Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DU - 2020, deducere CAS & Bonificatii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DU - 2020, deducere CAS & Bonificatii

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Contribuabil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 February 2020 - 11:50 AM

Buna ziua stimati contribuabili

Din cate stim CAS este deductibil. Poate sa-mi explice si mie cineva cum se deduce valoarea CAS-ului in declaratia estimativa / rectificativa pe 2019 ? Se aduna la valoarea cheltuielilor deductibile sau se trece la 3.1 venit impozabil ( declarat ) valoarea de la 3. minus valoarea CAS-ului ? Pentru varianta din urma am inteles ca va da eroare la validare.
Ce alta metoda ar mai exista?
In mod normal impozitul anual calculat ar trebui sa fie 3.Venit net anual estimat(rd.1-rd.2), din care se scade valoarea CAS, corect nu ?

Pentru anul 2019 daca se face plata taxelor pana pe 15 martie 2020 se mai poate acorda bonificatii ?
In capitolul II.3.Sumarul obligațiilor privind impozitul pe venitul estimat și contribuțiile sociale estimate datorate pentru anul 2019 apare casuta de BONFICATII insa nu se mai calculeaza automat ca in 2017.

Multumesc pentru clarificari


  • Nu puteti replica pe acest topic



1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL