Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fișa pe plătitor simplificată - disponibilă în Spațiul Privat Virtual - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Fișa pe plătitor simplificată - disponibilă în Spațiul Privat Virtual

7 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2020 - 03:40 PM

https://static.anaf....implificata.pdf

Ministerul Finanţelor Publice
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală
Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Ploieşti
Nr. TRG DEX 5410 / 20.07.2020

Fișa pe plătitor simplificată - disponibilă în Spațiul Privat Virtual

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Teleorman aduce la cunoștință faptul că începând cu data de 1 iulie 2020 a fost implementată, pentru contribuabilii persoane juridice și persoane fizice identificate prin CUI/CIF, posibilitatea de a solicita, prin intermediul platformei Spaţiul Privat Virtual (S.P.V.), fișa pe plătitor simplificată.

Simplificarea fișei pe plătitor a avut drept scop istorizarea (separarea) datelor care nu mai prezintă interes, în sensul că nu vor mai fi vizualizate informaţii cu privire la creanţele fiscale care au fost stinse.

De asemenea, în cazul contribuabililor care nu înregistrează obligaţii fiscale restante sau sume plătite în plus, ori acestea sunt înregistrate doar pe parcursul anului curent, fișa pe plătitor simplificată va cuprinde informaţii de la data de 1 ianuarie a anului în care este pusă la dispoziţie fişa.

Totodată, în cazul contribuabililor care înregistrează obligaţii fiscale restante ori sume plătite în plus, fișa pe plătitor simplificată va cuprinde informaţiile aferente acestora, începând cu data de la care acestea au luat naştere.

Începând cu data de 15.05.2020, a fost implementată o funcţie de transmitere în acest format excel a fişei pe plătitor, astfel că, la solicitarea contribuabililor, începând cu această dată, fişa în acest format poate fi descărcată din Spaţiul Privat Virtual.

Prin urmare, începând cu data de 1 iulie 2020, contribuabilii au la dispoziţie două variante de fișă pe plătitor ce pot fi descărcate, la cerere, din Spaţiul Privat Virtual, respectiv una simplificată, în care sunt istorizate datele care nu mai prezintă interes şi o altă fişă în format excel, care cuprinde istoricul datelor, pentru a putea avea o imagine prelucrabilă a situaţiei fiscale.

Vă reamintim faptul că pentru înregistrarea în Spaţiul Privat Virtual se completează online un formular într-o pagină web securizată, disponibil pe site-ul www.anaf.ro în secțiunea Înregistrare în Spațiul Privat Virtual sau accesând link-ul:
https://www.anaf.ro/...rsFizicePublic/ .

Şef Administraţie
Daniel Toma



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2020 - 10:23 PM

Anuntul este valabitl doar in Teleorman?!?!?!
Incredibil, unul dintre cele mai sarace judete din Romania a reusit sa faca viata contribuabililor mai usoara...

Oare celelalte administratii financiare de ce nu procedeaza la fel?
Ca nu cred ca s-au adunat in Teleorman cei mai buni IT-isti, ca in Rm. Valcea :blink:

Dan



#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2020 - 07:54 AM

Si in Bucuresti este fisa simplificata
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#4 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2020 - 11:45 PM

Vezi postareacristina5859, la 28 July 2020 - 07:54 AM, a spus:

Si in Bucuresti este fisa simplificata
Unde, cum?

Am incercat aseara, dupa ce am vazut vestea cu cei din Teleorman, si nu e nimic in SPV care sa aminteasca de fisa asta...
E vorba de Sectorul 1.
Poate nu stiu eu unde sa caut, ce sa fac...
Dan



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2020 - 07:25 AM

Eu am descarcat saptamana trecuta din SPV pentru un contribuabil mijlociu si nu exista decat aceasta varianta simplificata.
Am inteles ca , cei de la ANAF vor introduce in scurt timp posibilitatea de a selecta ce fel de fisa vrei...adica, varianta lunga sau cea simplificata
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2020 - 07:46 AM

Vezi postareacristina5859, la 29 July 2020 - 07:25 AM, a spus:

Eu am descarcat saptamana trecuta din SPV pentru un contribuabil mijlociu si nu exista decat aceasta varianta simplificata.
Am inteles ca , cei de la ANAF vor introduce in scurt timp posibilitatea de a selecta ce fel de fisa vrei...adica, varianta lunga sau cea simplificata
Eu am încercat sa gasesc fisa pt o persoana fizica, poate de aia nu am gasit-o.

Dan



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 July 2020 - 04:12 PM

Fisa asta de platitor se refera la pers.juridice.

PS: SPV este un serviciu national (si PF si PJ), nu exista spv Bucuresti, spv Galati ... etc. Adica este vorba de fapt despre un server si un program instalat acolo. (sincer, banuiesc ca este un cluster de servere)



#8 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2020 - 07:39 AM

De persoane fizice nu stiu, doar juridice.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL