Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit dividende - declaratia 100 si 710 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Impozit dividende - declaratia 100 si 710


2 replies to this topic

#1 crossing

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:192.168.1.0

Postat 24 April 2020 - 11:20 AM

Buna ziua,

Am preluat documentele fostei contabile si am observat ca la fiecare repartizare de dividende (ex. in luna aprilie) si plata impozit , contabila depunea declaratia 100, dar si 710, simultan in aceeasi zi, cu exact aceleasi sume. Este normal acest lucru ?

Aceasta postare a fost editata de crossing: 24 April 2020 - 11:22 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2020 - 02:10 PM

Formularul 710 se utilizează pentru corectarea impozitelor și taxelor declarate în formularul 100, stabilite de către plătitori prin autoimpunere sau cu regim de reținere la sursă.

Trebuie ținut cont ce anume se rectifică, respectiv D100 sau D710. De aceea, in D710 la coloana „Suma inițială” se va înscrie suma completată în mod eronat în D100, care se rectifică sau suma înregistrată anterior într-un alt formular 710 prin care s-a corectat o alta declarație inițială.

Nu-mi dau seama de ce a depus si D710, dar probabil ca exista niste motive pe care nu le intuiesc (nestiind exact situatia). De ce n-o intrebi chiar pe fosta contabila ? Nu mai ai "loc" de intrebari la ea ?




#3 crossing

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:192.168.1.0

Postat 24 April 2020 - 03:37 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 24 April 2020 - 02:10 PM, a spus:

Nu mai ai "loc" de intrebari la ea ?

Exact ! Cum ti-ai dat seama :biggrin: ? Am gasit mai multe D100 si toate sunt la fel, dublate cu D710 cu exact aceeasi suma si depuse exact in aceeasi zi, m-am uitat de mai multe ori , sunt identice sumele dar si data depunerii din recipisa, practic ea depune simultan ambele declaratii.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL