Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Profit in curs de repartizare. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Profit in curs de repartizare.

4 replies to this topic

#1 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 24 July 2005 - 01:20 PM

Stie cineva ce prevedere reglementeaza cat timp poate ramane profitul in cont 117 ? Stiam din auzite ca limita era de 3 ani, dar vreau sa aflu unde scrie !



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 24 July 2005 - 05:16 PM

Nu scrie nicaieri. Profitul este al asociatilor, pentru el au fost platite toate impozitele la stat, asa ca nu trebuie sa scrie in nici o lege cand se repartizeaza. Este numai la latitudinea AGA.




#3 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 26 July 2005 - 06:21 PM

posibil , dar se ivesc contradictii. De exemplu privind acoperirea pierderii anterioare, care va deveni prioritara fata de rezerve sau dividende. Daca ulterior realizezi pierdere, aceasta se compenseaza automat cu profitul nerepartizat, iar asta inseamna ca am acoperit pierderea din rezerve fara a mai necesara o hotarare AGA. E cam incurcata.
Mai am si intrebare : O repartizare neconsumata , poate fi modificata ? Chiar daca s-a depus bilantul, vreau sa schimb destinatia divid. , sa le trec in rezerve. Este cazul unui SRL cu asociat unic.



#4 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2005 - 07:50 AM

Dok a spus:

posibil , dar se ivesc contradictii.  De exemplu privind acoperirea pierderii anterioare, care va deveni prioritara fata de rezerve sau dividende.  [b]Daca ulterior realizezi pierdere, aceasta se compenseaza automat
  Mai am si intrebare : O repartizare neconsumata , poate fi modificata ? Chiar daca s-a depus bilantul, vreau sa schimb destinatia divid. , sa le trec in rezerve.  Este cazul unui SRL cu asociat unic.

Sunt curios unde ai auzit tu asta!



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 July 2005 - 12:23 PM

Dok a spus:

posibil , dar se ivesc contradictii.  De exemplu privind acoperirea pierderii anterioare, care va deveni prioritara fata de rezerve sau dividende.  Daca ulterior realizezi pierdere, aceasta se compenseaza automat cu profitul nerepartizat, iar asta inseamna ca am acoperit pierderea din rezerve fara a mai necesara o hotarare AGA. E cam incurcata.  
  Mai am si intrebare : O repartizare neconsumata , poate fi modificata ? Chiar daca s-a depus bilantul, vreau sa schimb destinatia divid. , sa le trec in rezerve.  Este cazul unui SRL cu asociat unic.

N-am inteles nimic din prima parte. De fapt cred ca nici tu nu prea ai inteles, dupa cum ai formulat fraza.
In ce priveste repartizarea "neconsumata", nu prea este corect sa schimbi destinatia. Platesti impozitul pe dividende si apoi faci ce doresti cu soldul lui 457. Asta e parerea mea. Mai asteapta si altele.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL