Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
storno imobilizare necorporala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

storno imobilizare necorporala

7 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2020 - 01:49 PM

Buna ziua, srl neplatitoare de TVA a renuntat la utilizarea unei aplicatii software dupa cateva luni de utilizare. S-au inregistrat factura storno 208=404 cu minus si returnarea banilor 5121=404. Trebuie stornata amortizarea inregistrata in perioada de functionare? Inregistrarea 2808,6583=208 nu cred ca este corecta deoarece din ct.208 s-ar scadea suma de doua ori. Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2020 - 04:59 PM

Buna,

Nu mentionezi daca s-a stornat intreaga valoare a aplicatiei, asa ca o sa iau cazul in care asa s-a procedat fiindca daca s-a facturat partial e vb doar de note contabile obisnuite la cedarea unui activ, deci nimic deosebit de comentat.

Poti sa stornezi toata amortizarea, daca firma hotaraste astfel sau daca se poate dovedi ca softul nu a putut fi folosit satisfacator, deci nu a produs beneficiile economice asteptate/scontate. Cf. art. 25 din CF, sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității economice, ori daca softul nu a raspuns acestor cerinte (ca de aia renuntati la el, nu-i asa ?) se poate storna integral amortizarea. Cam asa te judeca si Fiscul cand iti analizeaza deductibilitatea cheltuielilor - sa fie in scopul desfasurarii activitatii economice.

Daca dupa stornarea integrala 208 = 404 stornezi intreaga amortizare prin 6811 = 2808 nu se dubleaza nimic. In luna respectiva o sa ai rulaj debitor in rosu la 6811 pt acest activ necorporal, pe care il inchizi normal (tot in rosu) cu 121. In acest fel vei avea un rulaj corect la amortizare (adica dispar rulajele cu totul +/-, ca si cum nu ai avut deloc amortizare acolo), activul necorporal iese din evidenta contabila, la fel si amortizarea inregistrata, iar ct 121 se diminueaza in mod similar, ceea ce f corect.

Inca ceva : personal, as inregistra returul banilor tot prin stornare, adica 404 = 5121 in rosu, soldul contului de banca ramane neschimbat si parerea mea este nu-i o incasare propriu-zisa, ci un retur de bani la o factura storno. In acest mod toate conturile revin la "forma" anterioara achizitiei softului. Ideea e ca daca am reglat iesirea activului prin stornare, ar trebui sa mergem consecvent si riguros cu aceeasi metoda pana la capat.




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2020 - 09:08 PM

Buna seara, multumesc pentru raspuns.
Factura storno a fost cu suma integrala.
Stornez factura, stornez amortizarea si plata prin banca si totul va fi ca inainte de achizitie, ca si cum nu s`ar fi intamplat achizitia.
S-ar dubla scoaterea din evidenta daca pe langa 208=404 cu minus fac si 2808,6583=208. Am facut ambele inregistrari si SD ct.208 s-a micsorat cu dublul sumei.
Multumesc pentru sfatul cu 404=5121 in rosu.

Mai am o nelamurire referitoare la situatia descrisa. Factura a fost in lei dar calculata la curs Euro. Exista diferente la plata si la retur fata de valoarea facturii, am inregistrat diferetele de curs prin 665 si 765, sumele din aceste conturi raman asa in balanta? Nu imi dau seama daca trebuie sa le stornez si cum. Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2020 - 01:27 PM

Ti-am spus deja, nu mai faci decat inregistrarile pe care ti le-am dat, fara cele cu 6583 fiindca e vb de un retur integral. Daca primesti toti banii inapoi nu mai poate fi vb de nicio amortizare sau alte cheltuieli.

Cat despre diferentele de curs, returul si plata ar fi trebuit sa se faca la acelasi curs la care s-au facut initial, astfel ca si dif de curs valutar stornate sa fie aceleasi. Bineinteles ca le stornezi, adica faci cu minus TOATE operatiunile initiale care au fost cu plus. In acest fel elimini din contabilitate toate inregistrarile initiale legate de acest activ. Nu ai primit in cont aceeasi suma pe care ai platit-o ? Factura storno nu are aceleasi sume ca cele initiale ?



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2020 - 04:59 PM

Multumesc pentru raspuns.
Situatia este astfel: factura emisa 100 lei, platit 99.98 lei, factura storno -100 lei, returnat in banca 99.84. Diferenta este foarte mica, dar totusi nu pot lasa contul 404 cu suma neinchisa. Este corect sa figureze conturile 765 si 665 in balanta cu aceste sume? Ar fi gresit daca inchid 404 prin 6588?
Multumesc



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2020 - 02:25 PM

Nu, nu este gresit. :smile:



#7 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2020 - 08:59 PM

Multumesc!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2020 - 12:41 PM

Cu drag ! :smile:

Fiind vb de o stornare, furnizorul tau trebuia sa scada si sa-ti vireze exact aceeasi suma in lei, dar uite cum pt cativa banuti s-a complicat pe sine cu dif de curs, te-a complicat si pe tine.
Of, Doamnee ...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL