Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CASS pt DU 2020 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


CASS pt DU 2020

pfa contributii sanatate cass cas impozit declaratia unica 2020 2019 pensii
24 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2020 - 02:08 PM

Eu stiu ca este valabila recalcularea, in Codul fiscal nu am vazut nicio modificare in acest sens.

ART. 174 - Stabilirea, declararea și plata contribuției de asigurări sociale de sănătate în cazul persoanelor care realizează venituri din cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h)
...........
(12) Persoanele fizice prevăzute la art. 170 alin. (1) care în cursul anului fiscal intră în suspendare temporară a activității potrivit legislației în materie, precum și cele care își încetează activitatea depun la organul fiscal competent, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit evenimentul, declarația prevăzută la alin. (3) și își recalculează contribuția datorată și declarată pentru anul în curs.
(13) Recalcularea contribuției se efectuează, astfel:
a) modificarea plafonului anual prevăzut la art. 170 alin. (2) corespunzător numărului de luni de activitate;
b) rectificarea bazei anuale de calcul raportată la numărul lunilor de activitate;
c) încadrarea venitului net realizat pe perioada de activitate în plafonul prevăzut la art. 170 alin. (2) recalculat potrivit lit. a);
d) determinarea contribuției datorate, recalculată prin aplicarea cotei prevăzută la art. 156 asupra bazei de calcul determinată la lit. b).
(14) În situația în care venitul net realizat corespunzător lunilor de activitate este mai mic decât plafonul determinat la alin. (13) lit. a) nu se datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate.



#22 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 June 2020 - 04:05 PM

Parerea mea:
Daca a optat pentru asigurare voluntare, eu zic ca se plateste suma fixa 1248 (6luni).
Daca ar fi fost peste plafon, atunci se putea recalcula.




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2020 - 04:19 PM

Eu judec asa :
Asigurarea de 1.248 lei e pt 12 luni, legiuitorul acordand aceasta reducere daca contribuabilul are venituri aferente anului respectiv, sub plafon. Deci, valoarea asigurarii pt 2019 a fost de 1.248 in loc de 2.496 lei, dar functiunea ei este fix aceeasi - asigurare anuala.
Cf art. de mai sus, PFA are dreptul la recalculare, iar eu nu am vazut in CF sa se faca dif. intre situatii (cu reducere sau fara). Daca tu, inimioara, ai descoperit art. pe care eu l-am ratat, te rog frumos sa-l postezi pt ca e important sa stim corect, mai ales ca ceea ce spui nu e lipsit de logica, deci chiar s-ar putea sa fie ca tine, dar eu zic ca ne-ar trebui si o baza legala mai specifica. Opinia mea se bazeaza tocmai pe lipsa unor asemenea prevederi care sa faca diferenta.

Ms mult. :wub:



#24 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 June 2020 - 02:10 PM

Pai asa sunt la noi de incurcate incat ne storcem creierii sa gasim o interpretare ... si nici atunci nu putem spune 100% ca este corect!

Eu am inteles asa: este cazul in care intrerup activitatea pfa in timpul anului.
Eu m-am ghidat dupa urm.art.:

CF: ART. 180 - Contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată de către persoanele fizice care optează pentru plata contribuției
(1) Următoarele persoane fizice pot opta pentru plata contribuției:
a) persoanele fizice care au estimat pentru anul curent venituri anuale cumulate din cele prevăzute la art.155 lit. b) - h), sub nivelul plafonului minim prevăzut la art.170 alin. (2);
....
(2) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) lit. a) datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate după cum urmează:
a) dacă depun declarația prevăzută la art. 174 alin. (3) (nm: estimativa) până la împlinirea termenului legal de depunere, la o bază de calcul reprezentând valoarea a 6 salarii de bază minime brute pe țară, în vigoare la termenul legal prevăzut pentru depunerea declarației prevăzute la art. 120; sau
b) dacă depun declarația prevăzută la art. 174 alin. (3) (nm: estimativa - incepe act. mai tarziu) după împlinirea termenului legal de depunere, la o bază de calcul echivalentă cu valoarea salariului de bază minim brut pe țară în vigoare la termenul legal de depunere a declarației prevăzute la art. 120, înmulțită cu numărul de luni rămase până la termenul legal de depunere a declarației prevăzute la art. 122, inclusiv luna în care se depune declarația.
....
ART. 183 - Prevederi privind încetarea plății contribuției de asigurări sociale de sănătate
Persoanele prevăzute la art. 180 (nm: asigurate prin optiune), care încep să realizeze venituri de natura celor prevăzute la art. 155 sau se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției, depun la organul fiscal competent, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit evenimentul, declarația prevăzută laart. 174 alin. (3) și își recalculează obligația de plată reprezentând contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată pentru anul în curs.


Eu de aici inteleg asa:
-daca ai optat, platesti la 6 sal.minime
- daca ai optat si incepi activitatea mai tarziu (sau ai depasit termenul de depunere a estimativei!), atunci se face un calcul total dezavantajos (vezi exemplul din norme)
-daca ai optat si incetezi activitatea, se recalculeaza proportional cu lunile de activitate doar daca ai alte venituri pt.care se retine contributia (de ex.salarii). La fel daca ai optat si te angajezi intre timp, chiar daca nu incetezi activ. pe pfa.

La art.183 nu apare decat un singur caz in care se recalculeaza (si anume daca te angajezi ... si este normal, pentru ca nu mai trebuie sa platesc voluntar ca sa fiu asigurat, pentru ca devin asigurat "normal")

Voi cum intelegeti partea asta?
Eu m-am bazat si pe logica si bunul simt ... dar asta nu inseamna ca este si corect ce am gandit (avand in vedere ca logica incepe sa lipseasca din ce in ce mai des din "palate").

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 26 June 2020 - 02:14 PM




#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2020 - 11:12 AM

MUltumesc mult pt opinie ! :smile:

Eu nu inteleg asa " -daca ai optat si incetezi activitatea, se recalculeaza proportional cu lunile de activitate doar daca ai alte venituri pt.care se retine contributia (de ex.salarii).", nu vad legatura de conditionalitate in text.
ci doar asa : "La art.183 nu apare decat un singur caz in care se recalculeaza (si anume daca te angajezi ... si este normal, pentru ca nu mai trebuie sa platesc voluntar ca sa fiu asigurat, pentru ca devin asigurat "normal")"

LA CARE SE ADAUGA art. 174 (12)-(14) pe care l-am postat mai sus.

De aceea deocamdata raman la parerea mea, de care oricum nu sunt nici eu 100% convinsa ca e batuta in cuie, dar care, de data asta, coincide cu ce i s-a spus lui @mihaci de la ANAF, insa n-ar fi prima oara cand opinii ale unor inspectori ANAF nu-s tocmai corecte, deci am o oarecare marja de incertitudine ... Ea vine si din faptul ca val. redusa la 6 salarii a bazei de calcul a CASS nu a beneficiat pana acum de bonificatie (din cate imi amintesc), deci avea un caracter aparte dpv al altor facilitati aplicabile considerandu-se, probabil, ca reducerea de 50% este deja una consistenta. Anul asta iata ca s-a modificat abordarea si val redusa e tratata la fel ca cea intreaga (= asigurare anuala de acelasi tip, cu aceeasi functie), cel putin dpv al bonificatiilor, insa eu ma intreb daca se reduce doar la asta sau este o schimbare de optica mai larga - ceea ce pt mine ar avea logica.
Lipsa de constanta a legiuitorului ma face sa nu mai fiu complet sigura de spiritul prevederilor in cauza, de ceea ce vrea sa faca legea pana la urma, dincolo de forma pe care o ia textul ei. Spun asta fiindca spiritul unei legi ne ghideaza f mult atunci cand textul are lacune, adica este tocmai ceea ce ne mentine in cadrul corect atunci cand formularea legii nu e cea mai buna.

Prin urmare, @mihaci, daca nu vrei sa-ti asumi niciunul dintre punctele de vedere enuntate aici, sfatul meu pt tine este sa mai vb inca o data la ANAF si sa ceri art din CF aplicabile, fiindca de cerut opinie in scris e prea tarziu acum. Desigur, daca ai vesti noi, ti-am fi recunoscatori de ne-ai spune si noua ce ai aflat. :smile:

Dupa parerea mea, termenul pt DU ar trebui amanat fiindca bonificatiile si mai ales formularul corect cu materialul acela explicativ mult mai aplicat, mai bun, au aparut f tarziu ! Ultima var a formularului + materialul explicativ sunt din 22.06.2020 .... cu doar 10 zile inainte de termenul limita.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL