Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
informatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


informatie

8 replies to this topic

#1 Penciuc G Petrica Gabriel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 September 2004 - 11:57 AM

Sunt student la facultatea de contabilitate si informatica de gestiune
Va rog foarte frumos sa-mi spuneti cum pot tine contabilitatea la o anumita firma?
Cum pot sa ma perfectionez cat mai bine in domeniul contabilitatii?
Pana termin facultatea cum pot primi atestarea pentru a tine contabilitatea la o firma ?
Va multumesc?



#2 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2004 - 02:32 PM

contabilitatea poti sa o faci numai ca pana nu esti licentiat nu ai drept de semnatura. si dupa ce iti iei licenta poti semna bilanturi numai pentru microintreprinderi ..pt firma mai mari tre sa semnezi doar dupa ce iti iei examenul de expert sau de autorizat.

dar de munca intr-un departament de conta este taman bun...


bafta




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2004 - 04:40 PM

Buna,

Parea mea difera, partial, de a lui Inhgeras. Iata si baza legala :

Text extras din: Lege nr. 82/1991(r2) - Lege a contabilitãþii

CAPITOLUL II
Organizarea si conducerea contabilitatii

Art. 11. - (1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
(2) Persoanele prevazute la art. 1 organizeaza si conduc contabilitatea, de regula, în compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana împuternicita sa îndeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare si raspund împreuna cu personalul din subordine de organizarea si conducerea contabilitatii, în conditiile legii.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii si de persoane juridice autorizate sau de persoane fizice care au calitatea de expert contabil, respectiv contabil autorizat, care raspund potrivit legii.
(4) Pentru persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata în compartimente distincte si care nu au personal calificat încadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate, Ministerul Finantelor Publice stabileste, în functie de evolutia inflatiei si de dezvoltarea profesiei, limite valorice privind nivelul cifrei de afaceri de la care exista obligatia de a încheia contracte pentru întocmirea situatiilor financiare anuale, numai de catre persoane fizice sau juridice calificate, autorizate.

Prin urmare, ai drept de semnatura si la altfel de societati, fara a fi membru CECCAR (adica expert contabil sau contabil autorizat) ci, doar, economist angajat cu contract de munca ( se cheama "personal calificat").
Eu, una, nu sunt membru CECCAR, dar, in ultimii ani am tot avut functii de conducere doar cu contract de munca si diploma de economist. Ma poti crede pe cuvant ca nimeni, la nici un control, nu mi-a contestat nici dreptul de semnatura (si nu au fost doar microintreprinderi) si nici pe acela de a ocupa functia, legal. Raspunderea pentru tot ce se intampla in contabilitate este numai a mea; la controale, am avut cazuri cand patronii mi-au plecat din firma si m-au lasat sa ma descurc singura. Sigur ca, pentru asta, trebuie sa stii meserie si ai "sange" in tine...
Oricum, fii convins ca meseria noastra este una din cele mai "destepte" si, te rog eu frumos, invata logic ce ai acolo, formandu-ti astfel o gandire economica ce te va ajuta toata viata in acest domeniu. Nu vei gasi nicaieri o carte in care sa fie toate situatiile care se pot ivi in activitatea unei societati, dar gandirea economica de care-ti vorbeam te va ajuta sa-ti dai seama cum poti rezolva o multime de situatii noi.
Aceasta meserie mai este si interactiva: de aceea, dupa ce iti vei fi insusit un bagaj sufient de cunostinte vei fi surprins ca iti poate arata unde ai gresit, pas cu pas... O sa vezi !
Bine ai sa vii in tagma noastra !



#4 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2004 - 11:55 AM

Corect Otilia, de acord cu tine. Am impresia ca Ingerash confunda microintreprinderile cu societatile cu cifra mai mica de 100.000 euro anual, dar, chiar si asa ... tot nu are dreptate. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#5 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2004 - 12:44 PM

la care capitol nu am avut dreptate? justifica raspunsul.

recunosc ca Oti a raspuns complet si cu baza legala. Dar in ca sa raspundem intrebarii initiale: fiind inca student la ASE nu poate avea titulatura de "economist"
si cum spunea si Oti:
"2) Persoanele prevazute la art. 1 organizeaza si conduc contabilitatea, de regula, în compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana împuternicita sa îndeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare si raspund împreuna cu personalul din subordine de organizarea si conducerea contabilitatii, în conditiile legii. " - pentru societatile care au departament de conta


si ca continui cu ce a zis Oti:
"..., ai drept de semnatura si la altfel de societati, fara a fi membru CECCAR (adica expert contabil sau contabil autorizat) ci, doar, economist angajat cu contract de munca ( se cheama "personal calificat").
Eu, una, nu sunt membru CECCAR, dar, in ultimii ani am tot avut functii de conducere doar cu contract de munca si diploma de economist"


Deci ca sa concluzionez spre deosebire de Otilia care adat un raspuns clar, justificat, tu Adrian nu ai comentat nimic. Astept justificari.



#6 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 28 September 2004 - 03:05 PM

"Personal calificat" nu este si persoana care a terminat un liceu economic si are diploma de atestat in contabilitate? Din cate stiu eu nu scrie nicaieri ca pt. a fi calificat tb sa ai neaparat studii superioare. Am dreptate?



#7 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2004 - 03:11 PM

gabi, cel care a initiat aceasta discutie spune doar ca este student, fara atestat in conta, fara liceu de specialitate...
deci despre ce discutam?



#8 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 28 September 2004 - 03:26 PM

Ai dreptate! Intrebarea mea era separata de discutia anterioara. Vroiam doar o confirmare.



#9 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2004 - 03:37 PM

http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif :D

ok.

in legea 82 nu este mentionat nimic (sau nu am gasit pana acum)... dar ma mai uit...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL