Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia unica - 2020 ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia unica - 2020 !

declaratia unica anaf termen unica formular noua persoane fizice impozit contributii declaratia
12 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2020 - 03:18 PM

Noi reglementari privind declaratia unica pt 2020 !

http://www.conta.ro/...soanele-fizice/



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2020 - 02:33 PM

Cf OPANAF 139/2020, declarația se poate depune astfel:
  • în format hârtie, direct la registratura organului fiscal sau prin poștă, cu confirmare de primire;
  • prin mijloace electronice de transmitere la distanță, respectiv:
    - prin intermediul serviciului Spațiul Privat virtual (SPV);
    - pe site-ul e-guvernare.ro, cu semnătură electronică calificată.

Termenele de depunere sunt :

  • până la data de 15 martie inclusiv a fiecărui an, pentru stabilirea și declararea impozitului pe venitul estimat/norma de venit a se realiza în fiecare an fiscal, precum și pentru declararea și stabilirea contribuțiilor sociale datorate;
  • până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a veniturilor în vederea declarării venitului realizat și definitivării impozitului anual pe venit și a contribuțiilor sociale;
  • până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a veniturilor, sub sancțiunea decăderii, în cazul exercitării opțiunii privind destinația unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul datorat pe venitul net anual impozabil/câștigul net anual impozabil stabilit potrivit art. 123 alin. (3) din Codul fiscal, pentru susținerea entităților nonprofit care se înființează și funcționează în condițiile legii și a unităților de cult, precum și pentru acordarea de burse private.
Declarația se depune în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului/încheierii contractului între părți, în cazul contribuabililor care încep o activitate în cursul anului fiscal sau al celor care obțin venituri din cedarea folosinței bunurilor din patrimoniul personal, altele decât veniturile din arendare pentru care impunerea este finală și care nu au avut, până la acea dată, obligația depunerii declarației unice.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2020 - 12:52 PM

Guvernul a decis marţi prelungirea termenului până la care contribuabilii persoane fizice trebuie să depună declaraţia unică privind impozitul pe venit şi contribuţii sociale de la 15 martie până la 25 mai.

sursa : Agerpress



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2020 - 01:59 PM

https://static.anaf....espre_DU_v2.pdf

Despre Declarația unică 2020

Fisiere atasate





#5 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 02 May 2020 - 02:37 PM

Buna ziua,

Am un PFA în sistem real iar anul trecut am declarat venituri estimative sub plafon și am bifat că vreau să plătesc contribuțiile la pensie și la sănătate. Plata tuturor contribuțiilor am efectuat-o tot în 2019. Veniturile realizate efectiv sunt tot sub plafon dar diferite față de cele estimate. Cum să procedez cu declarația de anul ăsta: bifez și acum capitolul 1 aferent veniturilor realizate în 2019 și subsecțiunile I.3.1 și I.3.2 privind contribuțiile, și completez acolo datele – la venituri pe cele efectiv realizate iar la contribuții le mai declar o dată pe cele declarate anul trecut chiar dacă le-am plătit deja? Mi-e teamă să nu mi se dubleze obligațiile de plată a contribuțiilor deși le-am plătit deja, dar am mai auzit de la contabili și că această declarație o șterge din sistem pe cea estimativa din 2019 așa că dacă nu le declar acum vor apărea ca nedatorate...

Vă mulțumesc.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 May 2020 - 09:36 AM

Partea din 2019 o faci rectificativa.



#7 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 06 May 2020 - 11:05 AM

Vezi postareamgabi, la 03 May 2020 - 09:36 AM, a spus:

Partea din 2019 o faci rectificativa.

Mulțumesc, dar...anul acesta declaratia este privind venitul realizat pe 2019, iar anul trecut declaratia era privind venitul estimat pe 2019. Declaratia rectificativa nu cumva se face doar pentru o declaratie de acelasi fel, deja depusă (adică dacă am depus deja una privind venitul realizat, pe aia o pot rectifica)?



#8 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 06 May 2020 - 12:05 PM

Asta scrie in micul ghid al ANAF Despre declaratia unica 2020:
Declaraţia rectificativă se completează înscriindu-se toate datele şi informaţiile prevăzute
în capitolul supus rectificării, inclusiv cele care nu diferă faţă de declaraţia iniţială.

La rectificarea declarației se vor avea în vedere următoarele:
- declarația inițială este declarația care nu are nicio bifă de rectificativă selectată;
- este permisă depunerea unei singure declarații inițiale;[...]

Deci deducem că pentru a depune o declarație rectificativă trebuie să depunem mai întâi una inițială, care nu cred ca e cea depusa anul trecut, dat fiind ca anul trecut partea referitoare la veniturile pe 2019 era la capitolul II - venituri estimate, iar acum e la capitolul I, venituri realizate in 2019...



#9 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2020 - 10:57 PM

Vezi postareaDanaPFA, la 06 May 2020 - 11:05 AM, a spus:

Mulțumesc, dar...anul acesta declaratia este privind venitul realizat pe 2019, iar anul trecut declaratia era privind venitul estimat pe 2019. Declaratia rectificativa nu cumva se face doar pentru o declaratie de acelasi fel, deja depusă (adică dacă am depus deja una privind venitul realizat, pe aia o pot rectifica)?
Ai depus decl unica 2020?
Acolo apare ce ai realizat efectiv in 2019, si ce estimezi pe 2020.
Daca ulterior depunerii descoperi ca ai gresit ce ai declarat ca realizat in 2019, depui o rectificativa.

Nu cred ca are rost sa depui o rectificativa la estimatul pe 2020, chiar daca a venit covidul si nu vei mai realiza ce ti-ai propus.

De fapt nu inteleg ce rost mai are estimarea pe anul in curs, daca plata pe baza a ce ai realizat efectiv are termen martie 2021, adica simultan cu depunerea decl. unice 2021, unde se trece realizatul pe 2020.
Ca doar nu se mai fac plati anticipate, urmate de regularizare etc.
Dan



#10 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 07 May 2020 - 10:06 AM

Vezi postareaDan I., la 06 May 2020 - 10:57 PM, a spus:

Ai depus decl unica 2020?
De fapt nu inteleg ce rost mai are estimarea pe anul in curs, daca plata pe baza a ce ai realizat efectiv are termen martie 2021, adica simultan cu depunerea decl. unice 2021, unde se trece realizatul pe 2020.
Ca doar nu se mai fac plati anticipate, urmate de regularizare etc.

Estimarea se face pentru că așa zice legea. Oricum nu cred că a avut vreun rost vreodată, nu numai acum. Alte țări nu cer așa ceva.
Nu am depus încă declarația, tocmai de aceea am pus întrebările, ca să știu cum o depun corect. Rectificativă nu am cum să depun din moment ce nu am depus o declarație inițială.
Eu voiam să știu dacă mai bifez la capitolul aferent anului 2019 contribuțiile pe care le-am plătit deja anul trecut (conform estimării declarate pe 2019). Dar cred că le voi bifa oricum ca doar n-or să mi le ceară de 2 ori din moment ce e clar că sunt aferente anului 2019.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2020 - 12:35 PM

Estimarile se fac pt plafonul contributiilor sociale si platile anticipate aferente atunci unde statul ofera bonificatii pt ele.
Nu se pot da spre utilizare mai multe tipuri de DU pt ca lucrurile s-ar complica exponential, e normal sa fie un formular unic si completam doar unde ne incadram.



#12 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2020 - 01:25 AM

In 12 iunie s-a publicat pe site-ul ANAF un nou model al DU.
Penultimul dadea erori la depunere...
Dan



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2020 - 01:03 PM

Astazi s-a actualizat din nou !!





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL