Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie diurna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Monografie diurna

12 replies to this topic

#1 Iany

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 24 June 2005 - 12:42 PM

Doresc sa aflu, cum se inregistreaza in contabilitate cheltuielile cu deplasarea unui agent in alta localitate. Precizez ca acest agent este chiar patronul firmei,intocmeste foaie de parcurs + ordin de deplasare si este angajat, cu carte de munca. Care sunt inregistrarile?
1. 22.06.2005 pleaca la Sinaia:
462.1-5311 = 263.000 lei (105.200 x 2,5);
Pentru aceasta operatiune se intocmeste dispozitie de plata - (ridicat avans sau ce explicatie trebuie sa dau)????
2. 24.06.2005 pleaca la Deva:
462.1-5311 = 263.000 lei;
3. 30.06.2005
625 - 462.1 = 526.000 cheltuieli deplasare?
4. Daca firma are profit se poate deduce toata cheltuiala cu aceste deplasari???
5. Ultima intrebare - cate ore trebuie sa stea agentul pentru a beneficia de aceasta diurna? PS - am cautat in codul fiscal dar nu am gasit precizari pt. aceasta intrebare. Va multumesc!!!!!!



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 24 June 2005 - 12:58 PM

daca este angajat de ce 462 si nu 542?avansurile acordate pentru deplasari se lucreaza prin 542
542=5311 acordare avans-d.p care casieri
625=542 justificare avans-pentru abeneficia de diurna trebuie sa aiba 12 ore deplasare,minim-chelt cu depl sunt nedeductibile daca sume este mai mare de 2,5x192500 lei/zi.Nu sunt ff sigura ca diurna la bugetari este 192500 lei/zi, asa ca da cautare, exista in forum multe puncte de vedere ce te vor ajuta......succes!




#3 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 24 June 2005 - 01:11 PM

revin-diurna legala este 105200*2.5/zi



#4 Iany

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 24 June 2005 - 01:46 PM

Iti multumesc foarte mult Bibi! Inca sunt nelamurita cu inregistrarea cronologica a operatiunilor. Daca pleaca in data de 25.06.2005 la ora 6 dimineata fac dispozitie de plata cu ce data???? Iar pentru cheltuiala pot face un borderou centralizator pentru toate deplasarile din luna pe care sa il inregistrez la sfarsitul lunii?!! Te rog ajuta-ma!!!!



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 24 June 2005 - 05:37 PM

dispozitia de plata catre casierie se face atunci cand ia banii, de regula cu o zi inainte.Justficarea cheltuielilor se face pe baza de decont sau de ordin de deplasare.Deschizi un centralizator(doc. cumulativ) cu coloanele conturilor corespondente creditului 542:
nr.dec/nume si pren/suma primita-542/ 401,/ 6xx, la finele lunii centralizezi coloanele si faci nota contabila:%=542.Prin decont nu se intregistreaza numai deplasarile ci ori ce chelt cu avans din casa.Poti sa-mi lasi o adresa de e-mail si iti trimit un cap de tabel in excel, asa cum il avem noi



#6 Iany

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 25 June 2005 - 09:58 PM

Da, doresc sa-mi trimiti modelul de tabel. Adresa mea de e-mail este: mmat@xnet.ro. O DUMINICA placuta, relaxanta, cu mult soare si tot cea ce va doriti!!!!!!! Succese!!!!!!



#7 Iany

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 25 June 2005 - 10:08 PM

Va doresc o DUMINICA placuta, relaxanta, cu mult soare si tot ceea :roll: ce va doriti :P :) Salutari!!!!!!!



#8 Irinas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 July 2005 - 12:47 PM

POTI SA-MI TRIMITI SI MIE, PLEASE

Thanx, Irina



#9 wex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 07 July 2005 - 10:20 AM

se poate un cap de tabel si la wex@k.ro . :oops:

Multumesc anticipat!!!



#10 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 23 July 2005 - 02:48 PM

Te rog, vreau si eu un cap de tabel. Adresa interactiv_construct@yahho.com



#11 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 25 July 2005 - 05:52 PM

EVIDENTA CT 542

Fisiere atasate





#12 aegis

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:cluj napoca
  • Interests:conta

Postat 26 July 2005 - 05:11 PM

bine v-am gasit si pt inceput as avea si eu ontrebare in legatura cu monografia salariilor care imi pare incopleta nu contine referiri la 641=421(brut- ce?)cazurile mai speciale cum ar fi 4311=4314 sau 4313(e sanatate angajat 6.5% deci?) 4311=423 contine si concediile de boala platite din cas in afara de cic nu? :idea:



#13 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 26 July 2005 - 05:52 PM

Ai cautat in sectiunea salarii si nu ai gasit toate inregistrarile?Din cate stiu sunt toate cazurile explicate pe larg.Formula contabila 641=421 contine salarii brute acordate in luna x de societate.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL