregistrat ca plătitor de impozite, taxe şi contribuţii.
_____________________________________________________________________


INTREBARE : In formularul 700se completeaza toate obligatiile din vector, incusiv cele care nu sufera modificari sau trebuie completate doar obligatiile sufera modificari?

RASPUNS :Formularul 700 "Declaraţie pentru înregistrarea/modificarea în mediu electronic a categoriilor de obligaţii fiscale declarative înscrise în vectorul fiscal" se completează NUMAI cu noi categorii de obligaţii fiscale sau modificarea categoriilor de obligaţii fiscale declarative înscrise iniţial în vectorul fiscal.
________________________
_____________________________________________



#5 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 23 December 2018 - 04:59 PM

Singurul angajat al unui SRL isi inceteaza activitatea la sfarsitul lunii curente, adica decembrie 2018. In D700 la rubrica Data scoaterii din evidenta a celor patru contributii aferente pe salarii ce data se trece: Incepand cu 31.12.2018 sau cu 01.01.2019 (in ianuarie 2019 nu mai exista salariati)? Pot sa o transmit online inainte de 31.12.2018 sau trebuie sa astept pana in ianuarie 2019? Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de sirius: 23 December 2018 - 05:04 PM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2018 - 06:01 PM

dupa parerea mea, data scoaterii din evidenta este 1 ian. 2019 fiindca in dec. inca ai salariati si vector fiscal cu contributii.

Nu vad de ce n-ai putea-o transmite inca de acum desi termenul e 15 zile de la data modificarilor, tot 1 an 2019 o sa se inreg. in sistem ca data a scoaterii din evidenta. Asta daca accepta programul pt D700. Poti incerca ... :smile:



#7 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 23 December 2018 - 07:04 PM

Asa mi se pare si mie logic, pe actele de lichidare pentru bir. personal deobicei se trece chiar data zilei urmatoare ultimei zile de angajare. Am ridicat problema pentru ca anul trecut un PFA care si-a lichidat unica salariata incepand cu data de 1.10.2017 (ultima zi lucrata a fost 30.09) a completat formularul D070 (pe hartie) la rubrica scoatere din evidenta a contributiilor salariale tocmai data de 1.10 insa la ghiseu, functionara care se ocupa cu administrarea vectorului fiscal a cerut ca data de 1.10.2017 sa fie modificata in 30.09.2017 ca altminteri, sustinea ea, ar fi trebuit depusa D112 pentru o zi din octombrie.



#8 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 December 2018 - 10:13 AM

Nu acceptă programul să depui D700 pentru modificări care vor avea loc în perioada următoare. Am depus eu și a venit recipisa cu eroare.



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 January 2019 - 05:03 PM

In majoritatea bazelor de date din anaf data incetarii este considerata ultima zi cand a fost in vigoare (asa functioneaza si logica mea, pentru ca anul se termina la 31.dec , nu la 01.ian).

Adica functioneaza in genul: de la data ... pana la data (sub forma de interval).

Insa formularile lor lasa mult de dorit si singurul loc in care este explicit scris ce vor este in D112, unde scrie clar ca data incetarii calitatii de asigurat este ultima zi in care a fost activ.

In rest totul este lasat in aer si nu ne ramane decat sa ghicim ce vor si sa facem teste pe timpul nostru si pe nervii nostri!



#10 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 05 January 2019 - 01:32 PM

Intr-adevar (mi-am adus aminte) acum cativa ani cand am completat D010 pt. trecerea de la imp. profit la imp. pe veniturile micro cand eu trecusem 1.01 atat pt scoarerea din evidenta imp. profit cat si pt. luarea in evidenta ca imp. micro pentru ca atunci considerasem ca sunt platitor de imp. profit tot anul precedent inclusiv 31.12 (adica aceeasi interpretare ca si in cazul contributiilor sociale, vezi ultima mea postare) dar functionara de la vector fiscal mi-a modificat scoaterea de la imp. profit din 1.01 in 31.12 ultima zi din anul anterior, deci interpretarea ar trebui sa fie unitara, astfel ca am trecut si in ultimul caz mentionat 31.12.2018 pt. scoaterea din evidenta ca platitor de contributii pe salarii.
In 3.01.2019 am trimis online D700 si am primit recipisa cu confirmarea validarii.



#11 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2020 - 11:00 PM

Buna seara tuturor,

Avem un PFA care a depasit cifra de afaceri de 100.000 EUR la finalul anului trecut, respectiv in dec. 2019.
Pana acum depuneam D300 trimestrial, dar se pare ca trebuie sa trec la depunerea lunara a decontului de TVA
Intocmesc si depun cat mai rapid D700 in sensul asta?

Avand in vedere cele de mai sus, inteleg ca nu mai depun Decl. 094 pe 2019. E corect?

Multumesc.
Dan



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2020 - 09:59 AM

- Da, depui D700 pt schimbare per. declarare TVA (pana pe 10.01.2020).
Atentie la calculul plafonului de 100.000 euro.

- NU, nu mai depui D094 fiindca aceasta decl. "Se completează de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art.316 din Codul fiscal, care au utilizat trimestrul ca perioadă fiscală în anul precedent, care nu au efectuat achiziții intracomunitare de bunuri și care nu au depășit plafonul de 100.000 euro, al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor metodologice."
In cazul tau, a fost depasit.

Spor mare ! :smile:



#13 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2020 - 02:50 PM

Multumesc mult, Otilia!
Dan



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2020 - 11:43 AM

Cu drag si alta data ! :smile:
Si eu iti multumesc pt interventiile tale anterioare, pe la alte topice.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL