Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 394 instiintare ANAF - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 394 instiintare ANAF


3 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2020 - 03:51 PM

Buna ziua, in D394 la dec.2019 si martie 2020 la rubrica ``aparate de marcat electronice fiscale`` este completat ``1`` deoarece firma are o casa de marcat. La sfarsitul lunii martie 2020, firma a primit instiintare ca nu figureaza in evidentele ANAF cu Certificat de atribuire a numarului unic de identificare, firma neavand casa cu jurnal eletronic, era in curs de achizitie inainte de starea de urgenta si nu a mai cumparat deoarece activitatea s-a suspendat cu starea de urgenta. Va rog sa imi spuneti daca trebuie rectificativa la D394? Eu nu cred ca trebuie rectificative deoarece exista bonuri fiscale emise iar casa de marcat a fost utilizata. Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2020 - 04:48 PM

Trimite-le o adresa cu aceste explicatii, ca raspuns la adresa lor, si intreaba-i daca trebuie sa faci rectificativa desi ai casa de marcat care a emis BF.
Sau suna-i inainte de a le face raspunsul.

Parerea mea este ca-i doar o atentionare ca nu v-ati luat casa de marcat cu jurnal electronic, dar e f bine sa le raspunzi ca sa dai dovada cel putin de curtoazie fata de Fisc.




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2020 - 05:36 PM

Multumesc pentru raspuns.
Sun maine la ANAF sa vad ce vor spune.

M`am uitat din nou pe D394 la dec.2019 si martie 2020 si nicaieri nu se specifica ``bonuri AMEF cu jurnal electronic`` ci doar AMEF.

Si eu cred ca este doar o atentionare, la sfarsitul instiintarii se mentioneaza: ``pentru a evita posibile amenzi folositi doar AMEF cu jurnal electronic. Va rugam sa va asigurati ca ati efectuat toate demersurile prevazute de lege``.

Multumesc!



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 May 2020 - 07:52 PM

Atentie sa nu se considere ca asta a fost o notificare, asa ca ar trebui sa intrati in legalitate totusi.
Daca in 90 de zile nu rezolvi te poti trezi cu amenda ... asa imi aduc aminte ca era la casele noi.

De anul trecut trebuia sa aveti acest gen de case (daca nu faceti parte din acele categorii care pun a anul acesta - la automate comerciale).

PS: Casele se dadeau in D394 si cand nu exista legea cu jurnalul electronic, deci nu conteaza ce model ai... doar ca acum cele vechi sunt pe tejghea in ilegalitate :laugh:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL