Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Subventie angajare absolvent si prima de relocare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Subventie angajare absolvent si prima de relocare

2 replies to this topic

#1 AstridB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 12 August 2020 - 08:23 PM

Buna ziua,

Am urmatoarea speta:

Proaspat absolventa de medicina veterinara, in martie si-a infiintat propriul SRL cu sediul social in Deva si pct de lucru in Timisoara (cosmetica canina) unde este asociat unic si administrator (fara CIM). Nu a mai avut niciodata contract de munca.
Persoana doreste sa isi faca CIM pe propria firma, si sa faca conventie cu AJOFM pentru a primi subventia de 2250 lei/luna timp de 1 an, conform Legii 76/2002 art. 80. In acelasi timp, pentru ca se va angaja la mai mult de 50 km de domiciliu (Deva), doreste sa beneficieze si de prima de relocare pentru care i se vor deconta 75% din cheltuieli (chirie, energie electrica etc.) pana in limita de 900 lei/luna timp de 36 luni (art. 76.2 din Legea 76/2002).

Desigur, intai va trebui sa se inregistreze ca somer neindemnizat la AJOFM.

Poate beneficia atat ea ca persoana fizica, cat si societatea de subventiile mentionate mai sus, avand in vedere ca se va angaja la o societate unde este si asociat unic si administrator? Am tot cautat, dar nu am gasit nimic concret pe speta aceasta.

Si pentru toate procedurile de la AJOFM trebuie mers personal sau se pot depune actele online?

Va multumesc frumos.



#2 AstridB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 10 September 2020 - 12:11 PM

Buna ziua :)

Intr-un final am trimis email direct catre AJOFM. Absolventa poate beneficia de ambele subventii :)




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2020 - 02:43 PM

Multumim frumos, Astrid, pt mesaj ! :smile:
E o speta cu totul deosebita, iata ca numai la AJOFM ai putut primi raspuns corect, noi nu ne-am aventurat sa-ti dam vreo solutie fiindca tot acolo te-am fi trimis, data fiind problema in sine.

Multumim inca o data pt bunavointa de a ne impartasi rezolvarea, chiar daca noi nu am stiut sa te ajutam concret ! :wub:





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL