Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concedii maternitate – an 2020 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Concedii maternitate – an 2020

1 reply to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 27 July 2020 - 01:02 AM

Din cate am inteles parcurgand Codul Fiscal, pentru concediile medicale de maternitate (cod 08 – Sarcina si lauzie) care se suporta integral din FNUASS nu se calculeaza si retine decat CAS 25% nici macar impozit pe venit 10% fiind considerate venituri neimpozabile cf. art.62 lit c) din CF. Am inteles bine? Daca in prima parte a lunii, salariata a efectuat un anumit numar de zile de munca pentru acestea evident datoreaza toate contributiile aferente perioadei lucrate din luna incl. impozit venit 10% cele de CAS cumulandu-se. Aici as fi curios sa aflu daca la determinarea deducerii personale se ia in consideratie venitul brut total incl. cele neimpozabile (din FNUASS) desi daca ar fi fost toata luna in matern (asa cum va fi de altfel in luna urmatoare) nu mai conta calculul deducerii cat timp impozitul ar fi fost oricum zero. Nu e o chestiune foarte importanta doar asa ca mod de interpretare mai mult.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2020 - 01:38 PM

1. Da, si eu inteleg la fel, se retine doar CAS.
2. Fiind venit neimpozabil, iar deducerea personala aplicandu-se pt a diminua baza impozabila in vederea aplicarii impozitului pe venit, este logic (dupa cum f bine ai intuit) sa nu discutam despre deducerea personala la venituri neimpozabile. In plus, doar concediile medicale pt incapacitate temporara de munca sunt venituri de natura salariala, cele de maternitate nu le-am vazut cuprinse in categoria aceasta sau asimilate, deci nici din acest pdv nu putem vb de aplicarea deducerilor personale la indemnizatia de maternitate.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL