Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratie unica PFA 2020 infiintat in 2019 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratie unica PFA 2020 infiintat in 2019

3 replies to this topic

#1 CristianSandu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 April 2020 - 11:44 PM

Buna ziua.

As avea nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a clarifica o situatie relativ complexa, cel putin din punctul meu de vedere.
As vrea sa mentionez ca am cautat in forum si nu am gasit nimic similar, sau foarte apropiat de intrebare.
In plus, am citit legile, cat si normele de aplicare, dar totusi am cateva neclaritati.

Sunt un PFA norma de venit, infiintat in 2019.
In 2019 am depus declaratie unica cu estimarea veniturilor pentru 2019.
Apoi, pentru ca am facturat persoanelor juridice din UE am depus lunar 390, am cod special de TVA, din punctul acesta de vedere cred ca totul este in regula.

A venit timpul sa depun declaratia unica pentru 2020.
Din cate am inteles pana acum:
Tot ce trebuie sa fac este sa declar norma de venit pentru 2020, nu este nevoie sa declar nimic pentru 2019. Nu trebuie sa completez nimic pentru 2019. Corect pana aici?
In 2019 am un contract de munca pe perioada determinata, dar norma intreaga, 8h/zi.
In plus, in 2019 am devenit si doctorand al unei universitati - cu frecventa.
In documentul cu normele de venit se specifica:

- reducerea cu 50% pentru persoanele fizice care realizeazăşi venituri din salarii, angajaŃi cu contract de muncă cu normă întreagă;
- reducerea cu 50% pentru studenŃi, masteranzi şi elevi, la învătământul de zi


Acum, nu stiu daca aceste bonificatii se pot aplica in cazul meu. Am incercat sa caut aceste informatii in Normele de aplicare, dar totusi este neclar.

Daca da, daca se aplica, eu am depus declaratia pentru 2019 inainte de a fi angajat, si inainte de a deveni doctorand. Asta inseamna ca pot depune o declaratie rectificativa, sau deja este prea tarziu?

Am observat ca se aplica bonificatii pentru plata impozitelor pe durata starii de urgenta. Am observat ca se aplica tuturor categoriilor de contribuabili. Este adevarat ca mi se aplica si mie, respectiv 10% din impozitul datorat? (Dar nu CAS si CASS).

Va multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2020 - 11:34 AM

Buna, :smile:

Vezi postareaCristianSandu, la 24 April 2020 - 11:44 PM, a spus:

As vrea sa mentionez ca am cautat in forum si nu am gasit nimic similar, sau foarte apropiat de intrebare.
In plus, am citit legile, cat si normele de aplicare, dar totusi am cateva neclaritati.
Apreciez f mult acest lucru si te ajut cu drag ! Din modul in care ai pus problemele se vede ca ai incercat sa te documentezi, stradania ta e laudabila !

Reducerea se aplica, de regula, incepand cu luna urmatoare in care indeplinesti conditiile pt reducere. Aceste conditii pot varia de la o localitate la alta (de la o administratie financiara judeteana la alta) si va trebui sa fii f atent la acele conditii de reducere (cumulative uneori). Cotele nu se cumuleaza, ci se aplica doar cea mai mare, separat pt cele in sensul majorarii si pt cele in sensul diminuarii normei de venit. Tu ai numai in sensul diminuarii in cota de maxim 50%.

Daca indeplinesti condiile chiar si pt 2019, atunci este necesara rectificarea normei de venit si recalcularea impozitului aferent.

Pt plata cu anticipatie a impozitului si a contributiilor sociale cuprinse in DU 2019 si 2020 NU exista bonificatii acordate pana la acest moment. Anul trecut nu s-au acordat si nici anul acesta - cel putin pana acum.
Bonificatiile acordate in per. starii de urgenta privesc doar plata la scadenta a impozitului pe profit sau a celui pe veniturile microîntreprinderilor datorat pentru trimestrul I al anului 2020.
______________________________________

ART. 69 - Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
...................
(10) Contribuabilii pot ajusta normele anuale de venit de la alin. (4) în declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice. Ajustarea normelor anuale de venit se realizează de către contribuabil prin aplicarea coeficienților de corecție publicați de către Direcțiile generale regionale ale finanțelor publice, respectiv a municipiului București, asupra normelor anuale de venit.
(11) Procedura de ajustare a normei de venit, pentru determinarea venitului net anual, se stabilește prin norme.
Norme metodologice
Corectarea normelor de venit pentru contribuabilii care au și calitatea de salariat sau își pierd această calitate se face începând cu luna următoare încheierii/desfacerii contractului individual de muncă.
Contribuabilii care beneficiază de mai mulți coeficienți de corecție, în sensul reducerii/majorării normelor de venit anuale, iau în calcul coeficientul cel mai mare.
Documentele justificative în baza cărora se reduc normele anuale de venit se păstrează la domiciliul fiscal al contribuabililor.
________________________________________

Secțiunea din declarația unică unde se vor trece ajustările normei de venit este următoarea:
II.1.2.B.DATE PRIVIND IMPOZITUL ANUAL DATORAT ( lei)

1. Norma de venit
2. Norma ajustată potrivit Codului fiscal
3. Venit net anual, din care: (acest camp permite suprascriere)
3.1. Venit impozabil (acest camp permite suprascriere)
4. Impozit anual (rd.3.1. x 10%)


La completare se vor avea în vedere următoarele:
  • la poziția 1 "Norma de venit "- se completează suma reprezentând norma anuală de venit pentru anul de impunere;
  • la poziția 2 "Norma ajustată potrivit Codului fiscal" - se completează suma reprezentând norma de venit ajustată prin aplicarea coeficienților de corecție;
  • la poziția 3 "Venit net anual" - se completează suma de la rândul anterior "Norma ajustată potrivit Codului fiscal”;
  • la poziția 3.1 ”Venit impozabil” - se preia cu suma inscrisă la rd.3 "Venit net anual";
  • la poziția 4 ”Impozit anual” - se completează impozitul de 10% asupra sumei de la la rd. 3.1 "Venit impozabil".




#3 CristianSandu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 April 2020 - 01:24 PM

Buna ziua.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
In acest caz voi depune o rectificativa pentru 2019, dupa care voi plati impozitul.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2020 - 01:40 PM

Cu drag si alta data ! :smile:





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL