Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Compensare plati impozit venit DU - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Compensare plati impozit venit DU

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2020 - 02:53 PM

Sesiune online ANAF, din 27.02.2020

Intrebare : Buna ziua! Am constatat ca in DU de anul acesta nu mai exista rubrica pentru completarea impozitului pe venitul anticipat pe 2019, care ar trebui scazut din impozitul pe venitul realizat in 2019. Adica noi declaram un impozit si, logic, platim un altul, dupa ce ne scadem singuri impozitul anticipat si (deja) achitat? Sau exista rubrica si nu am vazut-o eu :) Multumesc pentru raspuns!

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Buna ziua! Dvs trebuie sa completati datele din cap I in mod corespunzator. Declaratia din acest an nu mai cuprinde platile efectuate (astfel cum era anterior). De ex pentru venituri realizate din activitati independente impuse in sistem real veti completa la cap. I randurile: venit brut, cheltuieli deductibile, venitul net anual si impozitul anual datorat/Impozit pe venit datorat.

Intrebare : Am inteles. Pai si cum scadem ce am platit pe estimat? Va zic sigur ca Anaful va vedea ce am declarat acum pe realizat si ne va obliga sa platim impozitul pe realizat, dar noi deja am achitat pe estimat. Numai probleme si lucruri complicate "ati realizat".

Raspuns alt user : oricum anul trecut degeaba a fost trecut ce ai plătit cu 1 an inainte pt ca in spv nu aparea diferenta platita in plus. Au facut cei de la birouri compensarile pe baza de cereri sau automat. Acum apar intr-un cont, nu mai intelegeam de unde apar sume: am luat pt 2019 declaratii si plati si din 2018 cu tot cu 2 sume pt bonificații.. Suma platita in plus, ce aparea in DU2019 aparea in sistem sub forma de mai multe sume. Cu alte cuvinte tii evidenta si mergi la biroul arondat.
_____________________________________________________________________

Intrebare : Buna dimineața! Dacă veniturile real realizate in 2019 sunt mai mici decât cele estimate inițial prin declarația unica depusă in 2019, sumele datorate se vor recalcula și plati pe baza valorilor reale? Sau trebuie platit conform estimat și se vor recupera ulterior?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Dvs veti plati impozitul pe venitul realizat, presupunem ca va referiti la activitati independente in sistem real. Daca aveti sume de restituit acestea se restituie de organul fiscal (in conformitate cu prevederile Codului de procedura fiscala).

Raspuns alt user :platiti pe realizat! nu va mai recuperati de la Anaf nimic dupa :))


  • Nu puteti replica pe acest topic



2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL