Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D300 , eroare depunere: atentionare regula: 98: Randul 42 eronat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D300 , eroare depunere: atentionare regula: 98: Randul 42 eronat


6 replies to this topic

#1 crossing

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:192.168.1.0

Postat 27 April 2020 - 01:01 PM

Buna ziua,

Am depus D300 pentru o firma platitoare de TVA dar fara activitate in ultimele 3 luni si spre zero anul trecut.


Dupa depunere am primit asta in recipisa:


Nu exista erori de validare.
ATENTIONARI:
A: validari globale
atentionare regula: 98: Randul 42 eronat

Ce reprezinta eroarea asta si cum o remediez ? O redepun dupa ce remediez ce am gresit ? Societatea va fi suspendata zilele astea pentru ca nu are activitate.

Am atasat declaratia validata trimisa la anaf (am editat-o si sters datele firmei, apare ca nesemnata din cauza asta).

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de crossing: 27 April 2020 - 01:02 PM




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 April 2020 - 01:39 PM

Inseamna exact ce scrie, adica cifra de acolo este gresita :angry2:
Dumnezeule ... este atat de greu sa te uiti ce scria in r.46 din declaratia anterioara (exact cum scrie acolo) si sa verifici?

Mai oameni buni, faceti un pic de efort sa cautati/ganditi sinsuri inainte de a cere un ajutor.
Eu personal nu obisnuiesc sa ajut pe cei care nu depun minimul de efort sa se ajute singuri inainte de a cere.

PS: Nu se depune alta declaratie la D300, se corecteaza doar la sediul ANAF (merge si cu doc. pe mail perioada asta) cu cerere justificata, balante, jurnale, declaratie corectata etc.
PS2: Declaratia nu este eronata, ea a fost inregistrata si figureaza depusa, doar ca ai atentionari pentru neconcordante.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 27 April 2020 - 01:47 PM




#3 crossing

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:192.168.1.0

Postat 27 April 2020 - 06:42 PM

Vezi postareamgabi, la 27 April 2020 - 01:39 PM, a spus:

Inseamna exact ce scrie, adica cifra de acolo este gresita :angry2:
Dumnezeule ... este atat de greu sa te uiti ce scria in r.46 din declaratia anterioara (exact cum scrie acolo) si sa verifici?

Mai oameni buni, faceti un pic de efort sa cautati/ganditi sinsuri inainte de a cere un ajutor.
Eu personal nu obisnuiesc sa ajut pe cei care nu depun minimul de efort sa se ajute singuri inainte de a cere.

PS: Nu se depune alta declaratie la D300, se corecteaza doar la sediul ANAF (merge si cu doc. pe mail perioada asta) cu cerere justificata, balante, jurnale, declaratie corectata etc.
PS2: Declaratia nu este eronata, ea a fost inregistrata si figureaza depusa, doar ca ai atentionari pentru neconcordante.

Multumesc. Am omis sa apas 'actualizare date' in programul de conta la D300, de aceea nu erau toate datele. Am facut asta acum dar primesc mesaj din program ca suma din decontul precedent nu este egala cu soldul contului 4424, cand generez D300 completeaza automat randurile 42,44 si 46 cu 292, la anaf am trimis-o cu randurile astea in zero. In program contul 4424 are sold la 31.12.2019 292.06 RON, la fel is la 31.03.2020. Societatea nu a avut activitate in anul 2020, doar plata firma conta neplatitoare TVA si comisione bancare, urmand sa fie suspendata zilele astea. D300 din arhiva printata pe trim IV 2019 are la randul 42=290 , 44=291 , 46=291. Printez cum genereaza programul D300 autocompletand randurile 42,44 si 46 cu 292 RON si o duc fizic la ANAF/email ?

Aceasta postare a fost editata de crossing: 27 April 2020 - 06:45 PM




#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 April 2020 - 10:34 PM

Vezi postareacrossing, la 27 April 2020 - 06:42 PM, a spus:

D300 din arhiva printata pe trim IV 2019 are la randul 42=290 , 44=291 , 46=291. Printez cum genereaza programul D300 autocompletand randurile 42,44 si 46 cu 292 RON si o duc fizic la ANAF/email ?

Doar ce am scris mai sus:
Dumnezeule ... este atat de greu sa te uiti ce scria in r.46 din declaratia anterioara (exact cum scrie acolo) si sa verifici?
Cum naiba sa treci in declaratie 292, cand la r.42 trebuie sa treci suma din r.46 din declaratia anterioara ???
Daca in 2019 aveai la R46 suma de 291, apoi pe aia o treci !!!

Scrie in ROMANA:
R42:Soldul sumei negative a TVA reportate din perioada precedentă pentru care nu s-a solicitat rambursare (rd.46 din decontul perioadei fiscale precedente)

La tine 292 este acelasi lucru cu 291 ???

Nu intereseaza pe nimeni ce iti iese tie din program, in D300 sumele sunt rotunjite iar rotunjirea poate fi diferita.
Iei frumusel un D300 si incepi sa-l completezi CORECT (poti sa te ghidezi dupa cel din program, dar sumele se pare ca au fost rotunjite diferit, asa ca foloseste-l doar de exemplu).



#5 crossing

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:192.168.1.0

Postat 28 April 2020 - 12:38 PM

Vezi postareamgabi, la 27 April 2020 - 10:34 PM, a spus:

Vezi postareacrossing, la 27 April 2020 - 06:42 PM, a spus:

D300 din arhiva printata pe trim IV 2019 are la randul 42=290 , 44=291 , 46=291. Printez cum genereaza programul D300 autocompletand randurile 42,44 si 46 cu 292 RON si o duc fizic la ANAF/email ?

Doar ce am scris mai sus:
Dumnezeule ... este atat de greu sa te uiti ce scria in r.46 din declaratia anterioara (exact cum scrie acolo) si sa verifici?
Cum naiba sa treci in declaratie 292, cand la r.42 trebuie sa treci suma din r.46 din declaratia anterioara ???
Daca in 2019 aveai la R46 suma de 291, apoi pe aia o treci !!!

Scrie in ROMANA:
R42:Soldul sumei negative a TVA reportate din perioada precedentă pentru care nu s-a solicitat rambursare (rd.46 din decontul perioadei fiscale precedente)

La tine 292 este acelasi lucru cu 291 ???

Nu intereseaza pe nimeni ce iti iese tie din program, in D300 sumele sunt rotunjite iar rotunjirea poate fi diferita.
Iei frumusel un D300 si incepi sa-l completezi CORECT (poti sa te ghidezi dupa cel din program, dar sumele se pare ca au fost rotunjite diferit, asa ca foloseste-l doar de exemplu).

Voi trimite cu 291 RON, multumesc pentru suport si rabdare.



#6 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2020 - 02:42 AM

@mgabi,
Mai lipseste sa-i dai una dupa ceafă lui Crossing, ca vad ca pricepe greu si uita repede.
Poate nu strica uneori o vorba buna...

On-topic,
Problema semnalata de Cross am avut-o și eu, imediat ce s-a modificat formularul D300. Degeaba am bifat in Saga sa preia sumele din decontul anterior, deoarece s-a schimbat numerotarea randurilor in noua decl., iar programul nu stia asta...
La vremea respectiva am facut memoriu, m-am dus la Administratia financiara cu el, dar fiindcă cei de acolo stiau de problema, mi-au zis sa nu mai depun memoriul, ci doar sa trec suma lipsa in următoarea decl.

Have fun!

Dan
Dan



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 April 2020 - 11:37 AM

Sincer, chiar i-am administrat una virtuala ... :laugh: Si nu pentru ca a gresit declaratia, ci pentru ca nu a "studiat" suficient ca sa descopere care a fost greseala ca sa o poata repara.
Pentru ca nu este prost deloc si stiam ca poate invata ceva daca isi da interesul si depune putin efort :dry:

Daca te uiti la ce am scris, exact despre asta vorbeam si eu, despre declaratiile luate si semnate (ca primarul) din programe, fara sa vezi ce scrie in ele.
Daca restul declaratiilor se pot rectifica, D300 nu are rectificativa si este bine sa o verifici de 3 ori inainte.
Programele nu sunt decat niste unelte (ca orice unealta), sunt multe tipuri si nu sunt perfecte (nimic nu este perfect in univers).

Cred majoritatea celor care depun au avut asemenea surprize, mai ales ca in trecut nu se verifica automat acel rand. Din greseli se invata!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL