Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata factura euro din cont personal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plata factura euro din cont personal

3 replies to this topic

#1 crossing

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:192.168.1.0

Postat 29 April 2020 - 12:14 PM

Buna ziua,

S-a facut plata unei facturi furnizor UE in euro dintr-un cont personal de euro. Ma poate ajuta cineva cu monografia contabila ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2020 - 01:52 PM

Foloseste ct 462.analitic. F simplu !

Daca ai sa gandesti operatiunile economice in esenta lor, ai sa vezi ca transpunerea in conturile contabile devine f usoara. NU e pbl ca esti incepator in ale meseriei, toti am trecut prin faza asta perfect normala, insa e pbl si chiar f mare daca nu reusesti sa gandesti corect fenomenul economic pe care il ai de inregistrat in conta.
Daca nu ti-e usor sa faci asta nici cu educatia scolara pe care banuiesc ca o ai in acest domeniu, atunci probabil ca aceasta meserie nu este cea mai potrivita pt tine si o sa-ti dea mari batai de cap, din pacate ! Am peste 27 de ani de conta in carca, stiu ce vorbesc. Ti-o spun cu toata bunavointa, asa cum le-am spus-o si altora de-a lungul anilor, oameni la care am observat aceasta limitare ce le scadea semnificativ performantele profesionale.
Nu toata lumea poate fi un bun contabil/economist, cum nu toata lumea poate lucra f bine in orice domeniu si nu-i absolut nicio rusine in asta ! Fiecare trebuie sa ne gandim serios si sa ne analizam cu onestitate calitatile si limitarile, astfel incat sa ne putem alege cat mai bine meseria/profesia care ne (va) "manca" o mare parte din viata.
Printr-o alegere inspirata vom putea avea o cariera frumoasa, care ne poate aduce mari satisfactii personale (morale si materiale, deopotriva). F buna stapanire a unei profesii nu este un dat, ci se bazeaza mult pe calitatile proprii care, la randul lor, trebuie perfectionate, dar asta se face relativ usor atunci cand meseria ni se potriveste. Vom putea avansa in functii si vom primi salarii mai mari, vom avea venituri din ce in ce mai mari si asta ne va face viata mai placuta, nu-i asa ?
Tu unde-ti doresti sa ajungi ? Sa fii un contabil de succes - sigur pe tine, stapan pe meserie, apreciat, cu maxima incredere in tine, pe o functie de conducere si cu venituri pe masura, sau preferi sa ramai unul mediocru, pe un salariu vai de el, de care sa tragi de la luna la luna ? Te vezi facand conta de nivel f bun timp de zeci de ani, adica pana iesi la pensie la 65 de ani, sau gandul asta te cam sperie ? Astea-s unele dintre aspectele la care cred ca trebuie sa te gandesti serios fiindca bazele unei cariere profesionale de succes se pun din timp.

:smile:




#3 crossing

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:192.168.1.0

Postat 29 April 2020 - 03:50 PM

Multumesc pentru timpul acordat pentru a scrie acest mesaj. Inainte de a face aceasta postare am avut in minte o monografie folosind contul 542 asa ca am sunat un expert contabil sa-i cer sfatul ce e de facut, mi-a transmis foarte clar ca trebuie discutat cu furnizorul sa returneze plata in contul personal din care s-a facut plata si sa se faca plata din contul firmei. De aceea am ales sa scriu pe forum.

Poate deveni acest mod de plata a facturilor externe in valuta din contul personal o practica, adica sa se lucreze doar asa si pe viitor ? S-ar parea ca exista niste avantaje legate de cursul de schimb mult mai bun oferit de anumite institutii bancare care nu au sediul in Romania si care momentan nu accepta conturi de firme din Romania.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 April 2020 - 11:51 AM

Daca vrei sa faci achizitii pe firma si sa platesti din contul unei persoane te complici, iti trebuie cam multe hartii (la fiecare achizitie de marfa sau servicii).

Poti lucra cu 542, sa pui la dispozitia cuiva avansuri spre decontare, insa dupa ce se face achizitia trebuie sa faci si un decont pe baza caruia sa "scoti" sumele din 542.

Teoretic ar trebui sa-i dai persoanei sume in avans si apoi persoana sa vina cu factura si dovada platii "din buzunar". Apoi faci decontul si-l pui la dosar langa factura.

PS: Atentie la numerar, ar fi preferabil sa faci transfer bancar pentru avansurile spre decontare (cred ca asa si vrei sa lucrezi).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL