Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie ue online - jocuri copii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitie ue online - jocuri copii

pfa declaratii
1 reply to this topic

#1 adrian liviu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 June 2020 - 01:54 AM


Buna ziua, sunt un PFA (norma de venit cod caen 6202, neplatitor de TVA). In perioada februarie - aprilie, am achizitionat niste jocuri ptr baiatul meu de la Microsoft si Google, dar se pare ca ambele au sedii in Europa (Irlanda, care de fapt e Marea Britanie).

- suma totala a achizitiilor nu depaseste 15 euro.

- se pare ca din graba doar am introdus cardul meu de banca transilvania ( card pe persoana fizica, nu pe Pfa), si am efectuat platile. Pe conturile de Microsoft si Google sunt datele mele de persoana fizica, nu de Pfa (nu am dat nici CNP, nici CUi, nici Codul ala special de tva)

1) daca facturile au fost pe numele meu de persoana fizica ( nu pfa) si platite online cu cardul meu (cont personal bancar), trebuia sa declar ceva la anaf prin ceva declaratie?

2) Cand esti PFA cu norma de venit, esti obligat cand faci o achizitie din UE (bunuri, servicii etc...) sa fie facturile pe PFA? ( ca daca cumpar ceva din Romania, nu sunt obligat).

Eu cand mi-am facut codul acela special de Tva intracomunitar, am bifat doar optiunea a 2-a: Prestarii servicii..

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2020 - 01:18 PM

NU datorezi nimic pt achizitia in nume personal, in afara de taxele pe care le platesti la ridicarea coletului, dar la tine nu cred ca e cazul datorita valorii f mici. Este corect ca ai platit cu cardul bancar personal, fiind o achizitie in nume personal.

Da, factura externa pt produse achizitionate pe PFA trebuie sa fie emisa cu datele PFA, astfel dovedesti ca achizitia nu este un bun personal. De asemenea, poate influenta regimul TVA.

Este obligatoriu sa faci distinctia intre tine ca PF si tine ca PFA. Desi esti unic ca persoana, dpv fiscal esti tratat ca 2 persoane diferite, asa te considera ANAF si nu nunai pe tine ci pe toti cei care au firme, ONG-uri, PFA, etc. Prin urmare, tot ce inregistrezi in contabilitatea PFA trebuie sa fie emis pe PFA prin documentul cerut de lege, corespunzator operatiunii economice efectuate (factura, extras de cont, dispozitie de plata, bon de consum, etc).

Inregistrarea in scopuri speciale de TVA pt achizitiile de bunuri este obligatorie numai daca depasesti plafonul de 10.000 euro anual ca valoare totala de achizitie. Ea trebuie facuta inaintea efectuarii achizitiei intracomunitare (AIC) care conduce la depasirea plafonului.
Achiziţiile intracomunitare de bunuri care nu depăşesc plafonul anual de 10.000 euro pe parcursul anului calendaristic curent sau pe parcursul anului calendaristic anterior nu sunt considerate operaţiuni impozabile în România. În această situaţie se plăteşte TVA pentru bunurile cumpărate în statul membru de achiziţie.

Ti-am atasat un material despre AIC. Il gasesti si aici :
https://static.anaf....itare_10000.pdf

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL