Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somaj 1% - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


somaj 1%

16 replies to this topic

#1 IULIAN CHELARU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Interests:specializare

Postat 25 July 2005 - 10:19 AM

Spuneti-mi va rog cota de 1% aferenta somajului la ce se calculeaza?
-la venitul brut
-la venitul brut+sporuri
Temei legal?
RESPECT



#2 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 July 2005 - 10:47 AM

salariul de incadrare (salariul brut fara sporuri)




#3 florina.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 July 2005 - 10:58 AM

Art.27 din Legea 76 privind sistemul asigurarilor pt.somaj

Angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuala la bugetul asig.pt.somaj in cota de 1% aplicata asupra salariului de baza lunar brut.



#4 IULIAN CHELARU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Interests:specializare

Postat 25 July 2005 - 11:00 AM

Programul de salarizare folosit de mine "Mentor" calculeaza 1% din salarul brut+sporuri+ore suplimentare
Spuneti-mi daca este corect.
temei legal?
RESPECT



#5 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 25 July 2005 - 08:27 PM

ptr Iulian Chelaru

Citeaza

Programul de salarizare folosit de mine "Mentor" calculeaza 1% din salarul brut+sporuri+ore suplimentare
Nu este corect.
1% se calculeaza la salariul de baza brut "realizat". In sensul ca ptr. zilele nemotivate si/sau fara plata nu se datoreaza 1%
Temei legal : Legea 76/2002 cu modificarile si completarile ulterioare si
ORDIN nr. 405 din 23 iulie 2004 al MINISTERUL MUNCII, SOLIDARITATII SOCIALE SI FAMILIEI



#6 Cristian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 25 July 2005 - 08:35 PM

Salariul de baza nu inseamna salariu realizat. Inseamna salariu de incadrare.
Daca un salariat are salriul de incadrare 400 RON, somajul 1% va fi lunar 4 RON, indiferent ca lucreaza mai mult si are ore suplimentare ori sporuri, respectiv are concediu fara plata si realizeaza un brut mai mic.



#7 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 25 July 2005 - 09:08 PM

pt Iulian Chelaru
Intra in modulul de salrii->nomenclatoare->config contabile si schimba de acolo baza de calcul pt 1%,daca ai Mentor
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#8 IULIAN CHELARU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Interests:specializare

Postat 26 July 2005 - 08:22 AM

Spre ex:salarul meu scris si pe CIM este de 5 000 000.Conform contractului colectiv de munca se mai adauga 10 % peste acest salar.Dar asta nu scrie in CIM ci numai in Cartea de munca.Intrebarea este 1% se aplica la 5 000 000 sau la 5 500 000 lei.
Multumesc.
RESPECT



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 July 2005 - 09:27 AM

calculezi 1% la 5.000.000 si 3% la 5500000



#10 nu_stiu_totul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 27 July 2005 - 09:40 AM

Contributia individuala la fondul de somaj se face la salariul de incadrare dar din cate stiu eu mai sunt si unele sporuri cu caracter permanent pt. care se retine somaj. Eu stiu doar sporul de conducere :D .
Si pentru concediile medicale cu o durata mai mare de 30 zile NU se mai retine somaj.



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 27 July 2005 - 10:33 AM

daca am intr-o luna concediu 20 de zile... calculez somaj :D
daca acest concediu se continua in luna urmatoare cu inca 20 de zile ce fac cu somajul calculat in prima luna :roll:

caut raspuns la intrebarea asta de juma' de an



#12 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 28 July 2005 - 07:47 PM

ce tip de concediu Septimiu ?



#13 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 28 July 2005 - 07:55 PM

Conform Legii 76/2002 cu modificarile si completarile ulterioare contributia asiguratilor 1% se plateste la salariul de baza. In componenta salariului de baza intra :
- salariul de incadrare prevazut in CIM
- sporul de vechime (care este considerat intodeauna un spor permanent si conform CCM pentru anul 2005 ar trebui acordat de catre toti angajatorii care au peste 30 de salariatii, obligativitatea de a incheia CCM la nivel de unitate)
- indemnizatia de conducere
- salariul de merit
- si alte sporurii cu caracter permanent stipulate in CIM
Conform prevederilor Codului Muncii pe perioada Concediului fara plata, sau zilelor nemotivate CIM se suspenda ===> ca pentru aceasta perioada nu se datoreaza drepturii salariale si implicit contributii sociale de orice natura

D-nul Cristian Manea daca cititi cu atentie Legea 76/2002 cu modificarile si completarile ulterioare, ORDIN nr. 405 din 23 iulie 2004 al MINISTERUL MUNCII, SOLIDARITATII SOCIALE SI FAMILIEI si Codul Munci veti ajunge la aceleasi concluzii
Cu respect.



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 July 2005 - 08:29 PM

dede a spus:

ce tip de concediu Septimiu ?

concediu medical, precum spune nu_stiu_tot :D



#15 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 30 July 2005 - 07:35 AM

Septimiu a acris:

Citeaza

daca am intr-o luna concediu 20 de zile... calculez somaj  
daca acest concediu se continua in luna urmatoare cu inca 20 de zile ce fac cu somajul calculat in prima luna
In cazul in care in luna urmatoare concediul medical este in continuarea celui anterior atunci calculez somaj doar pentru zilele lucratoare din cele 10 zile calendaristice care intregesc numarul de 30 de zile de CM pentru care sa datoreaza 1% somaj.

Ex
data intrarii in CM: 12.05.2005
zile CM :20 (pana la sfarsitul lunii)
zile lucratoare : 14 zile

IUNIE 2005 data elib CM 02.06.2005
este CM in continuare
indeplinire conditie de 30 zile : 10.06.2005 (pana la aceasta data se calculeaza 1% somaj)
zilele lucratoare de calclul al 1% 8 zile



#16 postovei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 31 October 2005 - 04:42 PM

dar daca am un concediu de maternitate din 14 ale lunii pana la sfarsitul lunii si in continuare are tot maternitate cum se calculeaza 1%? La salariul realizat din 01 pana pe 14 sau la salariul brut(din cartea de munca)?
Ca sa intelegeti, am o salariata care a nascut in 14 si a intrat in pre/post natal 126 zile.



#17 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 01 November 2005 - 03:20 PM

1 % somaj se calculeaza la salariul realizat din 01 pana pe 14. Pe perioada concediului de maternitate nu se datoreaza somaj






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL