Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dobanzi si penalitati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dobanzi si penalitati

6 replies to this topic

#1 nico_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 23 July 2005 - 11:10 AM

Stiati ca penalitatea de intarziere a crescut de la 0,5% pe luna sau fractiune de luna de intarziere la 0,6% din 15.07.2005?
Si ca din 1 ian. 2006 nu se mai aplica penalitati de intarziere ci doar majorari de intarziere (cum sunt acum dabanzile) care vor fi 0,1% pe zi (acum sunt 0,06% pe zi)?



#2 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 July 2005 - 02:08 PM

penalitatile de intarziere erau de 0,06% pe zi si dobanzile de 0,5% pe luna sau ma insel eu?




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 23 July 2005 - 02:48 PM

florina. a spus:

penalitatile de intarziere erau de 0,06% pe zi si dobanzile de 0,5% pe luna sau ma insel eu?

Le-ai incurcat ca denumire.
0.06% / zi = dobanda
0.5% / luna = penalitatate de intarziere
http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#4 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 28 July 2005 - 02:38 PM

Dobanda de intarziere - 0.06%/zi pentru fiecare zi de intarziere, iar penalitatile de intarziere 0.5%/luna. Din 15 iulie s-a modificat codul de procedura fiscala si s-au modificat si procentele (din nefericire nu le stiu). Nu se calculeaza penalitati de intarziere pentru sumele esalonate.

Acum intrebarea mea. Ce diferenta este intre dobanda simpla si dobanda de intarziere, respectiv penalitate simpla si penalitate de intarziere? Mai este penalitatea pentru nevirarea stopajului la sursa de 10%?
Andrea



#5 nico_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 03 August 2005 - 06:26 PM

Dobanda va fi de la 1 septembrie 0.05% pe zi, fata de 0.06% cat e in prezent. A aparut un ordin nou...



#6 a_curta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:alba iulia

Postat 14 September 2005 - 08:49 PM

E vorba de Hotararea 784/14.07.2005 publicata in MO 691/1.08.2005



#7 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 January 2006 - 11:57 AM

Prin ce act normativ se modifica la 0.1% pe zi?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL