Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a lor incepand cu 1.01.2020 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a lor incepand cu 1.01.2020

17 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 21 January 2020 - 11:07 AM

Obligatia depunerii Declaratiei informative 392 A si B (dar si a D 393) asa cum se stie a fost suspendata pe perioada 1.01.2017 – 31.12.2019. Dupa cate am inteles in acest an ar trebui sa depunem aceasta declaratie din nou. Ce observatii, pareri, precizari sau comentarii aveti? Amenzile pentru nedepunere sunt mari.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2020 - 11:40 AM

Se pare ca se are in vedere prelungirea suspendarii cu inca trei ani, insa pana acum nu s-a oficializat nimic pt ca exista un proiect de lege in Parlament, care a trecut de Senat dar s-a oprit in Camera Deputatilor si se aceea totul a ramas in aer cu aceasta suspendare a termenului.

Data limita de depunere ar fi 25.02.2020 pt anul 2019, dar ANAF inca nu a actualizat cele doua formulare.




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 January 2020 - 05:11 PM

M-am "jucat" putin ...
Eu am facut declaratia pt. anul 2019 (se poate face/valida fara probleme) si am transmis-o ... asa, ca sa vad ce zice server-ul :laugh:

Va dati si voi seama ca mi-a trantit o eroare de perioada ... dar mi-am facut damblaua si m-am linistit!
Si am pastrat si recipisa :angry2:

Concluzie: Nu primesc inca D392 ...
Concluzie2: Iar raman cu o hartie "agatata" ... de ce sa putem termina si inchide dosarele ???



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2020 - 12:22 PM

Ce face curiozitatea din contabil ... :biggrin2:
Bravo, buna idee ai avut ! :wub2:

Ai dreptate, mai stai cu o hartie agatata in loc sa inchizi actele si sa-ti iei de-o grija, te inteleg perfect ...



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2020 - 01:35 PM

Cand vorbesti de lup ...

Gata, rezolvat!
Este versiunea noua pusa la descarcat ... primeste, da recipisa!

PS: Pragul ar fi de 300.000 (logic, nu?) ... doar ca n-am vazut inca modificarea legislativa in acest sens.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 23 January 2020 - 01:43 PM




#6 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 January 2020 - 12:32 PM

Vezi postareamgabi, la 23 January 2020 - 01:35 PM, a spus:

Cand vorbesti de lup ...

Gata, rezolvat!
Este versiunea noua pusa la descarcat ... primeste, da recipisa!

PS: Pragul ar fi de 300.000 (logic, nu?) ... doar ca n-am vazut inca modificarea legislativa in acest sens.

Precizeaza la inceputul declaratiei.
Cei cu cifra 0 nu depun ca si inainte?

Fisiere atasate





#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2020 - 02:46 PM

Daca au bagat ver. noua inseamna ca se depune din nou ... :sad: Fir-ar ...



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 January 2020 - 09:18 AM

Pana la noi ordine (OUG,HG ... :biggrin: ) se depune.

Pe legea in vigoare astazi, depun cei cu cifra sub 220000 si nu se depune daca n-ai avut activitate (cifra 0).
Doar ca pragul se va modifica (asteptam cu interes textul de lege), pentru ca in noua declaratie limita este de 300000.

Dupa cum am spus, eu am si depus iar serverele ANAF au primit, au validat si am primit recipisa OK.

PS: In afara de prag, nu este nimic modificat in D392



#9 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 27 January 2020 - 10:31 AM

O depun și agenții de asigurări? Situația lor e mai ciudată, în sensul că sunt persoane fizice independente (înregistrate doar la ANAF nu și la Registrul Comerțului) dar ''lucrează'' pentru o singură firmă de asigurări, care le plătește comision. Și am impresia că asigurările nu intră în sfera TVA...
Mulțumesc.



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 January 2020 - 02:11 PM

Parerea mea:
Daca este PFA (are cod fiscal), este persoana impozabila care desfasoara doar activitati scutite si este neinregistrata TVA.

Adica, depune 392.



#11 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 28 January 2020 - 02:41 PM

Vă mulțumesc. Măcar se poate încărca/depune prin spațiul privat virtual de orice PFA? Sau e nevoie de semnătură digitală sau mai știu eu ce? (Țin minte că ultima dată când se depunea era nevoie de discheta și parcă și de certificat digital, așa că a trebuit să apelăm la cineva)

Vezi postareamgabi, la 27 January 2020 - 02:11 PM, a spus:

Parerea mea: Daca este PFA (are cod fiscal), este persoana impozabila care desfasoara doar activitati scutite si este neinregistrata TVA. Adica, depune 392.




#12 letisan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 January 2020 - 04:39 PM

Eu am intrebat azi si mi s-a zis ca nu stiu nimic...de depunere..



#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2020 - 06:45 PM

Cu 4-5 posturi mai sus ai sa vezi ca am venit cu noutati:
Adica am validat, semnat,trimis.
Totul ok, fara erori. Am primit recipisa si am terminat cu tarasenia.

Nu stiu in ce limba sa scriu ca sa se inteleaga ce am spus, asa ca incerc din nou in romana:

Declaratia exista, actualizata 2020.
Se poate transmite, primesti recipisa ok.
Pragul este de 300000 in declaratie.
Nu s-a publicat insa ordonanta pentru modificarea pragului ... asta-i singura problema!

PS: Conform legilor in vigoare astazi, declaratia trebuie depusa. Ce va fi maine, n-am idee :biggrin:



#14 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 29 January 2020 - 09:30 AM

Se poate depune prin spațiul privat virtual de orice PFA? Sau e nevoie de certificat digital sau mai știu eu ce? (Ultima dată când se depunea era nevoie de discheta și parcă și de certificat digital, așa că a trebuit să apelăm la cineva). Vă mulțumesc.

Vezi postareamgabi, la 28 January 2020 - 06:45 PM, a spus:

Se poate transmite, primesti recipisa ok.




#15 Mada Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 31 January 2020 - 10:25 AM

Buna ziua,

Un ONG , neplatitor TVA care are numai activitate non-profit (venituri din donatii, venituri din fonduri nerambursabile) , deci cifra de afaceri zero si achizitii pe anul 2019 si de la platitori de TVA si de la neplatitori TVA . Are obligatia depunerii D 392B?

Multumesc !



#16 ggabriella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 31 January 2020 - 02:40 PM

Buna ziua .
PFA/ II , cod caen pe agricultura , impozitat la norma de venit , Pentru depunerea Declaratiei 392 B are obligatia sa treaca in Cifra de afaceri pe langa facturile cu vanzarea produselor si subventia primita de la APIA ?
Multumesc anticipat pentru raspuns .



#17 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 01 February 2020 - 04:04 PM

Pentru cei care intreaba despre ONG si nu numai care obtin exclusiv venituri neimpozabile as raspunde in felul urmator. Ca sa completezi corect D392 (A si B) trebuie sa treci atat in rubrica “Livrari de bunuri si prestari servicii” cat si in cea de “Achizitii” valorile corespunzatoare din jurnalele de tva care sunt obligatorii de tinut de catre persoanele impozabile d.p.d.v al TVA indiferent daca sunt inregistrate in scopuri de TVA sau nu sunt inregistrate datorita incadrarii in plafonul de scutire dar care ar fi obligate sa se inregistreze daca ar depasi acel plafon de scutire. Am mai avut candva discutii cu un Cabinet medical individual care realiza venituri impozabile d.p.d.v al profitului (venitului) dar neimpozabile d.p.d.v al TVA (indiferent de plafonul veniturilor) si ca atare nu avea obligatia sa tina nici macar Jurnale TVA si care dorea sa o ajut sa completeze D392 desi nu avea aceasta obligatie si nici nu ar fi putut in mod corect sa o completeze in absenta acelor jurnale.

Aceasta postare a fost editata de sirius: 01 February 2020 - 04:13 PM




#18 Mada Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 03 February 2020 - 08:09 AM

A aparut Ordonanta 6/28.01.2020 care suspenda obligatia depunerii declaratiei 392 A si B pana in
31.12.2022.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL