Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Notificări privind impactul Brexit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Notificări privind impactul Brexit

3 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2020 - 12:08 PM

https://static.anaf....IT_04022020.pdf

MINISTERUL FINANȚELOR PUBLICE
Agenția Națională de Administrare Fiscală

Notificări privind impactul Brexit

“Procesul de retragere a Regatului Unit al Marii Britanii din Uniunea Europeană (BREXIT) a fost finalizat la data de 31 ianuarie 2020.

În conformitate cu Acordul de Retragere ratificat de către ambele părți, o perioadă de tranziție se va derula de la data de 1 februarie 2020 până la data de 31 decembrie 2020,pe parcursul căreia Marea Britanie va respecta, în continuare, acquis-ul european, inclusiv politicile Uniunii Europene în domeniul fiscal și domeniul vamal. Pe durata perioadei de tranziție, Marea Britanienu va participa la mecanismul decizional și nu va mai fi reprezentată în instituțiile UE, dar va păstra drepturile și obligațiile ce revin unui stat membru.

Aceste luni, până la sfârșitul anului 2020 vor permite Uniunii Europene și Marii Britanii să planifice și să pregăteasca un nou parteneriat privind relațiile viitoare.”



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 04 February 2020 - 04:50 PM

Acuma, ca de obicei, la anaf îi cădea greu să spună concret dacă partenerii din Marea Britanie vor mai fi tratați sau nu ca parteneri intracomunitari până la sfârșitul lui 2020. Lor le e mai la îndemână să sforăie, ca de obicei, și să vină cu un text de care ți se face rău când îl citești. Eu vreau să știu concret: dacă am o achiziție din Marea Britanie în februarie 2020, cum o tratez?




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2020 - 05:10 PM

Ca si cum ar fi inca membru UE, eu asa inteleg.



#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 05 February 2020 - 09:46 AM

Oare? Pe pagina Comisiei europene am gasit:
"Post-Brexit, the rules for direct taxation of companies in situations involving the UK will be those applicable to third countries."





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL