Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revisal - prelungire CCC pe durata starii de urgenta, demesuri angajator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Revisal - prelungire CCC pe durata starii de urgenta, demesuri angajator


3 replies to this topic

#1 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 14 April 2020 - 10:32 AM

Cum prelungeste angajatorul suspendarea in Rveisal pentru anagajata careia ii expira ccc pe perioada starii de urgenta?

Părinții nu vor trebui să completeze niciun document, a mai precizat ministrul Muncii.
„Părinții care au acasă copii mici merită să fie liniștiți. M-am gândit mai ales la aceia care ar putea să fie stresați pentru că le va înceta plata indemnizației de creștere copil în perioada stării de urgență. În acest sens, am făcut toate demersurile ca aceștia să beneficieze de o prelungire automată a plății, până la finalul decretului prezidențial privind instituirea stării de urgență. (...) Prelungirea are loc automat, prin efectul legii. Părinții nu trebuie să depună niciun document, nu trebuie să facă niciun demers!”, a transmis Violeta Alexandru.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2020 - 01:11 PM

Cf. OUG 32/2020, art.VI, pct (4) :
(4) Pentru persoanele beneficiare ale indemnizației pentru creșterea copiilor prevăzute de art. 2 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, care se află în plata indemnizației pentru creșterea copilului la data instituirii stării de urgență, plata acestei indemnizații se asigură pe toată durata instituirii stării de urgență și în situația în care copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap sau urmează să împlinească vârsta prevăzută de lege, în această perioadă.


In Revisal se va inregistra prelungirea datei de incetare a suspendarii cu data pana la care a fost prelungita starea de urgenta, baza legala fiind cea de mai sus. Nu exista alta prevedere legala in afara acesteia.




#3 amieeseitz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 October 2021 - 09:57 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 14 April 2020 - 01:11 PM, a spus:

Cf. OUG 32/2020, art.VI, pct (4) :
(4) Pentru persoanele beneficiare ale indemnizației pentru creșterea copiilor prevăzute de art. 2 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, care se află în plata indemnizației pentru creșterea copilului la data instituirii stării de urgență, plata acestei indemnizații se asigură pe toată durata instituirii stării de urgență și în situația în care copilul a împlinit vârsta de 2 ani slope game , respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap sau urmează să împlinească vârsta prevăzută de lege, în această perioadă.


In Revisal se va inregistra prelungirea datei de incetare a suspendarii cu data pana la care a fost prelungita starea de urgenta, baza legala fiind cea de mai sus. Nu exista alta prevedere legala in afara acesteia.
Multumesc frumos pentru raspuns, Asa ma gandeam si eu dar nu eram sigur. Inca odata, multumesc!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2021 - 11:45 AM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL